Radosław Sikorski: odczuwam zapotrzebowanie na polskie przywództwo w Unii Europejskiej

Źródło:
TVN24
Sikorski: odczuwam zapotrzebowanie na polskie przywództwo w Unii Europejskiej
Sikorski: odczuwam zapotrzebowanie na polskie przywództwo w Unii EuropejskiejTVN24
wideo 2/5
Sikorski: odczuwam zapotrzebowanie na polskie przywództwo w Unii EuropejskiejTVN24

Polska nie tylko wraca do grupy decyzyjnej w Unii Europejskiej, ale wręcz odczuwam zapotrzebowanie na polskie przywództwo - mówił w "Faktach po Faktach" minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Dodał, że ma wrażenie, iż Unia "jest trochę zmęczona sama sobą, tymi wszystkimi kryzysami, które ją targały". - Widzę naprawdę taką chęć słuchania polskich rozwiązań - powiedział.

Szef polskiej dyplomacji mówił w piątek w "Faktach po Faktach" o pozycji Polski w Unii Europejskiej po ośmiu latach rządów PiS i o tym, jak ona może się teraz zmienić. - Polska nie tylko wraca do grupy decyzyjnej w Unii Europejskiej, ale wręcz odczuwam zapotrzebowanie na polskie przywództwo - powiedział Radosław Sikorski.

Jak mówił, ma wrażenie, że Unia "jest trochę zmęczona sama sobą, tymi wszystkimi kryzysami, które ją targały - kryzysem finansowym, pandemią, wojną i kilkoma innymi". - Widzę naprawdę taką chęć słuchania polskich rozwiązań. Polska ma w tej chwili wielką szansę znowu być źródłem pomysłów, rozwiązań i przywództwa w Unii Europejskiej - dodał.

Minister ocenił, że "niestety marnowaliśmy to przez osiem lat".

- Unia Europejska to nie tylko pieniądze europejskie, to bezpieczeństwo, to jednolity rynek, to też większe wpływy. Ale to wszystko też oznacza większą odpowiedzialność - zaznaczył szef MSZ.

Jak powiedział, "musimy zacząć od tego, żeby media publiczne w Polsce przestały szczuć na Unię Europejską, przestały naszych obywateli okłamywać na temat Unii Europejskiej". 

- Wracamy do stanu przestrzegania traktatów dobrowolnie zawartych i wtedy Unia Europejska może być elementem zwielokrotniania polskiej siły, polskiego oddziaływania przynajmniej na obszar postsowiecki, ale nie tylko - mówił Sikorski. 

Radosław Sikorski w "Faktach po Faktach" TVN24

Sikorski: nie jest łatwo wejść do resortu, który zapadł się w marazm

Sikorski powiedział, że ma wrażenie, iż polityka zagraniczna za rządów Zjednoczonej Prawicy w ogóle nie była prowadzona. - Była prowadzona wewnętrzna propaganda szczucia na naszych sąsiadów i sojuszników celem utwardzania spójności obozu rządzącego w kraju - dodał. 

W jego ocenie "polityka zagraniczna była ofiarą publicystyki wewnętrznej". - A teraz będziemy prowadzić politykę zagraniczną - zadeklarował.

Pytany, w jakim stanie jest polska dyplomacja po ośmiu latach rządów poprzedników, odpowiedział, że "nie jest łatwo wejść do resortu, który świeci pustkami, który zapadł się w jakiś marazm".

- Mówią mi urzędnicy, że przez ostatnie cztery miesiące podczas kampanii wyborczej i po kampanii wyborczej w resorcie już dosłownie nic się nie działo. Mam subiektywne wrażenie, że odbudowywuję resort - dodał. 

Szef MSZ: będziemy przywracać apolityczność służby zagranicznej

Szef polskiej dyplomacji został także zapytany, czy szykuje się wielka wymiana ambasadorów.

- Mam wrażenie nici porozumienia z panem prezydentem, który powiedział - i prywatnie, i publicznie potwierdził, co doceniamy - że rząd, premier Donald Tusk ma prawo pracować z takim przedstawicielem przy Unii Europejskiej, któremu ufa, który wedle niego wypełni zadania i wypełnił, bo już płyną w naszym kierunku pieniądze z Unii Europejskiej - powiedział.

Dodał, iż "poprzedni rząd nie krył się z tym, że upolitycznia służbę zagraniczną, to znaczy, że uważa, że ambasadorowie są przedstawicielami rządu konkretnego, a nie całego państwa polskiego". - Z tego musimy wyciągnąć wnioski, ale przede wszystkim trzeba przywrócić profesjonalizm - podkreślił Sikorski.

