Sędziowie ze stowarzyszenia Iustitia wykluczyli ze swojego grona prezes Sądu Okręgowego w Krakowie Dagmarę Pawełczyk-Woicką. Jak wskazali sędziowie jednym z powodów jest zgłoszenie jej kandydatury do Krajowej Rady Sądownictwa.
Zebranie członków Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia w podjętej w środę uchwale wykluczyło ze stowarzyszenia prezes Sądu Okręgowego w Krakowie Dagmarę Pawełczyk-Woicką.
Jak poinformowano, powodem było "nieprzestrzeganie postanowień statutu i uchwał władz Stowarzyszenia", w szczególności uchwały z 7 kwietnia 2017 roku. Zebranie Delegatów Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia apelowało w nim, aby w razie uchwalenia przez Sejm zmian w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa sędziowie nie brali udziału w wyborach do Rady.
W uchwale sędziowie podkreślili, że prezes Dagmara Pawełczyk-Woicka naruszyła uchwałę zgłaszając swoją kandydaturę do Krajowej Rady Sądownictwa.
Wskazali również, że powodem wykluczenia jest nieprzestrzeganie statusu stowarzyszenia zgodnie, z którym "celami stowarzyszenia są: urzeczywistnianie zasad demokratycznego państwa prawnego i umacnianie niezależności sędziów i niezawisłości sędziów oraz troska o ich autorytet", a także "niezastosowanie się do apelu Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia z 28 sierpnia 2017 roku" (o nie przyjmowanie stanowisk prezesów sądów po odwołanych prezesach na podstawie zmienionego prawa o ustroju sądów powszechnych) i "przyjęcie stanowiska prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie".
Powołana przez Ziobrę
Według komunikatu Ministerstwa Sprawiedliwości, "ma prawie 20-letnie doświadczenie w orzekaniu, specjalizuje się w prawie cywilnym. Orzekała m.in. w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Ukończyła studia podyplomowe Polskiej Akademii Nauk z zakresu prawa cywilnego. Od 2000 r. była członkiem Stowarzyszenia Sędziów Polskich 'Iustitia'".
Ostatnie lata kariery zawodowej sędzia spędziła w Ministerstwie Sprawiedliwości. Dagmara Pawełczyk-Woicka była delegowana do pracy w Departamencie Legislacyjnym. Odpowiadała między innymi za opracowanie systemu losowego przydziału spraw sędziom, który w pierwszym tygodniu stycznia zaczął obowiązywać we wszystkich sądach pierwszej instancji orzekających w składzie jednoosobowym.
W listopadzie ubiegłego roku minister sprawiedliwości odwołał ówczesną prezes krakowskiego Sądu Okręgowego sędzię Beatę Morawiec. Zarzucił jej niską efektywność sądu oraz nieprawidłowe sprawowanie nadzoru nad byłym dyrektorem sądu, na którym ciążą zarzuty korupcji. Odwołana prezes pozwała do sądu ministra za naruszenie dóbr osobistych.
Zmienione prawo o ustroju sądów powszechnych daje ministrowi sprawiedliwości - przedstawicielowi władzy wykonawczej - prawo odwoływania i powoływania prezesów sądów w drodze jednoosobowych decyzji. Wcześniej minister chcąc zdymisjonować lub powołać prezesa, musiał każdorazowo zasięgać opinii sędziów zainteresowanego sądu. Obecnie robić tego nie musi.
Autor: js/ / Źródło: tvn24.pl