Sienkiewicz chciał odroczenia obrad Sejmu. Domagał się wykluczenia Wyszkowskiego z Kolegium IPN

Źródło:
TVN24, PAP
Sienkiewicz chciał odroczenia obrad Sejmu. Do czasu wykluczenia Wyszkowskiego z IPN
Sienkiewicz chciał odroczenia obrad Sejmu. Do czasu wykluczenia Wyszkowskiego z IPN TVN24
wideo 2/3
Sienkiewicz chciał odroczenia obrad Sejmu. Do czasu wykluczenia Wyszkowskiego z IPN TVN24

W środę o godzinie 10 Sejm rozpoczął posiedzenie. Poseł KO Bartłomiej Sienkiewicz złożył wniosek o odroczenie obrad i domagał się wykluczenia z Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej Krzysztofa Wyszkowskiego. Chodzi o wpis Wyszkowskiego, w którym zrównał uczestników Powstania Warszawskiego z nazistowskim zbrodniarzem. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, nawiązując do demonstracji na placu Zamkowym, mówiła, że w niedzielę oprócz twarzy prawdziwego patriotyzmu widać było też "twarz ataków na polski patriotyzm". W tym momencie posłanka pokazała zdjęcie Roberta Bąkiewicza.

Na początku środowego posiedzenia Sejmu Bartłomiej Sienkiewicz (KO) zgłosił wniosek formalny o odroczenie obrad do czasu, gdy z kolegium Instytutu Pamięci Narodowej wpłynie wniosek do Sejmu o przeprowadzenie zmian osobowych w tym gremium.

Jak mówił, chodzi o "wykluczenie z tego kolegium Krzysztofa Wyszkowskiego za jego skandaliczną wypowiedź, zrównującą bohaterkę Powstania Warszawskiego, żołnierkę AK, panią Wandę Traczyk-Stawską z mordercą Polaków Dirlewangerem".

Zrównał uczestników Powstania Warszawskiego z nazistowskim zbrodniarzem

Chodzi o wpis Wyszkowskiego na Twitterze, w którym napisał, że powstańcy warszawscy, którzy wzięli w Warszawie udział w niedzielnej manifestacji poparcia dla obecności Polski we UE, stają po stronie Oskara Dirlewangera - niemieckiego zbrodniarza wojennego, dowódcy specjalnej jednostki SS, złożonej przede wszystkim z kryminalistów, która w czasie tłumienia Powstania Warszawskiego uczestniczyła w wymordowaniu na warszawskiej Woli kilkudziesięciu tysięcy ludzi. Wyszkowski później usunął swój wpis. Tłumaczył, że dał się ponieść emocjom i przeprosił.

- To jest rzecz absolutnie niedopuszczalna. Jeśli tego nie zrobimy, jeśli ten człowiek nadal będzie piastował funkcje publiczne, to chcę powiedzieć, że ci, którzy są przeciwko jego usunięciu, nie mają już więcej prawa ani do tych barw, ani do tego znaku. To jest automatyczne wykluczenie się ze wspólnoty - powiedział Sienkiewicz, pokazując biało-czerwoną opaskę z powstańczą kotwicą. Wniosek Sienkiewicza o odroczenie obrad został przez Sejm odrzucony.

Mucha: nie wyprowadzajcie nas z Unii Europejskiej krok po kroku

Na początku posiedzenia Sejmu głos zabrała Joanna Mucha (Polska 2050). - Zastanawiam się przez ostatnie dni, jak to się stało, że dwanaście lat temu świętej pamięci Lech Kaczyński podpisał Traktat Lizboński. Jak to się stało, jeśli dziś próbujecie nas przekonać, że Traktat Lizboński jest sprzeczny z polską konstytucją? Czy pan prezydent nie był świadomy tego? Nie znał tego traktatu? Nie znał polskiej konstytucji? - dopytywała Mucha.

OGLĄDAJ POSIEDZENIE SEJMU NA ŻYWO W TVN24 GO

- A może jest zupełnie inaczej - kontynuowała. - I traktat był zgodny z polską konstytucją, nie zmienił się, tak jak polska konstytucja. Nie wyprowadzajcie nas z Unii Europejskiej krok po kroku - dodała, zwracając się do polityków PiS.

W tym momencie marszałek Sejmu Elżbieta Witek wyłączyła mikrofon posłance. - Nie złożyła pani żadnego wniosku formalnego - oznajmiła.