Przypomniał, że "jedną z pierwszych decyzji PiS-u po dojściu do władzy w 2015 roku było zlikwidowanie konkursów w służbie cywilnej po to, żeby zatrudniać pociotków”. - W służbie dyplomatycznej zrobiono to samo. Obniżono standardy i upolityczniono tę służbę - dodał. 

- Będziemy przywracać konkursowe zasady, przywracać profesjonalizm i apolityczność służby zagranicznej - zadeklarował. 

Sikorski: Tusk odegrał kluczową rolę w sprawie rozmów UE z Ukrainą

Sikorski przebywał w piątek z wizytą w Kijowie. To jego pierwsza zagraniczna wizyta po objęciu stanowiska szefa polskiej dyplomacji.

CZYTAJ: Sikorski i Kułeba rozmawiali o odblokowaniu przejść granicznych. Chęć rozwiązania "jest po obu stronach"

W "Faktach po Faktach" mówił, że "chciał wyrazić solidarność narodu polskiego, władz Rzeczpospolitej, prezydenta, nowego rządu z Ukrainą, jej obroną swojego prawa do samostanowienia, ale też całej Europy przed agresją (Władimira - red.) Putina, przed próbą obudowy rosyjskiego imperium".

- To, że zostałem zaproszony na spotkanie kierownictwa ukraińskiego MSZ i spotkałem się właściwie z całym kierownictwem państwa ukraińskiego świadczy (o tym - red.), że rola Polski jest doceniana - dodał szef polskiej dyplomacji.  

Pytany był, co Polska może teraz zrobić na arenie międzynarodowej, żeby pomóc Ukrainie wygrać z Rosją. - Już robi. Pierwszego dnia urzędowania, dosłownie parę godzin po zaprzysiężeniu, premier Donald Tusk podróżował do Brukseli, gdzie odegrał kluczową rolę w podjęciu decyzji, co do której dosłownie poprzedniego dnia byli wszyscy przekonani, że nie zapadnie. Mianowicie rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Ukrainą. Ukraińcy to podkreślali, że Donald Tusk był jedną z tych osób, która pomogła dokonać przełomu - powiedział Sikorski.

Podkreślił, że "jeśli Putin miałby wygrać tę wojnę, to wszystkie nasze problemy czy spory stałyby się marginalne w porównaniu z taką katastrofą".

Nowy szef dyplomacji udał się w pierwszą oficjalną podróż. Radosław Sikorski odwiedził Kijów
Nowy szef dyplomacji udał się w pierwszą oficjalną podróż. Radosław Sikorski odwiedził KijówAnna Czerwińska/Fakty TVN

Sikorski: Polskie spółki sektora zbrojeniowego mają rolę do odegrania. Zdziwiło mnie, że nie ma współpracy z Ukrainą

- To czego Ukraina potrzebuje to sprzętu i amunicji. Jako Zachód, czyli Unia Europejska plus Stany Zjednoczone jesteśmy 20 razy bogatsi od Rosji, ale Rosja swój przemysł przestawiła na tryby wojenne i produkuje więcej sprzętu. A wojen nie wygrywa się taktycznymi bitwami, takimi jak o Bachmut czy w tej chwili o Awdijiwkę, tylko produkcją właśnie - powiedział Sikorski.

- To co trzeba zrobić, to skoordynować wysiłki przemysłów narodowych, ale też w ramach Unii Europejskiej i dalej, aby wyprodukować więcej sprzętu i amunicji dla naszych potrzeb i dla Ukrainy - zaznaczył.

Sikorski zapowiedział, że po powrocie z Ukrainy zamierza wznowić rozmowy z ministrą przemysłu Marzeną Czarnecką.

- Tutaj spółki sektora zbrojeniowego też mają rolę do odegrania i też mają wielką korzyść do powzięcia, bo przecież Ukraina w tej chwili już w czasie wojny wyprodukowała drony, których my nie mamy, czy drony morskie, których my nie mamy, ma technologie rakietowe, a my jesteśmy bezpieczną bazą produkcyjną. Tu jest wielkie pole do współpracy i to, co mnie bardzo zdziwiło w rozmowach z moimi rozmówcami tu w Kijowie, to to, że takiej współpracy przemysłowej z Polską praktycznie w tej chwili nie ma, a powinna być - mówił.

"Problemem nie są pieniądze, problemem są moce wytwórcze"

Szef MSZ pytany był także o dalszy scenariusz wojny w Ukrainie, biorąc pod uwagę problemy z wojskową i finansową pomocą Zachodu dla Ukrainy.

