Prezydent Andrzej Duda rozpoczął w poniedziałek dwudniową wizytę w Niemczech. Weźmie udział w XI spotkaniu prezydentów państw grupy Arraiolos w Erfurcie oraz Eisenach. Polska głowa państwa spotka się również osobno z prezydentami Słowenii, Finlandii, Włoch i Łotwy.
Spotkanie rozpoczęło się w Eisenach od powitania przez prezydenta Niemiec Joachima Gaucka i Danielę Schadt przed wejściem do Zamku Wartburg.
Przywódcy mają rozmawiać o europejskiej spójności i edukacji. Pojawi się także temat kryzysu migracyjnego w Europie. Prezydentowi w trakcie wizyty w Niemczech towarzyszy małżonka Agata Kornhauser-Duda.
Liczne spotkania dwustronne
W poniedziałkowym programie spotkania w Eisenach zaplanowano wykład pt. "Wpływ niemieckiej reformacji na Europę i edukację", a także pierwszą sesję plenarną pt. "Spójność w Europie".
Z kolei we wtorek w ratuszu w Erfurcie odbędzie druga sesja plenarna pt. "Edukacja". Tego dnia przewidziano też konferencję prasową prezydentów.
Poza sesjami plenarnymi planowane są dwustronne spotkania Andrzeja Dudy. W poniedziałek prezydent spotkał się ze swoimi odpowiednikami ze Słowenii i Finlandii, a we wtorek zaplanowane są dwustronne spotkania z prezydentami Włoch i Łotwy.
Jak powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski w rozmowach dwustronnych dominowały tematy związane z kryzysem migracyjnym oraz z sytuacją na wschodzie Europy. - W obu tych kryzysach potrzebna jest silna europejska odpowiedź. Europa musi być silna, ale nie może być bezradna - powiedział prezydencki minister.
"Europa będąc silną jest jednocześnie bezradna"
- Dzisiaj Europa będąc silną jest jednocześnie bezradna wobec tych dwóch kryzysów i to należy przezwyciężyć. O tym rozmawiamy w kuluarach oraz w rozmowach dwustronnych - dodał Krzysztof Szczerski.
Prezydencki minister podkreślił, że w kwestii problemu migracyjnego są trzy istotne aspekty, na które zwraca uwagę prezydent Duda. - Jeden to kwestia humanitarnej pomocy i odpowiedzi na kryzys humanitarny, który dzieje się na naszych oczach. Po drugie jest kwestia spójnej polityki azylowej. Polityka azylowa jest polityką poszczególnych państw i tutaj musi być jasne stanowisko każdego z państw w sprawie koordynowania polityki azylowej. Trzeci to kwestia zwalczania źródeł stojących za falą migracyjną, czyli kwestia destabilizacji w rejonie Bliskiego Wschodu i w północnej Afryce - wymieniał najważniejsze punkty związane z kryzysem migracyjnym Krzysztof Szczerski.
- Pan prezydent Andrzej Duda wyraża satysfakcję, że jego punkt widzenia, który komunikował partnerom europejskim od wielu tygodni, że należy skupić uwagę Europy na źródłach (fali imigracyjnej - red.), dzisiaj staje się przewodnią myślą dyskusji europejskiej - dodał Krzysztof Szczerski.
Szczyt UE już w środę
W środę odbędzie się nadzwyczajny szczyt UE w sprawie uchodźców zwołany przez przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. Unijny szczyt poprzedzi zaplanowane na wtorkowe popołudnie spotkanie ministrów spraw wewnętrznych UE. Ministrowie podejmą kolejną próbę porozumienia w sprawie proponowanego przez Komisję Europejską podziału 120 tys. uchodźców, docierających do państw na zewnętrznych granicach Unii.
Do grupy Arraiolos należą: Austria, Finlandia, Niemcy, Łotwa, Polska, Portugalia, Słowenia, Węgry i Włochy. Nieformalne spotkania prezydentów tych państw zostały zapoczątkowane w październiku 2003 roku, kiedy to na zaproszenie ówczesnego prezydenta Portugalii Jorge Sampaio doszło do spotkania przywódców w miejscowości Arraiolos. W 2013 r. spotkanie prezydentów państw grupy odbyło się w Krakowie, a w ub. roku w Bradze.
W zeszłym tygodniu prezydent Andrzej Duda odwiedził Wielką Brytanię:
Autor: msz,fil//rzw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP | Jacek Turczyk