Dziemianowicz-Bąk o "twarzy prawdziwego patriotyzmu" i "twarzy nienawiści"

Następnie głos zabrała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (Lewica). - Składam wniosek formalny o zmianę sposobu prowadzenia obrad i wprowadzenie do porządku informacji ministra kultury o sposobie wydatkowania środków z Funduszu Patriotycznego. W ostatnią niedzielę na placu Zamkowym mogliśmy zobaczyć twarz prawdziwego patriotyzmu - powiedziała. W tym momencie posłanka Lewicy pokazała zdjęcie z przemawiającą Wandą Traczyk-Stawską, uczestniczką Powstania Warszawskiego.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk ze zdjęciem Wandy Traczyk-StawskiejTVN24

- Widzieliśmy też twarz nienawiści. Twarz ataków na polski patriotyzm - kontynuowała posłanka. Tym razem Dziemianowicz-Bąk podniosła zdjęcie z wizerunkiem Roberta Bąkiewicza. - Ten człowiek nie pojawił się na placu Zamkowym przypadkiem, jego liczne organizacje, odwołujące się do brunatnej, faszyzującej się tradycji, są sowicie finansowane przez ministra kultury. Domagamy się natychmiastowego wyjaśnienia - dodała. 

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk ze zdjęciem z wizerunkiem Roberta BąkiewiczaTVN24

- Wniosek nie do głosowania, bo nie jesteśmy w trakcie żadnych dyskusji - powiedziała marszałek Witek. 

CZYTAJ TAKŻE: Kolejne dofinansowanie z rządowego funduszu dla Bąkiewicza? Posłowie KO zapowiadają kontrolę

Winnicki (Konfederacja): mamy wolność zgromadzeń w tym kraju

Na wystąpienie Dziemianowicz-Bąk zareagował poseł Robert Winnicki (Konfederacja). - To, co was najbardziej boli, to fakt, że organizacje patriotyczne, narodowe, ubiegają się o środki na równych prawach. Jak to jest możliwe, że pieniądze nie idą tylko dla Lewicy, to jest wasza hipokryzja - stwierdził. 

- A jeśli chodzi o to, co dzieje się na demonstracjach, to przypominam wszystkim demokratom w tej izbie, że mamy wolność zgromadzeń w tym kraju - dodał.

Winnicki (Konfederacja): mamy wolność zgromadzeń w tym kraju
Winnicki (Konfederacja): mamy wolność zgromadzeń w tym kraju

Projekt ustawy budżetowej i los senackich poprawek do ustawy antykorupcyjnej

Posłowie podczas posiedzenia zajmą się projektem ustawy budżetowej na 2022 rok, który zakłada, że dochody państwa wyniosą 481 miliardów złotych, a wydatki 512 miliardów złotych.

Niewykluczone, że Sejm zajmie się te projektem specustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Budowę takiej zapory na granicy z Białorusią zapowiedział w ubiegłym tygodniu wicepremier ds. bezpieczeństwa, prezes PiS Jarosław Kaczyński. Rządowy projekt jest rozpatrywany w trybie pilnym. We wtorek wieczorem wpłynął do Sejmu, a następnie został skierowany do pierwszego czytania na Komisji Obrony Narodowej.

Posłowie mają też przeprowadzić pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Według rządu przepisy ułatwią montaż punktów ładowania samochodów elektrycznych na wniosek mieszkańców danego budynku, dzięki temu osoby zainteresowane zakupem takiego pojazdu otrzymają możliwość ładowania go w swoim miejscu zamieszkania.

Posłowie mają też głosować nad stanowiskami i poprawkami Senatu do szeregu ustaw. Sejm zdecyduje m.in. o losie senackich poprawek do tzw. ustawy antykorupcyjnej autorstwa Kukiz'15. Senat wprowadził do ustawy kilka poprawek, w tym wprowadzenie już od przyszłego roku zakazu łączenia przez parlamentarzystów i samorządowców mandatu z pracą w instytucjach i spółkach państwowych.

Posłowie będą też głosować też m.in. nad poprawkami Senatu do noweli ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz do noweli ustawy budżetowej na 2021 r. 

Autorka/Autor:pp, ads/dap

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed burzami w siedmiu województwach. Zjawiskom towarzyszyć będą silne opady deszczu oraz porywisty wiatr. Miejscami spadnie grad. Jak wynika z prognozy zagrożeń, wyładowania atmosferyczne mogą być zagrożeniem także w kolejnych dniach.

Burze, a w nich silny deszcz. Ostrzeżenia w siedmiu województwach

Burze, a w nich silny deszcz. Ostrzeżenia w siedmiu województwach

Źródło:
IMGW

Fińskie linie lotnicze Finnair wstrzymały loty do Tartu we wschodniej Estonii z powodu zakłóceń sygnału GPS spowodowanych przez Rosję - donosi Politico. Rząd w Tallinie uznaje zakłócenia za atak hybrydowy ze strony Moskwy, tymczasem władze w Helsinkach twierdzą, że to efekt uboczny rosyjskiej samoobrony.

