Rozpoczęliśmy prace legislacyjne - mówiła w programie "Wybory kobiet" w TVN24 GO wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, zapowiadając likwidację paragrafu 11 z Funduszu Sprawiedliwości. To zapis, który pozwalał przyznawać dotacje poza naborem lub konkursem.
- Precz z paragrafem 11. Już rozpoczęliśmy prace legislacyjne. Chcemy wykreślić paragraf 11 - oznajmiła w rozmowie z Arletą Zalewską i Katarzyną Wężyk w programie "Wybory kobiet" wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, mówią o przepisie umożliwiającym przyznawanie środków w trybie pozakonkursowym z rozporządzenia odnoszącego się do Funduszu Sprawiedliwości. Obecnie - zgodnie z paragrafem 11 tego rozporządzenia - "w uzasadnionych przypadkach możliwe jest zawarcie, na podstawie wniosku, umowy o powierzenie zadania, które nie jest objęte programem lub naborem wniosków".
- Chcemy wykreślić dowolność działania dysponenta Funduszu Sprawiedliwości poprzez doprecyzowanie zasad powoływania komisji konkursowych i uszczegółowienie treści oferty, uszczegółowienie treści ogłoszenia o konkursie, wprowadzenie obowiązku publikowania kwot przyznanych w poszczególnych konkursach ofert - podkreśliła. - To wszystko wzmacnia kontrolę społeczną - dodała Rudzińska-Bluszcz, potwierdzając swoje oświadczenie sprzed tygodnia.
Jak wspomniała wiceszefowa resortu sprawiedliwości, wprowadzone w 2017 roku przepisy "stały się workiem bez dna".
Zgodnie z paragrafem 11 tego rozporządzenia "w uzasadnionych przypadkach możliwe jest zawarcie, na podstawie wniosku, umowy o powierzenie zadania, które nie jest objęte programem lub naborem wniosków".
- Mam wrażenie, że te dotacje były wykorzystywane według geografii wyborczej, dla pozyskania głosów, kiedyś była to kiełbasa, teraz są to pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości - dodała.
Mapa przepływu pieniędzy
Ministerstwo Sprawiedliwości w zeszłym tygodniu poinformowało, że przeanalizowało dane z dotacji w ramach Funduszu Sprawiedliwości z lat 2019-2023, które przyznano poza naborem lub konkursem dla jednostek należących do sektora finansów publicznych. Ministerstwo przygotowało specjalną interaktywną mapę, na której można prześledzić środki.
Wynika z niej, że w sumie aż 201 z 224 milionów złotych przyznanych przez lata na podstawie paragrafu 11 o działaniu Funduszu Sprawiedliwości, trafiło do okręgów, w których startowali członkowie Solidarnej Polski (potem Suwerennej Polski).
CZYTAJ TEŻ: "Limity Ziobry" na poszczególne okręgi wyborcze
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24