Przedstawiciele młodzieżówki Konfederacji Korony Polskiej, partii Grzegorza Brauna, zorganizowali w Sejmie konferencję, na której mówili między innymi o aborcji. - Jako Korona Młodych zawsze byliśmy, jesteśmy i będziemy przeciwni aborcji - mówił Szymon Ponitka, rzecznik młodzieżówki. Jej prezes Erwin Trynkus powiedział, że "mordercy nienarodzonych dzieci muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności". - A słuszną karą za zabicie drugiego człowieka jest kara śmierci - dodał.
W czwartek w Sejmie przedstawiciele Korony Młodych, młodzieżówki Konfederacji Korony Polskiej Grzegorza Brauna, która wchodzi w skład koalicyjnej Konfederacji, zorganizowali konferencję prasową. Uczestniczył w niej też poseł Konfederacji Roman Fritz.
Młodzi poruszyli kwestię aborcji oraz ochrony życia i zdrowia. - Jako Korona Młodych zawsze byliśmy, jesteśmy i będziemy przeciwni aborcji. Jako młodzi patrioci stoimy za życiem i zdrowiem młodych Polaków - powiedział Szymon Ponitka, rzecznik prasowy Korony Młodych. Mówił też o kwestii ochrony zdrowia.
- Domagamy się dobrej opieki okołoporodowej. Chcemy, żeby każda ciężarna Polka mogła liczyć na dobrą opiekę. Będąc w temacie kobiet i ich bezpieczeństwa, domagamy się najwyższych możliwych kar dla gwałcicieli, przestępców seksualnych i morderców. To dla naszego bezpieczeństwa - powiedział.
Na konferencji głos zabrał też Erwin Trynkus, prezes Korony Młodych. - Powiedzmy to sobie jasno, ani kroku wstecz w obronie życia, ponieważ bez ochrony życia od momentu poczęcia nie ma cywilizacji. Nie ma żadnej nawet udawanej cywilizacji. Mówmy to wprost również, że (aborcja - red.) to jest morderstwo, a mordercy nienarodzonych dzieci muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności. A słuszną karą za zabicie drugiego człowieka jest kara śmierci - powiedział.
Polska podpisała i ratyfikowała protokół szósty do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który zakazuje stosowania kary śmierci w okresie pokoju. Unia wymaga od wszystkich swoich członków przestrzegania protokołu szóstego.
W Polsce karę śmierci wykonano po raz ostatni w 1988 roku. Od 1995 roku oficjalnie wprowadzono moratorium na jej wykonywanie. W 1998 roku została oficjalnie zniesiona w nowym kodeksie karnym z 1997 roku.
Mentzen o aborcji
W marcu zeszłego roku Sławomir Mentzen, lider Konfederacji, kandydat na prezydenta w przyszłorocznych wyborach prezydenckich mówił dziennikarce "Gazety Wyborczej", że "aborcja jest zabiciem dziecka". - Jak ktoś zabija dziecko, to powinno się to jakoś karać - dodał.
Pytany wówczas, czy podtrzymuje propozycje z pakietu stu ustaw Mentzena, w którym "chciał karać kobiety i lekarzy więzieniem od roku do dziesięciu lat za dokonanie aborcji", odparł, że zapisu "dokładnie nie pamięta".
W projekcie "100 ustaw Mentzena" zaprezentowanym we wrześniu 2019 roku (obecnie już niedostępnym), a konkretnie w propozycji ustawy numer 45, znalazł się zapis: "Kto powoduje śmierć dziecka poczętego, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10".
Aborcja legalna w dwóch przypadkach
W świetle obecnych przepisów w Polsce aborcja legalna jest w dwóch przypadkach: ciąży będącej następstwem gwałtu oraz w wypadku zagrożenia życia lub zdrowia kobiety. Trzecia przesłanka legalności aborcji - gdy badania prenatalne wskazywały na duże prawdopodobieństwo poważnego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu - została uznana za niezgodną z konstytucją przez Trybunał Konstytucyjny w październiku 2020 r. Wywołało to falę protestów w Polsce.
Źródło: TVN24, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24