Polskich proboszczów czeka rewolucja - parafią mogą kierować zaledwie kilka lat w systemie kadencyjnym. Sprawa jest już niemal przesądzona - pisze "Rzeczpospolita". W poniedziałek w Częstochowie biskupi będą debatować o tym ile będą trwać kadencje szefów parafii.
Temat kadencyjności urzędu proboszcza wraca pod obrady episkopatu po niemal dziesięciu latach. – Zgoda biskupów już na to była, ale kwestia nie została sfinalizowana – tłumaczy na łamach "Rzeczpospolitej" bp Tadeusz Pieronek.
Po raz pierwszy taka propozycja padła w 1999 roku. Biskupi się wstępnie zgodzili, ale nie wystąpili do Watykanu o zatwierdzenie tej zmiany - przypomina "Rz". - Kadencyjność daje szansę, by duszpasterze pracowali bardziej efektywnie – podkreśla w rozmowie z "Rzeczpospolitą" dominikanin o. Jakub Kruczek
Co na to Watykan?
W poniedziałek w Częstochowie podczas spotkania Rady Stałej i biskupów ordynariuszy prawdopodobnie zapadnie decyzja, którą będzie musiał jeszcze zaakceptować episkopat. Wówczas wysłana zostanie prośba do Watykanu.
Przed laty większość biskupów skłaniała się ku temu, by mianować proboszcza na dziewięć lat, dzisiaj wielu mówi o siedmiu z możliwością powtórzenia kadencji - informuje gazeta.
"Kadencyjność może być dobrą sprawą"
Pomysł pozytywnie ocenia ks. Tomasz Głuszak, proboszcz z sześcioletnim stażem: – Gdy ksiądz jest proboszczem przez 20–30 lat, to w wielu przypadkach w parafiach wytwarzają się związki familijne i stawianie parafianom wymagań jest trudniejsze. Bywa też, że po kilkudziesięciu latach proboszcz zaczyna traktować parafię jak swój folwark, a odejście staje się dla niego dramatem.
Jak na Zachodzie
Kadencyjność jest praktykowana w wielu Kościołach na Zachodzie, np. we Francji trwa, w zależności od diecezji, od ośmiu do dziesięciu lat, w USA – sześć. W Polsce nie jest nowością tylko w parafiach prowadzonych przez zakony.
Biskupi także o JPII
W planach obrad Rady Stałej jest również omówienie ostatecznego kształtu listu do wiernych z okazji 30 rocznicy wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża.
Zebranie Rady Stałej Episkopatu Polski, poszerzonej o biskupów diecezjalnych, odbywa się tradycyjnie w przeddzień uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. W niedzielę na Jasnej Górze biskupi wezmą udział w mszy. Homilię wygłosi prymas Józef Glemp.
Źródło: "Rzeczpospolita"
Źródło zdjęcia głównego: TVN24