Fiński przewoźnik zawiesza loty do jednego z europejskich miast. Powodem rosyjskie zakłócenia sygnału GPS

Fiński przewoźnik zawiesza loty do jednego z europejskich miast. Powodem rosyjskie zakłócenia sygnału GPS

Źródło:
Politico

Dowódca estońskiej armii twierdzi, że jego kraj, przy wsparciu Polski, Szwecji i Finlandii jest w stanie zapobiec rosyjskiej blokadzie Morza Bałtyckiego. "Trudniejsze i bardziej wymagające czasy prawdopodobnie jeszcze przed nami. Mamy jednak więcej żelaza, więcej ludzi i większą mądrość, niż kiedykolwiek przedtem" – ocenił.

Dowódca estońskiej armii: wspólnie z Polską oraz nowymi sojusznikami powinniśmy zapobiec rosyjskiej blokadzie Bałtyku

Dowódca estońskiej armii: wspólnie z Polską oraz nowymi sojusznikami powinniśmy zapobiec rosyjskiej blokadzie Bałtyku

Źródło:
PAP

Łotewska armia rozpoczęła kopanie rowów przeciwczołgowych wzdłuż granicy z Rosją. Pierwszy odcinek ma być ukończony w ciągu czterech miesięcy. Docelowo wzdłuż granicy Łotwy z Rosją i Białorusią ma powstać łańcuch umocnień, w którego skład wejdą sztuczne i naturalne przeszkody - bagna, lasy i rzeki.

Łotewska armia zaczęła kopać rowy przeciwczołgowe wzdłuż granicy z Rosją

Łotewska armia zaczęła kopać rowy przeciwczołgowe wzdłuż granicy z Rosją

Źródło:
PAP

- Te trzy dni maja to wielki maraton patriotyczno-historyczny, pokazujący, skąd idziemy, gdzie jesteśmy, ale może także i przede wszystkim dokąd zmierzamy - powiedział prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na placu Zamkowym w Warszawie podczas uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 maja. Zginęły trzy osoby jadące autem, które uderzyło w drzewo. Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA. Z kolei łotewska armia rozpoczęła kopanie rowów przeciwczołgowych w ramach pierwszej linii obrony wzdłuż granicy z Rosją. Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 4 maja.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 4 maja

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 4 maja

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. Sobota 04.05 okaże się pochmurna, szczególnie na zachodzie kraju. Tam również spodziewane są opady deszczu, miejscami nawet burze. Dzień wciąż będzie jednak ciepły, a termometry wskażą od 21 do 26 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - sobota 04.05. Ciepły, ale burzowy początek weekendu

Pogoda na dziś - sobota 04.05. Ciepły, ale burzowy początek weekendu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło około godziny 13 przy ulicy Vogla w Wilanowie. Samochód osobowy uderzył w drzewo, po czym stanął w płomieniach. Jak informuje straż pożarna, w wyniku wypadku zginęły trzy osoby.

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja szuka mężczyzny, który dziś rano strzelił w Krakowie z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Zajście zarejestrował monitoring. Sprawca po chwili uciekł. Poszkodowanym jest 23-letni mężczyzna. 

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

Donald Trump po ewentualnym zwycięstwie w wyborach zamierza zażądać od państw NATO zwiększenia wydatków na obronność do poziomu trzech procent PKB, jako cenę dalszego zobowiązania USA na rzecz obrony Europy - podał w piątek brytyjski "The Times". Trumpa zainspirować miał do tego prezydent Andrzej Duda.

"The Times": po rozmowie z Dudą Trump chce zażądać od państw NATO trzech procent PKB na obronność

"The Times": po rozmowie z Dudą Trump chce zażądać od państw NATO trzech procent PKB na obronność

Źródło:
PAP

Rosyjscy żołnierze weszli do bazy lotniczej 101, położonej w pobliżu międzynarodowego lotniska Diori Hamani w stolicy Nigru, Niamey. Stacjonują w niej także wojska USA - poinformował w piątek Reuters, cytując anonimowego, wysokiego rangą amerykańskiego urzędnika do spraw obrony.

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Źródło:
PAP

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny Adam Bodnar zapowiada, że wnioski o uchylenie immunitetu w związku ze sprawą Funduszu Sprawiedliwości to kwestia maksymalnie kilku tygodni. Bodnar zapowiada także, że nie będzie uznawał zabezpieczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie odwoływania prezesów sądów.

Bodnar: będą wnioski o uchylenie immunitetu w związku ze sprawą Funduszu Sprawiedliwości

Bodnar: będą wnioski o uchylenie immunitetu w związku ze sprawą Funduszu Sprawiedliwości

Źródło:
PAP

Policjanci ustalili tożsamość osoby, której ciało zostało odnalezione w spalonym samochodzie w powiecie nowotomyskim (woj. wielkopolskie). - To 44-mężczyzna, był poszukiwany - przekazał młodszy aspirant Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Poseł rządowej narodowo-konserwatywnej partii Finowie, podejrzewany o strzelanie z broni palnej na ulicy przed restauracją w Helsinkach, został wyrzucony z klubu parlamentarnego. Decyzja o wykluczeniu Timo Vornanena była jednomyślna - przekazały w czwartek władze partii.

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Źródło:
PAP

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24