- Byłem do niedawna szefem delegacji Unia Europejska - Stany Zjednoczone i dosłownie na początku tego miesiąca byłem w Waszyngtonie, jeszcze w tej roli, odbywając spotkania i w Departamencie Stanu, i w Kongresie. Mam wrażenie, że te pieniądze dla Ukrainy będą. To jest kwestia ich wewnętrznych negocjacji związanych także z finansowaniem zabezpieczeń na południowej granicy Stanów Zjednoczonych. Będą trochę opóźnione, ale będą. W Unii Europejskiej tak samo - powiedział.

Dodał, że "jeśli jeden kraj członkowski będzie nadal blokował, to my zawsze możemy zawrzeć porozumienie międzyrządowe i te pieniądze Ukrainie przekazać".

- Ale chcę to powtórzyć, bo być może niektórzy nie wierzą, że tak naprawdę nie są problemem pieniądze, chociaż też są bardzo ważne. Problemem są moce wytwórcze. Europa się nie tylko rozbroiła, Europa też się zdeindustrializowała, jeśli chodzi o przemysły obronne i to trzeba jak najszybciej nadrobić - podkreślił.

Sikorski: Polskie spółki sektora zbrojeniowego mają rolę do odegrania. Zdziwiło mnie, że nie ma współpracy z Ukrainą
Sikorski: Polskie spółki sektora zbrojeniowego mają rolę do odegrania. Zdziwiło mnie, że nie ma współpracy z UkrainąTVN24

Sikorski o kwestii protestu na granicy polsko-ukraińskiej

Odniósł się także do kwestii protestu przewoźników na granicy polsko-ukraińskiej. Powiedział, że przed wyjazdem do Kijowa odbył rozmowy na ten temat z szefami resortów rolnictwa i infrastruktury.

- Panowie wiceministrowie mi towarzyszyli i odbyli spotkania ze swoimi ukraińskimi odpowiednikami. Mówią mi, że sprawy poszły naprzód, ale nie chcę zapeszyć i uważam, że to ministrowie rolnictwa i infrastruktury powinni ogłosić ewentualne dobre informacje - przekazał. 

Autorka/Autor:js/adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

"Tak po ludzku wam powiem, że za śmierć policjanta odpowiada nie jego interweniujący kolega, tylko bandzior z maczetą" - napisał w mediach społecznościowych Donald Tusk, odnosząc się do tragicznej w skutkach interwencji służb w Warszawie. Premier zastrzegł przy tym, że "nie jest sędzią" i nie on "wyda wyrok".

Premier Donald Tusk o tragedii na warszawskiej Pradze Północ

Premier Donald Tusk o tragedii na warszawskiej Pradze Północ

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę przy ulicy Inżynierskiej na warszawskiej Pradze Północ podczas interwencji wobec mężczyzny z maczetą został postrzelony policjant. Ranny mężczyzna zmarł w szpitalu. Jak podała Komenda Stołeczna Policji, broni użył jeden z interweniujących funkcjonariuszy.

Przyjechali do mężczyzny z maczetą. Zmarł postrzelony policjant

Przyjechali do mężczyzny z maczetą. Zmarł postrzelony policjant

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dowódca zgrupowania wojsk rosyjskich "Południe" generał Giennadij Anaszkin został zdymisjonowany z powodu nieprawdziwych doniesień o zajęciu kilku miejscowości na wschodzie Ukrainy - podały w sobotę niezależne portale rosyjskie, powołując się na rosyjskich blogerów wojskowych.

Media: dymisja rosyjskiego dowódcy zgrupowania wojsk "Południe"

Media: dymisja rosyjskiego dowódcy zgrupowania wojsk "Południe"

Źródło:
PAP

Co najmniej jedna osoba zginęła w wyniku trudnych warunków atmosferycznych, jakie przyniosła burza Bert na Wyspy Brytyjskie. W Wielkiej Brytanii obowiązuje sto alertów przed powodziami i podtopieniami, dziesiątki tysięcy domów nie ma dostępu do prądu. Lokalne służby informują o utrudnieniach w ruchu kolejowym i autobusowym.

Bert szaleje na Wyspach Brytyjskich. Ludzie uwięzieni na lotniskach, ofiara śmiertelna

Bert szaleje na Wyspach Brytyjskich. Ludzie uwięzieni na lotniskach, ofiara śmiertelna

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, Met Office, BBC, The Guardian

Nie lekceważymy Rafała Trzaskowskiego, nigdy tego nie robiliśmy. Będziemy musieli ciężko pracować, ale wygramy wybory z naszym kandydatem - mówił poseł PiS Zbigniew Bogucki, komentując wygraną prezydenta Warszawy w prawyborach w KO. Przemysław Czarnek ocenił, że Trzaskowski "ma swoje wady i na koncie liczne kompromitacje" i "nietrudno będzie je wypunktować". Wybór Koalicji Obywatelskiej co do kandydata na prezydenta w przyszłych wyborach komentowali także inni politycy PiS.

"Przeciwnik, wobec którego trzeba będzie wykonać wielką pracę". PiS o wyborze Trzaskowskiego

"Przeciwnik, wobec którego trzeba będzie wykonać wielką pracę". PiS o wyborze Trzaskowskiego

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Onet

Każdy, kto dokonywał tego wyboru wiedział, że oni naprawdę są obaj świetni. Jeśli ktoś głosował na Rafała Trzaskowskiego to z pełnym przekonaniem i z wielkim żalem, że nie może głosować na obu - powiedział po ogłoszeniu wyniku wyborów Donald Tusk. Dopytywany przez dziennikarzy, na kogo oddał głos, odparł, że "przewodniczący zawsze jest neutralny".

Jak zagłosował Tusk? Odpowiada

Jak zagłosował Tusk? Odpowiada

Źródło:
TVN24

Marszałek Sejmu i lider Polski 2050 Szymon Hołownia pogratulował Rafałowi Trzaskowskiemu zwycięstwa w prawyborach KO. Podkreślił, że ich wynik go nie zaskoczył. Radosławowi Sikorskiemu przekazał wyrazy szacunku za determinację. Wiceprzewodnicząca klubu Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic przyznała, że nie jest zaskoczona wynikiem głosowania, a zdaniem Marka Sawickiego z PSL to dowód na to, że "Trzaskowski ma wewnątrz swojego środowiska silną pozycję". - Dobrze, że znamy już kandydata partii rządzącej. Reprezentuje on poglądy przeciwne do naszych w większości kwestii. Uważamy, że mamy szansę z nim wygrać - powiedział jeden z liderów Konfederacji Krzysztof Bosak.

Szymon Hołownia o prawyborach w KO. "Tak przegrać, to jak wygrać"

Szymon Hołownia o prawyborach w KO. "Tak przegrać, to jak wygrać"

Źródło:
TVN24

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ludzki błąd doprowadził do śmierci młodego goryla nizinnego w ogrodzie zoologicznym Calgary Zoo w kanadyjskim stanie Alberta. Dwuletnia samiczka o imieniu Eyare zmarła w wyniku urazów głowy.

"Ta tragedia dotknęła nas wszystkich". Przez ludzki błąd zginął goryl

"Ta tragedia dotknęła nas wszystkich". Przez ludzki błąd zginął goryl

Źródło:
CNN

Strażacy interweniują na farmie wiatrowej w okolicach Sulechówka (woj. zachodniopomorskie). W południe zapaliło się tam skrzydło jednego z wiatraków. Jak poinformowała PSP, urządzenie zostało zatrzymane, strażacy zabezpieczają okolice. Na miejsce wezwano pracowników firmy serwisującej urządzenie.

Na farmie zapaliło się skrzydło wiatraka

Na farmie zapaliło się skrzydło wiatraka

Źródło:
PAP, TVN24

Gdyby Ukraina miała "swoje Redzikowo", byłaby w zdecydowanie lepszej sytuacji - mówił w programie "Wstajesz i weekend" redaktor naczelny "Nowej Techniki Wojskowej" Mariusz Cielma. W czwartek siły rosyjskie użyły do ataku na miasto Dniepr pocisku balistycznego średniego zasięgu Oriesznik, o czym poinformował sam prezydent Władimir Putin. Broń ta może przenosić głowice nuklearne. - Z całą pewnością jest to waga ciężka, jest to pierwsza liga rosyjskich wojsk rakietowych - dodał Cielma, oceniając możliwości tej rakiety.

"Waga ciężka, pierwsza liga rosyjskich wojsk rakietowych". Ekspert o tym, czym jest rosyjski Oriesznik

"Waga ciężka, pierwsza liga rosyjskich wojsk rakietowych". Ekspert o tym, czym jest rosyjski Oriesznik

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Według włoskiego ministra obrony Guido Crosetto Władimir Putin nie chce rozszerzać wojny z Ukrainą na inne kraje. Tak skomentował w sobotę groźby przywódcy Rosji kierowane wobec Zachodu. W poniedziałek we Włoszech rozpocznie się spotkanie szefów dyplomacji państw G7. Wojna w Ukrainie ma być jednym z głównym tematów.

"Putin nie ma żadnego interesu ani woli, by rozszerzyć wojnę na inne kraje"

"Putin nie ma żadnego interesu ani woli, by rozszerzyć wojnę na inne kraje"

Źródło:
PAP

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed obfitymi opadami śniegu, oblodzeniem i silnym wiatrem. Synoptycy ostrzegają też przed marznącymi opadami, które mogą spowodować, że na drogach pojawi się gołoledź.

Cztery pogodowe zagrożenia. Przybyło ostrzeżeń IMGW

Cztery pogodowe zagrożenia. Przybyło ostrzeżeń IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Olek urodził się zupełnie zdrowy. Kiedy miał sześć lat w jego życiu wydarzała się ogromna tragedia, która sprawiła, że do końca życia będzie wymagał kosztownej rehabilitacji. "Uwaga!" TVN oraz Fundacja TVN prowadzą wspólną akcję pomocy chorym dzieciom.

"Zobaczyłem wtopione części jego ubranka w ciało". Dziewięcioletni Olek potrzebuje pomocy

"Zobaczyłem wtopione części jego ubranka w ciało". Dziewięcioletni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Uwaga! TVN

"Unia chce zakazać napraw samochodów starszych niż 15 lat" - taki przekaz pojawił się w sieci i wywołał oburzenie części internautów. Informacje mają pochodzić z unijnego rozporządzenia dotyczącego samochodów, które zostały wycofane z użytku. To jest fałszywa informacja. Komisja Europejska dementuje.

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

Źródło:
Konkret24

Magazyn podróżniczy "Afar" ogłosił rok 2025 "rokiem podróży bez tłumów". Dlatego też w swoich propozycjach na kolejne miesiące zwrócił uwagę na nieco mniej popularne, można by powiedzieć - niedoceniane kierunki wakacyjnych wojaży. Z miejsc w Europie polecane są między innymi Belgrad i grecka wyspa Chios.

"2025 rokiem podróży bez tłumów". Te miejsca warto odwiedzić

"2025 rokiem podróży bez tłumów". Te miejsca warto odwiedzić

Źródło:
PAP

W piątek wieczorem na warszawskiej Ochocie policja oraz pogotowie ratunkowe interweniowały wobec agresywnego mężczyzny, który zaczepiał przechodniów i zatrzymywał samochody. Został obezwładniony przez policjantów. Ratownicy zabrali go do szpitala.

Wbiegał na jezdnię, uderzał w jadące samochody i atakował przechodniów

Wbiegał na jezdnię, uderzał w jadące samochody i atakował przechodniów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Burza śnieżna nawiedziła w piątek północno-wschodnie Stany Zjednoczone. Przyniosła ze sobą obfity śnieg. Miejscami w stanie New Jersey spadło ponad 50 centymetrów tego opadu.

Zamknięte szkoły, paraliż na drogach. Miejscami spadło pół metra śniegu

Zamknięte szkoły, paraliż na drogach. Miejscami spadło pół metra śniegu

Źródło:
Reuters, FOX Weather

Odchodzący prezydent Stanów Zjednoczonych nie krył wzruszenia, kiedy w czasie pożegnalnej kolacji dla pracowników Białego Domu jego małżonka Jill wymieniała jego osiągnięcia. Oceniła, że cztery lata jego prezydentury były czymś, co "zapiera dech w piersiach".

Joe Biden nie potrafił ukryć łez

Joe Biden nie potrafił ukryć łez

Źródło:
tvn24.pl

Mieszkańcy Nowego Delhi, stolicy Indii, mierzą się ze spowijającym miasto smogiem. W sobotę jakość powietrza była tam znacznie poniżej normy. Lokalni aktywiści klimatyczni podkreślają, że walka z zanieczyszczeniami nie powinna trwać jedynie w sezonie smogowym.

"Czujemy się, jakbyśmy wdychali dym z 40 papierosów na raz"

"Czujemy się, jakbyśmy wdychali dym z 40 papierosów na raz"

Źródło:
Reuters, The Guardian, tvnmeteo.pl

Zimowa aura szybko opuści Polskę. Czeka nas duże ocieplenie. Po weekendzie temperatura dojdzie aż do 15 stopni Celsjusza. Śnieg zostanie tylko w górach, a padać będzie jedynie deszcz.

Przed nami gigantyczny skok temperatury

Przed nami gigantyczny skok temperatury

Źródło:
tvnmeteo.pl
Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o długo wyczekiwanej premierze filmu "Gladiator 2" Ridley'a Scotta, nowym gospodarzu Oscarów oraz przyszłorocznym line up'ie festiwalu Open'er.

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Źródło:
tvn24.pl
Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Źródło:
tvn24.pl
Premium