Prezydent Andrzej Duda nie będzie obecny na oficjalnej inauguracji polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Informację potwierdziła TVN24 szefowa jego kancelarii Małgorzata Paprocka. Poinformowała, że będzie on reprezentowany przez jednego z jego doradców. Podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska przekazała, że w sprawie zaproszenia prezydenta wszystko odbyło się "zgodnie z procedurami".
"Pan Prezydent będzie reprezentowany przez Pana Doradcę Wojciecha Gerwela - eksperta z zakresu polityki zagranicznej i stosunków międzynarodowych. Po wysłaniu zaproszenia nie było żadnego kontaktu z KPRM czy MSZ w tej sprawie. Można z tego wnioskować, że dla organizatorów nie było to istotne wydarzenie" - brzmi treść wiadomości, jaką reporter "Faktów po południu" TVN24 Piotr Parol otrzymał od minister Małgorzaty Paprockiej.
Przedstawicielka kancelarii premiera: wszystko było zgodnie z procedurami
Podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska poinformowała na platformie X, że oficjalne zaproszenie na galę otwarcia polskiej prezydencji w Radzie UE, podpisane przez premiera Donalda Tuska, zostało wysłane do Kancelarii Prezydenta RP 9 grudnia 2024 roku. Dodała, że 31 grudnia KPRM otrzymała odpowiedź, że "prezydenta reprezentować będzie zastępca szefa KPRP Piotr Ćwik".
"Wszystko zgodnie z procedurami" - podkreśliła Rucińska.
Oficjalna inauguracja
Oficjalna inauguracja prezydencji odbędzie się w piątek o godzinie 20 w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie, gdzie zgromadzeni goście wysłuchają koncertu, za którego program odpowiada znany kompozytor Radzimir Dębski.
Na początku wydarzenia głos zabierze premier Donald Tusk oraz szef Rady Europejskiej Antonio Costa.
CZYTAJ WIĘCEJ: Tusk i Costa zainaugurują "prezydencję otwierającą"
Na piątkową uroczystość zaproszono wielu dyplomatów, ale na liście zaproszonych nie ma jednak ambasadora Węgier. - Ministerstwo Spraw Zagranicznych dało jasny sygnał, że ambasador Węgier nie jest mile widziany dzisiaj w teatrze - mówiła wiceminister do spraw europejskich Magdalena Sobkowiak-Czarnecka. Ma to związek z udzieleniem azylu Marcinowi Romanowskiemu.
Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej
Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 stycznia i potrwa do końca czerwca. Nasz kraj będzie przez ten czas odpowiedzialny między innymi za ustalanie porządku obrad posiedzeń poszczególnych jej gremiów oraz prowadzenie negocjacji w gronie państw członkowskich.
Hasło przewodnie polskiej prezydencji brzmi: "Bezpieczeństwo, Europo!". Polska chce skupić się na jego siedmiu wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Radek Pietruszka/PAP