Powódź w Polsce. Opole "może mieć pewien problem", Wrocław "raczej bezpieczny"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24, PAP
St. bryg. Kierzkowski: w okolicach Opola są już podtopienia, ale uspokajam - trzymamy rękę na pulsie
St. bryg. Kierzkowski: w okolicach Opola są już podtopienia, ale uspokajam - trzymamy rękę na pulsieTVN24
wideo 2/32
St. bryg. Kierzkowski: w okolicach Opola są już podtopienia, ale uspokajam - trzymamy rękę na pulsieTVN24

Powódź w południowych regionach Polski powodem przygotowania rozporządzenia o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej. Jedna osoba zginęła, setki zostało ewakuowanych. Wiele miejscowości zostało zalanych. Stan wody na większości rzek na południu nadal się podnosi. Rzecznik Komendanta Głównego PSP mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 przed godziną 20, że najnowsze informacje wskazują, że Opole "może mieć pewien problem" z Odrą. - Wrocław jest raczej bezpieczny - dodał. Coraz trudniejsza robi się sytuacja w Nysie na Opolszczyźnie. Jak relacjonował przebywający tam reporter "Faktów" TVN Wojciech Bojanowski, woda na ulicach sięga już do pasa. W mieście Głuchołazy doszło do przerwania wałów na Białej Głuchołaskiej, a niedługo potem woda zabrała tymczasowy most i zniszczyła sąsiedni, który był w budowie.

W tvn24.pl relacjonujemy najnowsze informacje na temat sytuacji pogodowej w kraju i za granicą.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 22:13

    Od poniedziałku zawieszone będą zajęcia w 350 placówkach oświatowych w czterech województwach na terenach objętych zagrożeniem powodziowym - poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Jak podano, najwięcej takich placówek jest w woj. dolnośląskim i opolskim.

  • 22:00

    W niedzielę o godzinie 20 zamknięto szandory (bramy, które zatrzymują przepływ wody między wałami) na obwodnicy północnej Opola przy Makro oraz przy ulicy Jagiełły. Według szacunków władz miasta, w nocy z niedzieli na poniedziałek w stolicy regionu zostanie ogłoszony alarm przeciwpowodziowy. Jak przekazało biuro prasowe opolskiego ratusza, Odra w Opolu osiągnie poziom sześciu metrów, co oznacza ogłoszenie alarmu przeciwpowodziowego. Według zapewnień władz miasta, taki poziom rzeki nie jest większym zagrożeniem dla mieszkańców miasta.

  • 21:55

    Wkrótce może dojść do przelania się zapory w Pilchowicach. Zdjęcie tej zapory dostaliśmy wcześniej na Kontakt24.

    Zapora Pilchowice (Śląskie)

  • 21:50

    Coraz bardziej niebezpieczna sytuacja robi się w gminie Wleń na Dolnym Śląsku. "Proszę przenosić się na wyższe piętra lub ewakuować do szkoły we Wleniu. Woda przybiera w bardzo szybkim tempie. Być może wedrze się do Wlenia! Zabierzcie pieniądze, dokumenty i leki. Sytuacja jest bardzo poważna!" - zaapelował w mediach społęcznościowych burmistrz miasta i gminy Wleń Artur Zych. 

  • 21:23

    Coraz trudniejsza sytuacja jest także w Kamiennej Górze. Woda zalała ulice, zabudowania i zagraża mostom. Część dróg jest nieprzejezdna, miejscami woda sięga po pas. Kończą się worki z piaskiem, mieszkańcy apelują o ewakuację. Po kilkudniowych ulewach w 17-tysięcznym mieście woda zalała między innymi ulice Tadeusza Kościuszki, Papieża Jana Pawła II, Młyńską, Słowiańską, Katowicką, Zamkową, Okrzei, Wiejską, Aleję Wojska Polskiego, osiedle przy ul. Jeleniogórskiej, most i drogę w kierunku Antonówki.

  • 21:22

    Istnieje możliwość powstania osuwisk spowodowanych tak wysokim poziomem wód oraz rozlewaniem się rzek i zbiorników - podał główny geolog kraju Krzysztof Galos.

  • 21:08

    Lądek-Zdrój odcięty od świata. Katastrofalne zniszczenia po przejściu fali powodziowej

    Powódź w Polsce dotyka kolejnych terenów. Dramatyczna sytuacja panuje w Lądku-Zdroju (woj. dolnośląskie), który został odcięty od świata. Po tym jak wały przy tamie w Stroniu Śląskim nie wytrzymały, przez miasto przeszła niszczycielska fala. - Niosła samochody i wszystko, co mogła ze sobą wziąć - drzewa, kubły, szereg śmieci, odpadów i oczywiście też mnóstwo błota - zrelacjonowała w rozmowie z tvn24.pl mieszkanka. Dodała, że obecna sytuacja jest dużo gorsza niż podczas powodzi w 1997 roku. Reporter "Faktów" TVN Jacek Tacik przekazał wieczorem, że trwa ewakuacja mieszkańców oddalonego od Lądka-Zdroju o 23 kilometry Paczkowa.

  • 21:00

    Sytuacja w Kłodzku. Relacja reportera TVN24 Pawła Łukasika

  • 20:45

    Gmina Krzyżanowice w powiecie raciborskim przygotowuje się na falę powodziową na Odrze, najwyższy poziom wody spodziewany jest najbliższej nocy. Wcześniej lokalne władze zarządziły ewakuację najbardziej zagrożonych rejonów w sołectwach Chałupki i Zabełków.

  • 20:45

    W wyniku podwyższonego stanu wody w Nysie Kłodzkiej, podjęto decyzję o ewakuacji części pacjentów ze szpitala powiatowego w Nysie. Informację potwierdził Daniel Palimąka, starosta nyski.

  • 20:09

    Przygrodzki: punktem newralgicznym może być kaskada zbiorników na Nysie Kłodzkiej, od ich funkcjonowania bardzo dużo zależy, między innymi od zbiornika Racibórz Dolny

  • 20:08

    Przygrodzki: to, że stany wody będą opadać to nie znaczy, że zagrożenie minęło

  • 20:06

    Przygrodzki: Wrocław powinien być bezpieczny, ale sytuacja będzie wymagała szczególnej uwagi

  • 20:06

    Przygrodzki: co do Wrocławia - spodziewamy się, że kulminacja będzie pod koniec przyszłego tygodnia 

  • 20:06

    Przygrodzki: generalnie tam występuje największe zagrożenie, tam ciągle stany alarmowe są przekroczone o bardzo duże wartości, wygląda na to, że na tym obszarze sytuacja powinna od jutra się stabilizować, ale teraz ta woda będzie ściekać w dół Nysy Kłodzkiej 

  • 20:03

    Kolejnym gościem "Faktów po Faktach" jest doktor Paweł Przygrodzki, dyrektor Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju: aktualnie jesteśmy w apogeum zagrożenia powodziowego, ta sytuacja jest szczególnie trudna w Kotlinie Kłodzkiej i na południu województwa opolskiego

  • 20:00

    "Stan klęski żywiołowej jest właściwym krokiem do uruchomienia sił, środków i finansowania w ramach mechanizmu europejskiego RescUE. Dobrze że zostały zadysponowane Brzegowe Stacje Ratownictwa SAR i dobrze że zbiornik Racibórz Dolny rozpoczął retencjonowanie fali. Skoro już wiemy że jest b. źle to czas by Bruksela pokazała swoją solidarność tak jak my to robiliśmy wielokrotnie w powodziach, pożarach i klęskach w UE" - napisał na platformie X szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera.

  • 19:55

    Paweł Łukasik o sytuacji w Kłodzku: wszyscy mieli możliwość ewakuacji, miasto wygląda teraz na opuszczone

  • 19:50

    W Kłodzku jest reporter TVN24 Paweł Łukasik.

