Polska

Jerzy Owsiak pożegnał prezydenta Gdańska

Polska

Jerzy Owsiak pożegnał prezydenta Gdańska
Jerzy Owsiak pożegnał prezydenta Gdańskatvn24
wideo 2/21

Kilkadziesiąt tysięcy osób oddało w piątek hołd zamordowanemu prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi. W Bazylice Mariackiej odprawiona została msza, a później trwało tam kilkugodzinne czuwanie. W jego trakcie, Adamowicza pożegnał założyciel Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak.

W czwartek o godzinie 17.30 trumna z ciałem Pawła Adamowicza została wprowadzona do Europejskiego Centrum Solidarności, gdzie była wystawiona przez prawie dobę. Hołd zmarłemu prezydentowi oddały w tym czasie ponad 53 tysiące osób. W piątek około godziny 17 wyruszył stamtąd kondukt, który ulicami Gdańska odprowadził trumnę do Bazyliki Mariackiej.

Owsiak pożegnał prezydenta Gdańska

W bazylice odbyła się uroczysta msza święta w intencji zamordowanego prezydenta. Do północy trwało tam czuwanie, w trakcie którego kolejne osoby oddawały hołd zmarłemu.

Był wśród nich Jerzy Owsiak, były już prezes fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wraz z żoną Lidią Niedźwiedzką-Owsiak. Jerzy Owsiak podszedł do trumny z ciałem Adamowicza i ukłonił się. Jego żona przyklęknęła i się przeżegnała.

W sobotę około godziny 11 Owsiak również pojawił się w Bazylice, gdzie o 12 rozpoczął się pogrzeb Pawła Adamowicza.

Adamowicz zmarł po ataku nożownika

W niedzielę wieczorem Pawła Adamowicza zaatakował nożem w centrum miasta 27-letni Stefan W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Prezydent Gdańska trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie w poniedziałek po południu zmarł. Paweł Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat. W samorządzie gdańskim zasiadał od początku jego powstania, czyli od 1990 r. W latach 1994-1998 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska.

Autor: ads//kg / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości