TVN24 | Polska

Polska 2050 Szymona Hołowni zarejestrowana. Szefem nowej partii Michał Kobosko

TVN24 | Polska

Autor:
akr/dap
Źródło:
PAP
Hołownia zakłada partięTVN24
wideo 2/22
TVN24Hołownia zakłada partię

Partia polityczna o nazwie Polska 2050 Szymona Hołowni została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie - poinformował w środę Szymon Hołownia. Liderem nowego ugrupowania został Michał Kobosko. Zapowiedział, że pozostanie przewodniczącym do czasu przeprowadzenia w partii pierwszych wyborów.

Szymon Hołownia, lider ruchu Polska 2050, napisał w środę na Twitterze, że "Sąd Okręgowy w Warszawie zarejestrował partię polityczną o nazwie 'Polska 2050 Szymona Hołowni'".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Do 'serca' i 'głowy' dołączyły 'ręce'. Konsekwentnie robimy tę robotę" - dodał.

W komunikacie na stronie internetowej ruchu Polska 2050 napisano, że "rejestracja partii politycznej to kolejny krok Ruchu Polska 2050 na drodze do zmiany Polski na pokolenia, nie kadencję". "Naszym celem jest budowa Polski zielonej, solidarnej, demokratycznej i bezpiecznej" - czytamy.

CZYTAJ TAKŻE: Polska 2050 tuż za plecami PiS, pięć ugrupowań w Sejmie >>>

Długi proces rejestracji i konieczna zmiana nazwy

Hołownia wkrótce po wyborach prezydenckich w 2020 roku, w których w pierwszej turze uplasował się z trzecim najwyższym wynikiem, wraz ze zwolennikami zarejestrował Stowarzyszenie Polska 2050. W listopadzie 2020 roku do sądu trafił wniosek o rejestrację jego partii politycznej. Wcześniej, we wrześniu, sygnalizował, że szefem nowego ugrupowania będzie Michał Kobosko.

W lutym tego roku Hołownia przyznał - po informacjach podawanych przez "Rzeczpospolitą" - że "okazało się, że ktoś zarejestrował partię techniczną Jeden-pl, której potem zmieniano nazwy". Otrzymała ona nazwę Polska 2050. Hołownia zapowiedział wtedy, że jego partia będzie się nazywała "Polska 2050 Szymona Hołowni".

Hołownia zapowiada utworzenie partii. Wskazuje, kto będzie jej szefem >>>

Michał Kobosko szefem partii

- Do systemu rejestracji partii w Polsce można mieć sporo uwag. Dziwi nas to, że politycy starych partii nie doprowadzili do uporządkowania go tak, żeby system rejestracji partii politycznych "widział się" z procesem rejestracji stowarzyszeń czy innych organizacji społecznych i politycznych w Polsce – powiedział przewodniczący partii Polska 2050 Szymona Hołowni Michał Kobosko.

Kobosko poinformował, że w związku z pełnieniem nowej funkcji w najbliższym czasie przestanie być wiceprezesem stowarzyszenia Polska 2050. Zaznaczył, że pozostanie szefem ugrupowania do czasu przeprowadzenia w nim pierwszych wyborów.

Zauważył, że inne partie "też miewały takie doświadczenia w przeszłości" i były przypadki "wymuszonych w podobny sposób zmian nazw partyjnych". - My od lipca ubiegłego roku działamy pod nazwą Polska 2050, pod tą nazwą utworzyliśmy stowarzyszenie, pod tą nazwą prowadzimy naszą działalność i to właśnie pod tą nazwą jesteśmy odnotowywani w sondażach. Nazwa partii "Polska 2050 Szymona Hołowni" w sposób właściwy identyfikuje organizację, którą konsekwentnie budujemy – powiedział.

Zauważył, że ich partia ma nazwę "jasno kojarzącą się z osobą Szymona Hołowni".

Kobosko przyznał, że w związku z istnieniem dwóch partii o podobnych nazwach wyborcy mogą być zdezorientowani. Zapewniał, że przed wyborami - na przykład najbliższymi na prezydenta Rzeszowa - działacze partii będą zwracali uwagę na to, że Polska 2050 Szymona Hołowni jednoznacznie popiera kandydaturę Konrada Fijołka jako kandydata na prezydenta tego miasta.

- Ewentualni inni kandydaci nie mają żadnego związku z naszą działalnością, nie możemy ponosić odpowiedzialności za działania innych komitetów wyborczych – dodał Michał Kobosko.

Autor:akr/dap

Źródło: PAP