  • 19:47

    Kierzkowski: w okolicach Opola są już podtopienia, miasto może mieć pewien problem, ale chcę uspokoić mieszkańców Opola - to nie jest dramat, trzymamy rękę na pulsie

    Kierzkowski: w okolicach Opola są już podtopienia, ale uspokajam - trzymamy rękę na pulsie

  • 19:44

    Kierzkowski: strona czeska przekazała nam informację o wysokim stanie wód

  • 19:43

    Kierzkowski: jesteśmy w stałym kontakcie niemal ze wszystkimi naszymi sąsiadami, głównie z Czechami i Niemcami

  • 19:43

    Kierzkowski: Wrocław jest raczej bezpieczny, tamtejsza infrastruktura powinna utrzymać wielką wodę, co do Opola jest znak zapytania

  • 19:42

    Kierzkowski: woda to największy żywioł, groźniejszy od ognia, nie da się jej kontrolować 

  • 19:41

    Kierzkowski: ta noc wcale nie będzie łatwiejsza niż poprzednia, liczymy, że zbiorniki retencyjne utrzymają falę powodziową, ale może dojść do ich przerwania

  • 19:39

    Kierzkowski: przed strażakami kolejne pracowite dni, a może nawet tygodnie

  • 19:37

    Kierzkowski o ewakuacji: nie miejmy obaw, że nasze domy zostaną okradzione, w imieniu policji mogę zapewnić, że tak nie będzie, najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa

  • 19:35

    Kierzkowski: zachęcamy, żeby ewakuować się, kiedy jeszcze jest na to czas

  • 19:34

    Kierzkowski: najgorsza sytuacja jest w powiecie kłodzkim, na południu województwa dolnośląskiego, tam mamy dwie miejscowości, do których po prostu nie ma dostępu -Lądek-Zdrój i Stronie Śląskie.

    St. bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik Komendanta Głównego PSP, o sytuacji na południu Polski

  • 19:30

    Kierzkowski: w niedzielę strażacy inerweniowali ponad 10 tysięcy razy, to bardzo duża liczba

  • 19:29

    Gościem "Faktów po Faktach" jest st. bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik Komendanta Głównego PSP.

  • 19:20

    Rzecznik opolskich strażaków uspokaja po dramatycznym apelu o ewakuację

    - Mieszkańcy Moszczanki i Łąki Prudnickiej, ewakuujcie się najszybciej jak możecie, mamy informację o przebiciu na wale w Jarnołtówku, tama jest zagrożona - przekazał w dramatycznym wideo komendant PSP w Prudniku. Nastroje tonuje Łukasz Nowak, rzecznik prasowy Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. - Sytuacja jest cały czas monitorowana, na tym etapie nie ma potrzeby siania paniki - zaznaczył w rozmowie z tvn24.pl. O tym, że Jarnołtówek jest obecnie kluczowym miejscem walki z powodzią mówiła też prezes Wód Polskich, Joanna Kopczyńska.

  • 19:02

    Planujemy wypełnić zbiornik Racibórz Dolny 166 milionami metrów sześciennych wody na jego 185 milionów metrów sześciennych całkowitej pojemności – zasygnalizowała w Katowicach prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska.

  • 19:01

    Prawie 100 rzek w Polsce jest niebezpiecznie wezbranych

    Stan wody w rzekach w Polsce. Poziom wody w polskich rzekach w związku z intensywnymi opadami deszczu ciągle rośnie. Najtrudniejsza sytuacja jest na południowym zachodzie. Obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne najwyższego stopnia.

  • 19:00

    Woda wdarła się do miasta, runął posterunek policji

    Płynąca ulicami Stronia Śląskiego (woj. dolnośląskie) woda doprowadziła do zawalenia się jednego z budynków. - Potwierdzamy, że runął budynek, w którym działał posterunek policji. Na co dzień pracowało tam trzech funkcjonariuszy - przekazał tvn24.pl młodszy aspirant Tobiasz Fąfara z policji w Kłodzku. Sytuacja w mieście - jak podkreślają strażacy - jest bardzo trudna. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że tama w Stroniu Śląskim została przerwana i woda zmierza rzeką Biała Lądecka w dół zlewni Nysy Kłodzkiej.

  • 19:00

    Zapora na Wrzosówce, Jelenia Góra

  • 18:36

    Do powiatu kłodzkiego i do Nysy wyjechały grupy wielkopolskich strażaków, by walczyć tam ze skutkami powodzi. W regionie straż pożarna wzywana była w niedzielę głównie do interwencji związanych z wystąpieniem silnego wiatru, rzadziej – do pompowania wody.

  • 18:34

    Największy niepokój spośród pracujących obiektów hydrotechnicznych budzi obecnie zbiornik Jarnołtówek (w gminie Głuchołazy, opolskie) – powiedziała w Katowicach prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska.

  • 18:33

    Po konsultacji z odpowiednimi ministrami i służbami zleciłem przygotowanie rozporządzenia Rady Ministrów o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej - przekazał premier Donald Tusk.

  • 18:29

    Coraz trudniejsza sytuacja w Nysie

  • 18:13

    Oba mosty w Nysie są już nieprzejezdne, miasto zostało "odcięte od świata" - poinformował Tygodnik Podhalański. Duży nurt na ulicach uniemożliwił przejazd wozu strażackiego, z którego ewakuowano załogę pojazdu

  • 18:12

    Burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz zaapelował do mieszkańców o rozważenie samoewakuacji. "Niestety nie jesteśmy w stanie określić siły i kierunków grożącej nam powodzi. Generalnie bezpiecznie jest za rzeką!" - przekazał w komunikacie.

  • 18:11

    Coraz trudniejsza robi się sytuacja w Nysie na Opolszczyźnie. Na miejscu jest reporter "Faktów" TVN Wojciech Bojanowski. - Wody cały czas przybywa, mam wody po pas, nie da się tu dotrzeć w żaden inny sposób niż jakimś ciężkim sprzętem, tylko skutery wodne są w stanie ewakuować ludzi - relacjonuje.

    Coraz trudniejsza sytuacja w Nysie na Opolszczyźnie. Relacja Wojciecha Bojanowskiego

  • 18:02

    "Mieszkańcy Moszczanki i Łąki Prudnickiej, ewakuujcie się najszybciej jak możecie, mamy informację o przebiciu na wale w Jarnołtówku, tama jest zagrożona" - przekazał w dramatycznym wideo komendant PSP w Prudniku.

    Dramatyczny apel o ewakuację kilku miejscowości pod Prudnikiem

  • 17:57

    Dziewięć odcinków dróg krajowych jest zablokowanych nadal wskutek powodzi – oznajmił w Pogórzu na Śląsku Cieszyńskim wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec. Pięć z nich znajduje się na Opolszczyźnie.

    - Pięć z dziewięciu odcinków znajduje się na terenie oddziału opolskiego GDDKiA. Są to między innymi: droga krajowa 40 w Głuchołazach, Prudniku, Łące Prudnickiej i Mochowie, oraz droga 46 w Malerzowicach. Dwa zablokowane odcinki są na terenie katowickiego oddziału GDDKiA: droga krajowa 78 w Chałupkach oraz krajowa +jedynka+ w Czechowicach-Dziedzicach. Mamy też zamkniętą drogę krajową 48 w Poświętnym (Mazowieckie). Tam trwa usuwanie skutków trąby powietrznej - powiedział wiceminister Bukowiec, który jest także pełnomocnikiem rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

    Jak dodał, najpoważniejsze zniszczenia w infrastrukturze drogowej to most tymczasowy i most w budowie w Głuchołazach.

    Bukowiec poinformował, że najpoważniej zagrożone w tej chwili są: fragment drogi 40 w Prudniku, budowany most przez rzekę Bóbr w ciągu krajowej 94, a także odcinek tej drogi z Oławy do Wrocławia.

  • 17:56

    W związku z rosnącym zagrożeniem powodziowym, burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz zaapelował do mieszkańców o rozważenie samoewakuacji. 

    Według lokalnych mediów miasto jest "odcięcie od świata".

    "Niestety nie jesteśmy w stanie określić siły i kierunków grożącej nam powodzi. Generalnie bezpiecznie jest za rzeką!" - napisał na Facebooku. Radził, by spakować dokumenty, klucze, leki, zmianę odzieży, przekąski i wodę, koc i ładowarkę do telefonu. Burmistrz Nysy ostrzegł, że w mieście rozlegnie się sygnał syreny alarmowej - "Idzie Woda!".

  • 17:45

    Po raz pierwszy jest operacyjnie wykorzystywany zbiornik retencyjny w Raciborzu Dolnym - oznajmiła prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Joanna Kopczyńska.

    W niedzielę rano, o godz. 4.30, po raz pierwszy uruchomiono suchy zbiornik retencyjny w Raciborzu Dolnym, który może pomieścić do 188 mln m3 wody.

    - Jest to zbiornik suchy, a zatem ma maksymalną pojemność retencyjną, bo w nim normalnie wody nie ma - powiedziała Kopczyńska.

    Wyjaśniła, że zbiornik wyposażony jest w kamery i czujniki, które pozwalają na bieżąco monitorować sytuację na temat przepływów. Na miejscu pracują specjaliści, którzy na bieżąco dokonują obliczeń.

    - W chwili obecnej (...) zbiornik zaczyna się zapełniać - powiedziała Kopczyńska. I dodała, że zbiornik jest rozległy, dlatego proces wypełniania wodą powinien przebiegać stopniowo. - Musimy się przygotować, że on musi przyjąć dużo wody, która idzie Olzą, wody, która idzie Odrą - podała prezes PGW Wody Polskie. Jak dodała, zbiornik "powinien nam tę wodę przyjąć i spłaszczyć".

    Celem, jak opisała prezes Kopczyńska, jest doprowadzenie do sytuacji, w której to, co spłynie z Kotliny Kłodzkiej nie spotka się z falą powodziową z Odry.

  • 17:41

    Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wystosował apel o niezbliżanie się do obiektów hydrotechnicznych, takich jak jazy, zapory, śluzy wodne, wały przeciwpowodziowe, kanały i zbiorniki.

    "Apelujemy, aby nie zbliżać się do obiektów hydrotechnicznych i nie wchodzić na wały przeciwpowodziowe. Prosimy zachować bezpieczną odległość minimum 200 metrów od infrastruktury hydrotechnicznej i rzek" - przekazał na platformie "X" Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej. Jak podkreślono w komunikacie, są to "niebezpieczne zachowania, które utrudniają pracę służb".

  • 17:36

    Największy obecnie niepokój w województwie śląskim budzi sytuacja w Chałupkach - istnieje obawa, że woda z Odry może się tam przelać przez wał – przyznał wojewoda śląski Marek Wójcik. Z tego obszaru ewakuowano ponad 140 osób, a w całym województwie już ponad 230.

    Podczas niedzielnej konferencji prasowej wojewoda powiedział dziennikarzom, że obecną sytuację po intensywnych opadach deszczu w regionie najlepiej opisują liczby: od północy do godz. 14 służby przyjęły ok. 4,5 tys. zgłoszeń. Były one obsługiwane przez PSP i OSP. Najtrudniejsza sytuacja wystąpiła na południu województwa, głównie w Bielsku-Białej, oraz powiatach: bielskim, cieszyńskim i pszczyńskim.

  • 17:18

    Polski Czerwony Krzyż, Caritas Polska, fundacja Siepomaga.pl, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz burmistrz Kłodzka organizują zbiórki pieniędzy i przedmiotów dla powodzian.

    Trzaskowski napisał na platformie X, że po kontakcie z gminami poszkodowanymi przez powódź podjął decyzję, że zwróci się do Rady Warszawy o przekazanie środków finansowych na odbudowę dla Kłodzka i Nysy na wskazane przez gminy projekty.

    "Dzisiaj jednak priorytetem jest najpilniejsza pomoc. Dlatego rozpoczynamy zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy: woda do picia w butelkach, środki czystości, sucha żywność" - napisał na platformie X. 

  • 17:11

    Sytuacja ludności w niżej położonych zabudowań Bystrzycy Kłodzkiej, a szczególnie małych miejscowości w okolicach tego miast jest znacznie gorsza - tak wynika z relacji tamtejszych mieszkańców. 

    - Górne miasto nie zostało zalane. Jesteśmy w o wiele lepszej sytuacji niż ci, którzy mieszkają na dole – powiedziała PAP jedna z mieszkanek Bystrzycy. Mówiąc o problemach, z jakim musi się borykać, wskazała na brak wody pitnej oraz przerwy w dostawach prądu. 

    Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma apeluje o pomocą mieszkańcom miejscowości Wilkanów i Pławnica.

    - Dziś mamy mnóstwo zgłoszeń o zalanych budynkach. Mieliśmy taką sytuację, że nie udało się dojechać z pomocą do miejscowości Pławnica, gdzie zginęły zwierzęta. Proszę o ewakuację ludzi, ale są takie miejsca, gdzie już nie możemy dojechać - oznajmiła. 

    Zalane tereny w Bystrzycy Kłodzkiej

  • 17:00

    Zleciłem ministrowi finansów przygotowanie środków na pomoc doraźną i usuwanie skutków powodzi - przekazał we wpisie na platformie X premier Donald Tusk.

    "Minister ds. Unii Europejskiej wystąpi o pomoc europejską. Nie zostawimy nikogo samemu sobie. Ministra obrony poprosiłem o skierowanie na tereny zagrożone dodatkowych sił" - oznajmił szef rządu.

  • 16:49

    Z Czech docierają informacje, że poziom wody rośnie, dlatego straż pożarna przygotowuje się na jeszcze trudniejszą sytuację - oznajmił podczas konferencji w Katowicach komendant główny Państwowej Straży Pożarnej Mariusz Feltynowski. Jak dodał, priorytetem jest ewakuacja ludzi.

    Feltynowski przekazał, że podczas ostatniej doby straż pożarna brała udział w około 7,5 tys. interwencji, głównie na terenie czterech województw: opolskiego, dolnośląskiego, śląskiego i małopolskiego. - W akcjach użyto około 10 tysięcy pojazdów PSP oraz ochotniczych straży pożarnych. W działaniach zaangażowanych było prawie 45 tysięcy druhów ochotników oraz strażaków Państwowej Straży Pożarnej - mówił komendant główny PSP. 

  • 16:32

    Przygotowujemy się do odbudowy zniszczonych mostów w Głuchołazach - oznajmił minister infrastruktury Dariusz Klimczak na konferencji prasowej po odprawie sztabu kryzysowego w Katowicach.

    - Przed chwilą zakończyłem rozmowę z dyrektorem rejonu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, który jest w kontakcie z wykonawcą robót nowego mostu i mostu tymczasowego, które uległy zniszczeniu - powiedział Klimczak. - Już dzisiaj przygotowujemy się do odbudowy tych mostów, rozpoczęcia na nowo budowy mostu na stałe oraz zapewnienia tymczasowego przejścia - poinformował.

    Minister przekazał, że "już dzisiaj zapadły decyzje dotyczące zamówienia blachownic do dźwigarów, które będą niezbędne do jak najszybszego po opadnięciu wody przystąpienia do budowy przeprawy w Głuchołazach".

    Woda zniszczyła tymczasowy most w Głuchołazach

  • 16:18

    W Rumunii znaleziono w niedzielę piątą ofiarę śmiertelną powodzi, która dotknęła ten region w minionych dniach. Trwa walka ze skutkami powodzi. Kataklizm dotknął ponad 20 tysięcy mieszkańców okręgu gałackiego - podał Inspektorat Generalny ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

    - Sytuacja w kilku gminach w okręgu Gałacz jest nadal dramatyczna - powiedział Costel Fotea, przewodniczący rady okręgu. 

    Rumuńskie MSW powiadomiło, że przystąpiło do szacowania szkód w gospodarstwach domowych. W okręgu gałackim na wschodzie kraju powódź dotknęła ok. 5,4 tys. gospodarstw w 24 gminach.

    Powódź w okręgu gałackim w Rumunii

  • 16:16

    Premier Czech Petr Fiala oznajmił, że najgorsza sytuacja związana z powodzią jeszcze nie minęła. Dodał, że poziom niektórych rzek nie osiągnął jeszcze stanu kulminacyjnego i Czesi będą musieli jeszcze mierzyć z trudną sytuacją.

    Na terenach powodziowych zaczęły pod wpływem naporu wody rozpadać się domy. Takie przypadki potwierdziła starostka Jesionika Zdeńka Blisztanova. Miasto jest praktycznie odcięte od świata. Po zalanych drogach nie mogą przejechać pojazdy strażackie i ratunkowe. Do tego rejonu skierowany został do ewakuacji ludzi oraz dostarczenia zaopatrzenia wojskowy śmigłowiec Black Hawks.

    Powódź w mieście Jesionik w Czechach

    Podtopione miasto Jesionik w Czechach

  • 16:15

    Szef MSWiA po raz kolejny zaapelował do mieszkańców zalewanych terenów o współpracę ze służbami i zgodę na ewakuację. 

    - W naszej ocenienie nieracjonalnie dużo osób odmawia ewakuacji - powiedział Tomasz Siemoniak i podkreślił, że dobytek ewakuowanych osób będzie pilnowany przez policję. 

    - Służby zrobią wszystko, by ten majątek chronić - zapewnił. Będzie się to odbywać m.in. z wykorzystaniem patroli nadzorujących sytuację z powietrza.

    Tomasz Siemoniak: priorytetem jest ewakuacja

  • 16:02

    Minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak zapowiedział, że zniszczona przez powódź infrastruktura zostanie odbudowana ze środków MSWiA. 

    - Chcę zapewnić obywateli i samorządowców, że będziemy odbudowywali każdy most, każdy zniszczony obiekt infrastrukturalny - zadeklarował.

    Szef MSWiA podkreślił, że w budżecie jego resortu są środki zarezerwowane na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. - Jest procedura, są samorządowcy, są wojewodowie, którzy tworzą takie listy. Gdy skończy się czas ratowania, będzie czas odbudowy. Świadom zniszczeń, jak w Głuchołazach i dziesiątkach innych miejscowości, zapewniam, że będziemy w każdym aspekcie to odbudowywać - zadeklarował.

    Siemoniak przekazał również, że rozmawiał z wojewodami oraz z ministrem finansów Andrzejem Domańskim o pomocy dla powodzian. - Ministerstwo Finansów dołoży wszelkich starań, by praktycznie błyskawicznie pieniądze trafiały do najbardziej potrzebujących - zapewnił.

    Wypłatą zasiłków będą zajmować się wojewodowie. 

  • 15:48

    Po przerwaniu tamy w Stroniu Śląskiem spiętrzona fala powodziowa przechodzi przez rzekę Białą Lądecką i wpada do Nysy Kłodzkiej, której poziom w Kłodzku gwałtownie się podniósł. Woda podnosi się w kolejnych miejsca mocno zalanego miasta. 

    - Pozostały nam jedynie działania ratunkowe – powiedział PAP burmistrz Kłodzka Michał Piszko. 

    Według jego relacji sytuacja w Kłodzku jest "dramatyczna". - Woda przelała się przez wały na ulicy Malczewskiego. Tam jest już ponad 1,5 metra wody. Mieszkańcy, którzy dziś w nocy nie chcieli się ewakuować, są na drugim-trzecim piętrze budynków. Woda wlewa się i zalewa poszczególne części miasta – powiedział burmistrz. W mieście są miejscami nawet dwa metry wody, a wodowskaz na Nysie Kłodzkiej w Kłodzku wskazuje 684 cm.

    Rzeka Nysa Kłodzka zalała Kłodzko

  • 15:43

    Środki lotnicze, wojskowe, policyjne i straży granicznej, TOPR i innych jednostek, są kierowane do ewakuacji ludności. To stanowi absolutny priorytet. Po raz kolejny zwracamy się z apelem do wszystkich o stosowanie się do komunikatów, zaleceń i poleceń służb mundurowych, które są wydawane - wezwał w czasie niedzielnej konferencji prasowej szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. 

    Jak przekazał minister obrony, w rejon dotknięty powodzią zmierzają kolejne jednostki wojskowe. - Wszędzie tam, gdzie wojewodowie wystąpili, tak jak wojewoda opolska, z zapotrzebowaniem na kolejne jednostki, żołnierze będą do dyspozycji - oznajmił.

    Odprawa sztabu zarządzania kryzysowego w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach

  • 15:32

    Burmistrz Głuchołaz Paweł Szymkowicz apeluje o pomoc dla poszkodowanych. Potrzebna jest butelkowana woda, materiały higieniczne i środki do odkażania.

    - W tej chwili problemem jest brak bieżącej wody. Ludzie nie mają na czym przygotować posiłków, mogą mieć problem z utrzymaniem higieny. Wielu z nich będzie musiało usunąć pozostałości po wodzie. Dlatego prosimy o dostawy wody butelkowanej, suchej żywności, środków higienicznych od papieru toaletowego po nawilżane chusteczki czy środki do odkażania. Przyda się każdy dar - ogłosił urzędnik. 

    Szymkowicz wyraził nadzieję, że najbliższe godziny przyniosą poprawę pogody i możliwie szybko będzie można przystąpić do usuwania szkód.

  • 15:16

    Najtrudniejsza sytuacja utrzymuje się w województwach dolnośląskim i opolskim - przekazał w niedzielę po południu minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz. 

    - Kotlina Kłodzka i Stronie Śląskie, to miejsca, które wymagają największego wsparcia. Uruchomione są wszystkie siły i środki zarówno straży pożarnej, policji, jak i wojska. Uruchomione są śmigłowce, które ewakuują ludność z Kotliny Kłodzkiej, Stronia Śląskiego. Inny sposób ewakuacji jest na ten moment niemożliwy. Doszło do zerwania mostów, trudnych momentów w ochronie tamy czy wałów - mówił Kosiniak-Kamysz. 

    Władysław Kosiniak-Kamysz: uruchomione są wszystkie siły i środki

  • 14:45

    Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski ogłosił w niedzielę po południu na obszarze miasta pogotowie przeciwpowodziowe. Fala kulminacyjna na Wiśle w Krakowie spodziewana jest w niedzielę około godz. 15.

    Jak przekazał krakowski magistrat, stan Wisły w Krakowie wynosi 372 cm (2 cm powyżej stanu ostrzegawczego). Prognozowany jest wzrost poziomu wody do 400 cm. Stan alarmowy to 520 cm.

    Zalane tereny we wsi Jawiszowice w województwie małopolskim

    Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe

  • 14:44

    Do Stronia Śląskiego wysłano śmigłowiec Mi-17, który pomoże w ewakuacji mieszkańców. 

    "W Stroniu Śląskim doszło do zerwania mostu, przez miasto przechodzi duża fala wody. Żołnierze wspierający miejscową ludność mają odciętą lądową drogę powrotną. Wielu mieszkańców wymaga ewakuacji z dachów swoich domów" - napisały na platformie X Wojska Obrony Terytorialnej.

    "Na miejsce wysłano śmigłowiec Mi-17, który pomoże w ewakuacji" - podał MON.

  • 14:42

    Policja zaapelowała do mieszkańców terenów zagrożonych powodzią o współdziałanie ze służbami w przypadku konieczności ewakuacji. 

    "Apelujemy do mieszkańców terenów zagrożonych powodzią o współdziałanie ze służbami w przypadku konieczności ewakuacji. Służby robią wszystko, by zapewnić Wam bezpieczeństwo. Prosimy o zachowanie spokoju i stosowanie się do poleceń. Wasze życie jest wartością najwyższą. Zapewniamy, że tysiące pracujących na miejscu policjantów , strażaków i żołnierzy dopilnuje Waszego mienia do chwili, gdy bezpiecznie powrócicie do swoich domów" - podkreślono na oficjalnym profilu polskiej policji na portalu X.

    Rzeczniczka Komendy Głównej Policji Katarzyna Nowak podkreśliła w rozmowie z PAP, że zdarza się, iż mieszkańcy początkowo odmawiają ewakuacji, bo nie chcą zostawić swoich majątków. Dodała, że zgłaszają się po pomoc dopiero wtedy, gdy sytuacja jest krytyczna, a ewakuacja jest utrudniona i może wymagać użycia śmigłowców.

  • 14:40

    Służby komunalne w Częstochowie usuwają ostatnie rozlewiska na drogach po sobotniej nawałnicy. W ciągu zaledwie trzech godzin spadło w tym mieście 80 litrów wody na metr kwadratowy. Państwowa Straż Pożarna i służby miejskie zanotowały w ciągu ostatniej doby w Częstochowie i najbliższej okolicy około 400 interwencji.

    - Obecnie służby komunalne usuwają ostatnie zastoiny wody na przejezdnych już drogach, a strażacy pracują jeszcze na Stradomiu - poinformował rzecznik częstochowskiego magistratu Włodzimierz Tutaj. 

    Wprowadzony w sobotę wieczorem stan pogotowia przeciwpowodziowego zostanie w Częstochowie utrzymany do momentu opadnięcia wód w rzekach poniżej poziomu ostrzegawczego - przekazali przedstawiciele lokalnych władz.

  • 14:38

    Siedemnastu strażaków z trzema pojazdami ratowniczo-gaśniczymi z województwa lubelskiego pomaga w walce z powodzią w miejscowości Głubczyce (woj. opolskie) – podał rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego PSP w Lublinie Tomasz Stachyra.

    Stachyra przekazał, że w nocy odbyła się odprawa, po której pluton składający się z trzech pojazdów ratowniczo-gaśniczych wraz z samochodem operacyjnym i 17 strażaków wyjechał na południe Polski. W niedzielę rano funkcjonariusze dotarli bezpiecznie na miejsce i rozpoczęli działania ratownicze w rejonie zagrożenia powodzią w miejscowości Głubczyce.

  • 14:36

    Blisko 40 strażaków z województwa podlaskiego zostało skierowanych do pomocy na południu Polski, gdzie trwa walka z powodzią - podała Komenda Wojewódzka PSP w Białymstoku.

    "W związku z prognozami pogody na południu Polski zadysponowano z woj. podlaskiego kompanię specjalną" - przekazał na platformie X. 

    Jak podano w komunikacie, na miejsce skierowano 38 strażaków i dziewięć pojazdów, w tym pompy dużej i małej wydajności. Strażacy mają dotrzeć do punktu w Sieradzu, skąd będą dysponowani i kierowani do działań na terenach objętych powodzią.

  • 14:31

    Do Wrocławia udają się dwa policyjne śmigłowce typu Bell-407: jeden z Krakowa, drugi ze Szczecina - poinformowała w niedzielę Komeda Główna Policji na platformie X. Wcześniej z lotniska we Wrocławiu na akcję ratowniczą wystartował policyjny śmigłowiec Black Hawk.

    "O godz. 10.50 z lotniska we Wrocławiu wystartował policyjny śmigłowiec Black Hawk, który udaje się z akcją ratowniczą. Policjanci wspólnie ze strażakami będą podejmować ludzi z dachu w miejscowości Bodzanów Rudawa" - poinformowała KGP. 

    Część Bodzanowa - Rudawa położona jest w gminie Głuchołazy.

  • 14:27

    Tama w Stroniu Śląskim została przerwana. Woda zmierza rzeką Biała Lądecka w dół zlewni Nysy Kłodzkiej - poinformował IMGW.

    Rzecznik prasowy IMGW Grzegorz Walijewski powiedział PAP, że prawdopodobnie wał boczny został uszkodzony i przerwany, który jest w przedniej części tego urządzenia. Wskazał, że woda wlewa się do Stronia Śląskiego. - To już nie jest dramat, to jest tragedia - podkreślił.

    Rzecznik IMiGW zaznaczył, że "to jest ogromna siła, która niszczy budynki". 

    - Te budynki nawet się nie przesuwają. Na nagraniach widać, że jeden z budynków Stroniu Śląskim jest po prostu burzony przez wodę, ta woda go zmiata i go nie ma - powiedział.

  • 14:01

    Gmina Kłodzko wydała ostrzeżenie przed kolejną falą. "Uwaga Mieszkańcy: Ołdrzychowic Kłodzkich, Żelazna i Krosnowic. Zbliża się kolejna fala, większa o około 1 m. Wszystkich prosimy o zabezpieczenie mienia i przenoszenie się na wyższe kondygnacje!" - poinformowano na Facebooku.

  • 13:55

    Prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut ogłosił alarm powodziowy. 

    "Prezydent Janusz Chwierut ogłosił alarm przeciwpowodziowy. Woda w Sole o godzinie 11:40 osiągnęła poziom 511 cm. Stan alarmowy to 460 cm. Tendencja jest wzrostowa. Alejki na bulwarach są zalane. Doszło do podtopień posesji przy ul. Pod Olszyną, gdzie czekają na służby. Sytuacja jest monitorowana na bieżąco" – przekazała w komunikacie rzecznik tamtejszego magistratu Katarzyna Kwiecień.

  • 13:47

    Przejezdne są już mosty graniczne z Czechami – Wolności i Przyjaźni – w centrum Cieszyna - poinformował rzecznik cieszyńskiej policji podkom. Krzysztof Pawlik. Poziom wody w granicznej rzece Olzie opada.

    Jak dodał, nadal nieprzejezdna jest ulica między mostami po polskiej stronie – aleja Łyska.

    W powiecie cieszyńskim strażacy od soboty interweniowali ponad 1,1 tys. razy. Starostwo podało, że w ostatnich godzinach najwięcej pracy ratownicy mieli w gminach Ustroń i Skoczów. W Ustroniu pod wodą znalazły się budynki komunalne, użyteczności publicznej oraz prywatne. Woda podtopiła centrum Skoczowa.

    Olza zagraża zalaniem Cieszyna

  • 13:44

    Ze względu na rosnący poziom wody w rzece Prudnik zamknięto do odwołania most w ciągu drogi krajowej nr 40.

    Jak przekazał dyżurny opolskiego oddziału GDDKiA, w niedzielę, ze względu na rosnący stan wód w rzece płynącej przez Prudnik, podjęto decyzję o zamknięciu do odwołania mostu w ciągu drogi krajowej nr 40 łączącej Prudnik z Głogówkiem. Policja wytyczyła objazdy przez Prudnik drogami lokalnymi. 

  • 13:41

    Dolnośląska policja opublikowała na platformie X zdjęcie funkcjonariuszy komisariatu wodnego we Wrocławiu, którzy ruszyli na pomoc potrzebującym. 

  • 13:39

    Ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska poinformowała, że uruchomione zostanie pilne i szybkie wsparcie w województwach dolnośląskim, opolskim, śląskim i małopolskim.

    Podczas briefingu prasowego dotyczącego sytuacji w województwie dolnośląskim, Paulina Hennig-Kloska poinformowała, że "Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zbierają w tej chwili informacje, jakie szybkie pieniądze na eliminacje skutków powodzi będziemy mogli uruchomić w najbliższych godzinach".

    - Będą to głównie środki na obiekty środowiskowe bądź obiekty wodne. Będą to pierwsze niezwykle potrzebne pieniądze na naprawianie wałów przeciwpowodziowych, obiektów infrastruktury wodnej, które zostaną w efekcie powodzi uszkodzone - wyjaśniła. 

    - Jutro rano będziemy mieli pełen informacje w tym zakresie - dodała. Zaznaczyła również, że "uruchomimy pilne i szybkie wsparcie we wszystkich czerech województwach - dolnośląskim, opolskim, śląskim i małopolskim".

  • 13:34

    Policja w województwie lubelskim poinformowała, że na tereny dotknięte powodzią wyruszył transport z zawartością 300 sztuk peleryn przeciwdeszczowych. "Dostarczymy też kamizelki asekuracyjne" - podała we wpisie na platformie X.

  • 13:29

    Zalane ulice w Cieszynie

  • 13:26

    Wskutek ulewnych deszczów w niedzielę wczesnym popołudniem nadal zamkniętych było kilka odcinków dróg w województwie śląskim. 

    Nieprzejezdny był między innymi fragment autostradowej obwodnicy Częstochowy (A1, na południe) i przejazd drogą krajową nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach.

  • 13:23

    Prezydent Jeleniej Góry zdecydował o zawieszeniu pracy zajęć w szkołach i przedszkolach na terenie miasta w poniedziałek i wtorek. 

    "Ze względu na sytuację powodziową, po uzgodnieniu z Dolnośląskim Kuratorem Oświaty, prezydent Jeleniej Góry podjął decyzję o zawieszeniu zajęć we wszystkich placówkach oświatowych na terenie miasta w dniach 16 i 17 września" - podano na stronie miasta Jelenia Góra.

    W komunikacie zaznaczono, że zajęcia będą odrobione.

  • 13:21

    Sytuacja meteorologiczno-hydrologiczna w województwie łódzkim stanowi mniejsze zagrożenie niż w południowych regionach. Nie odnotowano przekroczeń stanów ostrzegawczych i alarmowych na rzekach - poinformował w niedzielę Urząd Wojewódzki w Łodzi. W Łódzkiem po burzach i ulewach bez prądu pozostaje 5,5 tysięcy odbiorców. 

  • 13:19

    Zalane centrum Kłodzka

  • 13:02

    Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera poinformował, że według służb czeskich może pogorszyć się sytuacja na rzekach, które stanowią dorzecza Odry, a swój początek biorą po stronie Czeskiej.

    Szef BBN napisał na platformie X, że zakończył pilną rozmowę z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Czech - Tomášem Pojarem. "Sytuacja powodziowa po obu stronach granicy jest poważna, a w licznych miejscach woda osiągnęła poziomy z 1997 roku" - przekazał Siewiera. 

  • 12:55

    Osuwisko powstało po obfitych deszczach w Starym Bielsku, dzielnicy Bielska-Białej. 

    - W tej okolicy stoi tylko jeden pustostan, więc osuwisko nikomu bezpośrednio nie zagraża. Na ulicę osunęło się około 50 m sześciennych ziemi. Największy problem jest taki, że zniszczeniu uległ słup energetyczny. Część mieszkańców jest bez prądu – powiedział rzecznik tamtejszego magistratu Tomasz Ficoń.

    Zamknięta w tym rejonie została ulica Sobieskiego. - Osuwisko powstało między dwiema ulicami bocznymi, które są ze sobą połączone, więc można tamtędy przejechać. Jest tam na tyle wąsko jednak, że autobusy MZK nie zmieszczą się. Ruch komunikacji miejskiej jest wstrzymany – powiedział rzecznik magistratu.

  • 12:51

    Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu zaapelował do właścicieli jednostek pływających - stacjonujących na Odrze - "o natychmiastowe odholowanie ich w bezpieczne miejsce lub wyciągnięcie na brzeg". "Dotyczy to zwłaszcza Odrzańskiej Drogi Wodnej od Nysy Kłodzkiej do Warty i całego Wrocławskiego Węzła Wodnego" - przekazano. 

  • 12:40

    W Bodzanowie w gminie Głuchołazy w województwie opolskim w ewakuacji ludzi pomaga policyjny śmigłowiec Black Hawk.

    Policyjny Black Hawk pomaga w ewakuacji ludzi w Bodzanowie

  • 12:25

  • 12:24

    Minister infrastruktury Dariusz Klimczak apeluje by nie utrudniać prac służb i nie zbliżać się do niebezpiecznych miejsc

  • 12:21

    Zerwany most w Głuchołazach

  • 12:11

    - Monitorujemy jak sytuacja z zerwaniem się obu mostów (w Głuchołazach-red.), bo zarówno remontowany jak i tymczasowy został przez wodę porwany, wpłynie na sytuację zarówno w mieście jak i na pobliskie miejscowości. Na chwilę obecną nie ma informacji, aby gdzieś stworzyło się jakieś spiętrzenie tudzież dodatkowe rozlania - powiedział na antenie TVN24 st. kpt. Paweł Kolera, rzecznik komendanta wojewódzkiego PSP w Opolu. - Aczkolwiek i tak sytuacja w rejonie miejscowości Głuchołazy jest bardzo ciężka. Na miejsce zadysponowany został śmigłowiec będący w dyspozycji policji, który wraz z ratownikami, strażakami, będzie ewakuował osoby najbardziej potrzebujące z miejsc, gdzie nie jesteśmy w stanie dotrzeć pojazdami - dodał. 

  • 12:00

    Przed godziną 11 z lotniska we Wrocławiu wystartował policyjny śmigłowiec Black Hawk, który udaje się z akcją ratowniczą - poinformowała Komeda Główna Policji na platformie X. Ma podejmować ludzi z dachów w miejscowości Bodzanów Rudawa (powiat nyski, województwo opolskie).

  • 11:46

    Powódź. Głuchołazy - most tymczasowy zerwany

  • 11:44

    Powódź w Polsce. Tak powódź zmieniła Kłodzko i Głuchołazy. Zdjęcia

  • 11:41

    Mołdawscy meteorolodzy rozszerzyli tzw. pomarańczowy kod alarmowy związany z gwałtownymi ulewami na całe terytorium kraju. Ostrzeżenie obowiązuje do 5 rano w poniedziałek. W sobotę Kiszyniów i niektóre regiony kraju zostały dotknięte powodziami.

    W ciągu minionej doby z podtopionych terenów uratowano 30 osób, w tym troje dzieci, a ratownicy przeprowadzili ponad 300 akcji ratunkowych – informuje portal Newsmaker.md.

    Konieczne było m.in. wypompowywanie wody, usuwanie powalonych drzew. Zatopionych zostało około dwudziestu dróg. 

  • 11:39

    W Międzyrzeczu Dolnym w województwie śląskim jedna z mieszkanek ewakuowała się na czas w nocy, ale wróciła do swojego domu, żeby zobaczyć, jak wyglądają zniszczenia. Rozmawiała z nią reporterka TVN24 Natalia Madejska. - W domu jest wszystko do wyrzucenia - mówiła kobieta. Dodała, że woda na dole "była po kolana". 

    Mieszkanka na dachu. "Na dole jest woda"

  • 11:15

    Opady deszczu w Niemczech spowodowały niewielkie powodzie w południowo-wschodniej części kraju. Obecnie sytuacja jest opanowana – podał w niedzielę portal tagesschau. Niemiecka Służba Meteorologiczna (DWD) ostrzega przed ciągłymi opadami deszczu we wschodniej Bawarii i Saksonii.

  • 11:14

    Austria walczy ze skutkami intensywnych opadów deszczu i śniegu. Do Wiednia dociera fala kulminacyjna. Rozpoczęły się pierwsze ewakuacje. W Dolnej Austrii ogłoszono stan klęski żywiołowej.

  • 11:12

    Ponad 40 strażaków z woj. kujawsko-pomorskiego zostało oddelegowanych do pomocy na południu Polski, gdzie trwa walka z powodzią. Wozy bojowe skierowano do Sieradza, gdzie wyznaczono punkt koncentracji dla służb.

  • 11:11

    Głuchołazy, ul. Sobieskiego

  • 11:09

    Po przerwaniu wałów na Białej Głuchołaskiej w Głuchołazach strażacy otrzymują coraz więcej wezwań o pomoc od osób, które nie ewakuowały się wcześniej ze swoich domów.

    - Miasto jest praktycznie całkowicie zalane. Otrzymujemy informacje o braku prądu i zerwanej łączności telefonii stacjonarnej na terenie miasta. Mamy coraz więcej wezwań z prośbą o umożliwienie ewakuacji, jednak poruszanie się po zalanych wodą ulicach jest utrudnione i realizowane praktycznie jedynie przy pomocy ciężarówek, mających odpowiednio wysokie zawieszenie. Most tymczasowy nadal stoi, jednak nie jesteśmy w stanie w tej chwili ocenić, jaki jest jego stan. Zrobiliśmy wszystko, co tylko było w naszej mocy. Możemy mieć tylko nadzieję, że opady ustaną i napór wody się zmniejszy - powiedział st. kapitan Paweł Kolera, oficer prasowy KW PSP w Opolu.

    Ratownicy apelują, by dzwonić na linie alarmowe wyłącznie w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia. Proszą o zwracanie uwagi na poziom wody przy budynkach i wzywanie pomocy w sytuacji, gdy agresywnie napierająca woda może spowodować podmycie ścian.

Autorka/Autor:js, tas, mjz/tok, adso

Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Krzysztof Świderski/PAP

Pozostałe wiadomości

Powódź w Polsce doprowadziła do uruchomienia w niedzielę nad ranem suchego zbiornika Racibórz Dolny, który jest w stanie przyjąć do 185 milionów metrów sześciennych wód wezbraniowych Odry. Zbiornik ma chronić przed powodzią Wrocław, Opole, Kędzierzyn-Koźle oraz mniejsze miejscowości. O bezpieczeństwie miast tego regionu mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 starszy brygadier Karol Kierzkowski, rzecznik Komendanta Głównego PSP.

Ten zbiornik ma ochronić przed powodzią Wrocław, Opole i Kędzierzyn-Koźle. Zaczął przejmować wodę z Odry

Ten zbiornik ma ochronić przed powodzią Wrocław, Opole i Kędzierzyn-Koźle. Zaczął przejmować wodę z Odry

Źródło:
TVN24

Powódź w Polsce dotyka kolejnych terenów. Dramatyczna sytuacja panuje w Lądku-Zdroju (woj. dolnośląskie), który został odcięty od świata. Po tym jak wały przy tamie w Stroniu Śląskim nie wytrzymały, przez miasto przeszła niszczycielska fala. - Niosła samochody i wszystko, co mogła ze sobą wziąć - drzewa, kubły, szereg śmieci, odpadów i oczywiście też mnóstwo błota - zrelacjonowała w rozmowie z tvn24.pl mieszkanka. Dodała, że obecna sytuacja jest dużo gorsza niż podczas powodzi w 1997 roku. Reporter "Faktów" TVN Jacek Tacik przekazał wieczorem, że trwa ewakuacja mieszkańców oddalonego od Lądka-Zdroju o 23 kilometry Paczkowa.

Powódź. Lądek-Zdrój odcięty od świata. Katastrofalne zniszczenia po przejściu fali powodziowej

Powódź. Lądek-Zdrój odcięty od świata. Katastrofalne zniszczenia po przejściu fali powodziowej

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

Powódź w Polsce dotknęła wielu miejsc. Do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Nysie wdarła się woda. - Do zdarzenia doszło w godzinach popołudniowych. Sytuacja w całym mieście jest bardzo trudna - przekazuje starszy kapitan Dariusz Pryga z nyskiej straży pożarnej. Zaznaczył, że trwa ewakuacja części pacjentów, którą rozpoczęto od ciężarnych kobiet. Dyrektor placówki dodał, że do innych szpitali muszą też trafić inni chorzy, bo w budynku od kilku godzin nie ma prądu. - Mamy aktualnie 80 pacjentów, ustalany jest priorytet ewakuacji. Nie wiem, jak długo będziemy w stanie funkcjonować - powiedział dyrektor Artur Kamiński.

Woda wdarła się do szpitala w Nysie. "Mamy 80 pacjentów, ustalany jest priorytet ewakuacji"

Woda wdarła się do szpitala w Nysie. "Mamy 80 pacjentów, ustalany jest priorytet ewakuacji"

Źródło:
tvn24.pl, Radio Opole, Nysa Hot

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało instrukcję, jak należy zachować się, gdy utkniemy w domu w trakcie powodzi. Nasze życie mogą nam uratować konkretne gesty i kolory, które pomogą przekazać cenne informacje ratownikom.

Jak wezwać pomoc w trakcie powodzi

Jak wezwać pomoc w trakcie powodzi

Źródło:
MSWiA, TVN24

Pogoda w Polsce w niedzielę była dynamiczna. W Wielkopolsce odnotowano dwie trąby powietrzne. Zjawiska można zaobserwować na nagraniach.

Trąby powietrzne w Wielkopolsce

Trąby powietrzne w Wielkopolsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

Szczytowy przepływ wody na Odrze na granicy polsko-czeskiej ma być niższy od prognozowanego - poinformował czeski minister rolnictwa. Informację potwierdziła również rzeczniczka państwowego zarządcy wód na tym terenie (Povodi Odry) Szarka Vlczkova. Kulminacyjna fala ma nadejść w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Uspokajający komunikat z Czech

Uspokajający komunikat z Czech

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Ogrom wody zalewającej miasta i wsie to przede wszystkim dramaty mieszańców. To historie zalanych domów i biznesów, w tym restauracji Nota Bene w Kłodzku. To ratowanie nie tylko budynków i sprzętów, ale też ratowanie życia - jak w przypadku rodziny z dziećmi, która utknęła w zalanym samochodzie. Brawurowa akcja strażaków uchroniła ją przed tragedią.

Mieszkańcy zalewanych miejscowości przeżywają dramat. "Co chwilę ktoś szuka drugiej osoby"

Mieszkańcy zalewanych miejscowości przeżywają dramat. "Co chwilę ktoś szuka drugiej osoby"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Płynąca ulicami Stronia Śląskiego (woj. dolnośląskie) woda doprowadziła do zawalenia się jednego z budynków. - Potwierdzamy, że runął budynek, w którym działał posterunek policji. Na co dzień pracowało tam trzech funkcjonariuszy - przekazał tvn24.pl młodszy aspirant Tobiasz Fąfara z policji w Kłodzku. Sytuacja w mieście - jak podkreślają strażacy - jest bardzo trudna. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że tama w Stroniu Śląskim została przerwana i woda zmierza rzeką Biała Lądecka w dół zlewni Nysy Kłodzkiej.

Woda wdarła się do miasta, runął posterunek policji. IMGW: tama została przerwana

Woda wdarła się do miasta, runął posterunek policji. IMGW: tama została przerwana

Źródło:
tvn24.pl

Do ewakuaacji mieszkańców w Kotlinie Kłodzkiej i Stroniu Śląskim przystąpiły wojskowe śmigłowce. Resort obrony przekazał, że "inny sposób ewakuacji jest w tej chwili mocno ograniczony". Kolejne nagrania udostępnia w mediach społecznościowych Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Żołnierze ewakuują "uwięzionych w domach". Nagrania z wojskowych śmigłowców

Żołnierze ewakuują "uwięzionych w domach". Nagrania z wojskowych śmigłowców

Źródło:
TVN24, PAP

O wyrozumiałość dla pomagających przy powodzi żołnierzy WOT-u oraz rezerwistów zaapelował w mediach społecznościowych szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Wiesław Kukuła. Podkreślił, że wielu z nich "nie stawi się jutro w pracy i szkole". Według szefa resortu obrony, Władysława Kosiniaka-Kamysza już około tysiąca żołnierzy wzięło udział w działaniach związanych z powodzią.

Żołnierze WOT i rezerwiści ruszyli na pomoc. "Wielu pracowników i uczniów jutro nie stawi się w pracy i szkole"

Żołnierze WOT i rezerwiści ruszyli na pomoc. "Wielu pracowników i uczniów jutro nie stawi się w pracy i szkole"

Źródło:
tvn24.pl

- Mieszkańcy Moszczanki i Łąki Prudnickiej, ewakuujcie się najszybciej jak możecie, mamy informację o przebiciu na wale w Jarnołtówku, tama jest zagrożona - przekazał w dramatycznym wideo komendant PSP w Prudniku. Nastroje tonuje Łukasz Nowak, rzecznik prasowy Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. - Sytuacja jest cały czas monitorowana, na tym etapie nie ma potrzeby siania paniki - zaznaczył w rozmowie z tvn24.pl. O tym, że Jarnołtówek jest obecnie kluczowym miejscem walki z powodzią mówiła też prezes Wód Polskich, Joanna Kopczyńska.

Rzecznik opolskich strażaków uspokaja po dramatycznym apelu o ewakuację

Rzecznik opolskich strażaków uspokaja po dramatycznym apelu o ewakuację

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Po konsultacji z odpowiednimi ministrami i służbami zleciłem przygotowanie rozporządzenia Rady Ministrów o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej - przekazał premier Donald Tusk. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera napisał, że wprowadzenie takiego stanu "jest właściwym krokiem do uruchomienia sił, środków i finansowania w ramach mechanizmu europejskiego RescUE". To z kolei mechanizm utworzony przez Komisję Europejską do walki z klęskami żywiołowymi.

Premier: zleciłem przygotowanie rozporządzenia o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej

Premier: zleciłem przygotowanie rozporządzenia o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Na tym etapie musimy poczekać, aż poziom wody opadnie. Wtedy dopiero będziemy mogli ocenić rozmiar strat. Obecnie nikt nawet nie jest w stanie określić, ile posesji znalazło się po wodą - mówi młodszy brygadier Patrycja Pokrzywa ze straży pożarnej w Bielsku-Białej, kiedy pytamy o sytuację w zalanych Czechowicach-Dziedzicach. Portal "Bielskie Drogi" opublikował zdjęcia z drona, na których widać sektor miasta zanurzony w wodzie. Rozmówczyni tvn24.pl przekazuje, że sytuacja się "powoli stabilizuje", a poziom wody zaczął nieco opadać.

Przerażające zdjęcia zalanego miasta. "Obecnie nie da się powiedzieć, ile posesji znalazło się pod wodą"

Przerażające zdjęcia zalanego miasta. "Obecnie nie da się powiedzieć, ile posesji znalazło się pod wodą"

Źródło:
tvn24.pl

Gdzie pada deszcz w Polsce? Nad naszym krajem przemieszcza się strefa opadów związana z niżem genueńskim Boris. Sprawdź, gdzie prognozowane są najobfitsze opady deszczu.

Ulewy nad Polską. Gdzie pada, gdzie prognozowane są największe opady

Ulewy nad Polską. Gdzie pada, gdzie prognozowane są największe opady

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW-PIB

Gmina Kłodzko ostrzegła mieszkańców przed kolejną falą powodziową. "Mieszkańcy: Ołdrzychowic Kłodzkich, Żelazna i Krosnowic. Zbliża się kolejna fala, większa o około metr" - zaalarmowano w mediach społecznościowych. Woda podnosi się też w kolejnych miejsca mocno zalanego miasta Kłodzka. - Pozostały nam jedynie działania ratunkowe – powiedział burmistrz miasta Michał Piszko. Kamera TVN24 zarejestrowała jak strażacy pomagali tamtejszym mieszkańcom w ewakuacji.

"Zbliża się kolejna fala, większa". Gmina ostrzega

"Zbliża się kolejna fala, większa". Gmina ostrzega

Źródło:
TVN24, PAP

Premier Donald Tusk przekazał we wpisie na platformie X, że Ukraina zadeklarowała Polsce pomoc w walce z powodzią. Media w Kijowie poświęcają uwagę walce z żywiołem w województwach dolnośląskim i opolskim.

"Poruszające". Tusk pisze o wiadomości z Kijowa

"Poruszające". Tusk pisze o wiadomości z Kijowa

Źródło:
tvn24.pl

Niż genueński Boris sprawia, że w części kraju pada ulewny deszcz. IMGW wydał ostrzeżenia przed obfitymi opadami i silnym wiatrem. Rozszerzono też zasięg obowiązywania alarmów przed burzami o południową i południowo-zachodnią część kraju. Najtrudniejsza sytuacja panuje na Dolnym Śląsku, gdzie obowiązują alarmy trzeciego, najwyższego stopnia.

