Prezydent Andrzej Duda weźmie w czwartek udział w debacie otwartej wysokiego szczebla Rady Bezpieczeństwa ONZ. Debata będzie pierwszą okazją do zabrania głosu przez Polskę po objęciu przez nią niestałego członkostwa.
W czwartek prezydent spotka się także między innymi z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem oraz z ambasadorami przy ONZ wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej. Poza regularnymi posiedzeniami Rady Bezpieczeństwa, na których kraj jest reprezentowany z reguły przez ambasadora przy ONZ, każda kolejna prezydencja w RB organizuje otwartą debatę wysokiego szczebla z udziałem szefów państw, ministrów spraw zagranicznych.
"Założenie, z którym Polska szła do Rady"
Czwartkowa debata będzie pierwszą otwartą debatą w Radzie Bezpieczeństwa, od kiedy Polska do niej należy. Debatę zorganizował Kazachstan, który obecnie sprawuje prezydencję w Radzie Bezpieczeństwa.
- Prezydent Andrzej Duda weźmie w niej udział na zaproszenie prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa, który to kraj właśnie przewodniczy Radzie Bezpieczeństwa - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Jak zaznaczył, debata będzie dotyczyła nieproliferacji broni masowego rażenia, w tym "konstrukcji traktatowej" związanej z bronią masowego rażenia.
Prezydent przedstawi też "generalne założenie, z którym Polska szła do Rady Bezpieczeństwa, czyli przekonanie o tym, że każda agresja, ale także każde budowanie zdolności agresywnych zawsze wiąże się z łamaniem prawa międzynarodowego".
Niestałe członkostwo
Polska objęła niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ 1 stycznia. Nasz kraj będzie zasiadał w RB ONZ przez dwa kolejne lata czyli do końca grudnia 2019 roku.
Polska zasiada tam po raz szósty. Pierwszy raz miało to miejsce w latach 1946-1947, a później kolejno w 1960 roku (kadencja dzielona z Turcją), w latach 1970-71 i 1982-83. Jako wolny kraj Polska zyskała niestałe członkostwo w RB w latach 1996-97.
Główny filar Rady Bezpieczeństwa, która wzięła na siebie obowiązek utrzymania pokoju i bezpieczeństwa na świecie, to pięć państw - stałych członków. Są to Stany Zjednoczone, Rosja, Chiny, Francja i Wielka Brytania. Ich działalność dopełnia 10 niestałych członków. Powoływani są na dwa lata w drodze wyborów z uwzględnieniem klucza regionalnego. Pięciu wywodzi się z Afryki i Azji, dwóch z Ameryki Łacińskiej, dwóch z Europy Zachodniej oraz jeden z Europy Wschodniej.
Autor: azb/adso / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock