Prezydent Andrzej Duda powołał Joannę Misztal–Konecką na stanowisko prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracą Izby Cywilnej z dniem 1 października - poinformowała kancelaria prezydenta.
Andrzej Duda wręczył akt powołania Joannie Misztal-Koneckiej podczas uroczystości, która odbyła się w piątek w Pałacu Prezydenckim. Została powołana na kolejną trzyletnią kadencję.
10 września Zgromadzenie sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego wybrało troje kandydatów na prezesa: dotychczasową prezes Izby Joannę Misztal-Konecką, której kadencja upływa 30 września., Marcina Łochowskiego oraz Marcina Krajewskiego.
Rzecznik prasowy SN Aleksander Stępkowski informował wówczas, że w zgromadzeniu wzięło udział 16 sędziów z Izby Cywilnej, spośród 30 sędziów w tej izbie. Wszyscy sędziowie, którzy wzięli udział w obradach, zostali powołani do Sądu Najwyższego już po 2017 roku. - Prezydent powołuje nie tylko pierwszego prezesa Sądu Najwyższego, ale również prezesów kierujących pracą poszczególnych izb. Są to jego uprawnienia mające charakter prerogatywy. Nie ma wątpliwości, że te powołania będą skuteczne - mówił Stępkowski podczas briefingu po zakończeniu zgromadzenia.
Jak przekazano w komunikacie, opublikowanym następnie na stronie SN, zgromadzenie sędziów Izby Cywilnej przed wyłonieniem kandydatów zapoznało się z pismem premiera z 9 września br. zatytułowanym: "Uchylenie kontrasygnaty". Następnie podjęło uchwałę stwierdzającą, że nie stanowi ono przeszkody do przewodniczenia zgromadzeniu przez sędziego Krzysztofa Wesołowskiego. Jak wynika z zamieszczonego na stronie SN protokołu za taką uchwałą oddano 15 głosów, nikt nie był przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Następnie wyłoniono w dwóch głosowaniach troje kandydatów na nowego prezesa.
Tusk o uchyleniu kontrasygnaty
9 września szef rządu Donald Tusk przekazał, że "w oparciu o skargę sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego podjął decyzję o uchyleniu kontrasygnaty" premiera pod postanowieniem prezydenta Andrzej Dudy, na mocy którego sędzia Krzysztof Wesołowski, powołany do Izby Cywilnej SN w marcu 2022 roku (do SN wyłoniony przez KRS w procedurze zmienionej w czasach rządów PiS) został wyznaczony na przewodniczącego zgromadzenia Izby Cywilnej SN.
Kontrasygnata była krytykowana między innymi przez część środowisk prawniczych. Pod koniec sierpnia premier Tusk stwierdził, że kontrasygnata pod tym aktem była błędem.
Jeszcze przed ogłoszeniem decyzji premiera o uchyleniu kontrasygnaty, dwóch sędziów Izby Cywilnej SN zaskarżyło do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie tę kontrasygnatę Tuska.
10 września, mimo wycofania kontrastygnaty przez premiera, odbyło się Zgromadzenie Sędziów Izby Cywilnej SN, na którym wyłonieni zostali kandydaci na prezesa Izby.
Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar 9 września w "Kropce nad i" w TVN24 mówił, że "jeśli zgromadzenie izby się odbędzie bez kontrasygnaty premiera, to będzie dotknięte wadą prawną i trudno będzie mówić o tym, że nowa osoba wybrana na to stanowisko będzie legalnie wybranym prezesem Izby Cywilnej".
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Eliza Radzikowska-Białobrzewska/KPRP