Kolejne ostrzeżenia IMGW przed burzami. Pogoda może się załamać w wielu miejscach kraju

Kolejne ostrzeżenia IMGW przed burzami. Pogoda może się załamać w wielu miejscach kraju

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Alert RCB. Groźna pogoda za sprawą niżu genueńskiego Boris tej nocy i w poniedziałek będzie nękać część mieszkańców południowo-zachodniej Polski. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w niedzielę kolejny alert RCB do mieszkańców dwóch województw. Znowu zagrożeniem będą intensywne opady deszczu, możliwe są podtopienia.

RCB wysłało kolejne alerty. Dla mieszkańców tych regionów to będzie szczególnie trudna noc

RCB wysłało kolejne alerty. Dla mieszkańców tych regionów to będzie szczególnie trudna noc

Źródło:
tvnmeteo.pl, RCB

Trwa usuwanie skutków sobotniej nawałnicy w gminie Poświętne, miejscowości Brudzewice - Kolonia i Brudzewice (Łódzkie). W godzinach popołudniowych silny wiatr zniszczył kilka dachów budynków mieszkalnych i gospodarczych. Połamane drzewa blokują drogę krajową 48.

Uszkodzone budynki, połamane drzewa i zablokowana droga krajowa. Przeszła trąba powietrzna

Uszkodzone budynki, połamane drzewa i zablokowana droga krajowa. Przeszła trąba powietrzna

Źródło:
tvn24.pl

Jedna ofiara śmiertelna i cztery ranne osoby, w tym dwoje dzieci. W nocy z soboty na niedzielę doszło do zderzenia dwóch aut przy Torwarze, z czego jedno uderzyło jeszcze w bariery energochłonne. W samochodzie, który najechał na tył innego auta, podróżowało troje nietrzeźwych mężczyzn. Śledczy ustalają, który z nich prowadził.

Pijani jechali we trzech, uderzyli w tył auta. Jedna osoba zginęła, cztery ranne. Nie wiadomo, kto prowadził

Pijani jechali we trzech, uderzyli w tył auta. Jedna osoba zginęła, cztery ranne. Nie wiadomo, kto prowadził

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stan wody w rzekach w Polsce. Poziom wody w polskich rzekach w związku z intensywnymi opadami deszczu ciągle rośnie. Najtrudniejsza sytuacja jest na południowym zachodzie. Obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne najwyższego stopnia.

Prawie 100 rzek w Polsce jest niebezpiecznie wezbranych

Prawie 100 rzek w Polsce jest niebezpiecznie wezbranych

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Trwają ewakuacje mieszkańców z zalanych miejscowości na południu Polski. Dramatyczna sytuacja jest w Kłodzku (Dolnośląskie) i Głuchołazach (Opolskie). Trudna sytuacja jest też w województwie Śląskim. Woda wdziera się do budynków. Służby apelują do mieszkańców, aby wykonywali polecenia dotyczące ewakuacji.

Powódź na południu Polski. Ewakuacje mieszkańców, lista miejscowości

Powódź na południu Polski. Ewakuacje mieszkańców, lista miejscowości

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

W zalanym mieście pojawiają się problemy z zasilaniem, a to stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia części mieszkańców - przekazał starszy brygadier Tomasz Protaś z prudnickiej komendy straży pożarnej. Rozmówca tvn24.pl przekazał, że strażacy musieli zapewnić zasilanie aparatury niezbędnej do utrzymania życia przez jednego z mieszkańców.

Problemy z prądem w zalanym Prudniku. Straż: zasilaliśmy urządzenie podtrzymujące życie

Problemy z prądem w zalanym Prudniku. Straż: zasilaliśmy urządzenie podtrzymujące życie

Źródło:
tvn24.pl

Dramatyczna sytuacja w Głuchołazach. Najpierw doszło do przerwania wałów na Białej Głuchołaskiej, a niedługo potem woda zabrała tymczasowy most i zniszczyła sąsiedni, który był w budowie. Woda wdarła się do miasta. Ludzie są ewakuowani z mieszkań i domów. Odwołano zajęcia w szkołach.

Most w Głuchołazach zniszczony. "Miasto jest praktycznie całkowicie zalane"

Most w Głuchołazach zniszczony. "Miasto jest praktycznie całkowicie zalane"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Co przyniesie pogoda w nadchodzącym czasie? Możemy spodziewać się fali bardzo ciepłego powietrza. Sprawdź, co czeka nas w drugiej połowie września w najnowszej prognozie temperatury na 16 dni, przygotowanej przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: niż Boris zanika, wkrótce połączą się ze sobą dwa wyże

Pogoda na 16 dni: niż Boris zanika, wkrótce połączą się ze sobą dwa wyże

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sytuacja powodziowa na południu Polski wciąż jest bardzo trudna. W tej publikacji pokazujemy, jak wyglądało miasto Kłodzko w województwie dolnośląskim przed zalaniem i jak wygląda po przejściu żywiołu. Pokazujemy także Głuchołazy w województwie opolskim, gdzie woda przerwała wały.

Tak powódź zmieniła te miasta. Zobacz na zdjęciach

Tak powódź zmieniła te miasta. Zobacz na zdjęciach

Źródło:
tvn24.pl, PAP

O 6.25 w niedzielę w Głuchołazach zawyły syreny. Woda przelała się przez wały i zaczęła zalewać miasto. Zamieniła ulice w rzeki, wdarła się do domów. Ludzie zostali odcięci od prądu. Rozpoczęła się kolejna ewakuacja. Przed południem runął most.

Głuchołazy pod wodą. Zdjęcia z drona

Głuchołazy pod wodą. Zdjęcia z drona

Źródło:
tvn24.pl

Po burzach z silnymi opadami deszczu w południowo-wschodnich regionach Niemiec pojawiły się niewielkie powodzie. Według lokalnych mediów sytuacja na zalanych terenach jest opanowana. Prognozy wskazują na kolejne fale intensywnego deszczu, dlatego władze Bawarii i Saksonii przygotowują się do wezbrań na rzekach.

W Niemczech też wezbrały rzeki. Ostrzeżenia przed intensywnym deszczem

W Niemczech też wezbrały rzeki. Ostrzeżenia przed intensywnym deszczem

Źródło:
DW, PAP, Tageschau, DWD

Zalane mieszkania, budynki gospodarcze czy mienie ruchome to dramatyczne skutki niżu genueńskiego Boris, który od piątku odpowiada za niezwykle intensywne opady deszczu. Sytuacja na południu Polski nadal jest niebezpieczna, jednak już teraz warto dowiedzieć się, co zrobić, by uzyskać odszkodowanie po lokalnej powodzi lub podtopieniu.

Odszkodowanie po zalaniu. Co zrobić, by otrzymać pieniądze?

Odszkodowanie po zalaniu. Co zrobić, by otrzymać pieniądze?

Źródło:
tvn24.pl

Sytuacja jest ciągle bardzo dramatyczna w wielu miejscach - powiedział premier Donald Tusk w Kłodzku po odprawie ze służbami. Zaapelował do mieszkańców różnych miejscowości, żeby wykonywali polecenia dotyczące ewakuacji. - Kiedy jest możliwość ewakuacji, warto z tego skorzystać, bo w każdej chwili może się zdarzyć coś, co tę ewakuację utrudni - podkreślił. Szef rządu przekazał też, że "mamy pierwszy stwierdzony zgon przez utonięcie w powiecie kłodzkim".

Premier o pierwszej ofierze śmiertelnej powodzi. Apel do mieszkańców

Premier o pierwszej ofierze śmiertelnej powodzi. Apel do mieszkańców

Źródło:
TVN24, PAP

Po ulewnych deszczach woda zalewa kolejne miejscowości i miasta na południu Polski - w województwie dolnośląskim, opolskim i śląskim. W mediach społecznościowych krążą nagrania, które mają pokazywać aktualną sytuację w regionie. Część z nich wprowadza w błąd i nie ma nic wspólnego z trwającą powodzią. Zweryfikowaliśmy trzy popularne przekazy.

"To nie jest Wrocław i most Piaskowy". Uwaga na fałszywe przekazy o powodzi na południu Polski

"To nie jest Wrocław i most Piaskowy". Uwaga na fałszywe przekazy o powodzi na południu Polski

Źródło:
Konkret24
Wychowanie patriotyczne? PSL o wycieczce na Wawel, młodzi o fact-checkingu

Wychowanie patriotyczne? PSL o wycieczce na Wawel, młodzi o fact-checkingu

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Miała pięć lat. Gdy wróciła do domu, chowała chleb w ubraniach. "A co ja będę jeść jutro?"

Miała pięć lat. Gdy wróciła do domu, chowała chleb w ubraniach. "A co ja będę jeść jutro?"

Źródło:
tvn24.pl
Premium