Najnowsze

Hołownia zapowiada utworzenie partii. Wskazuje, kto będzie jej szefem

Najnowsze

Autor:
mart//now
Źródło:
PAP
Hołownia: Kobosko zostanie szefem partiiTVN24
wideo 2/6
TVN24Hołownia: Kobosko zostanie szefem partii

To będzie partia, jakiej jeszcze w Polsce nie było - powiedział Szymon Hołownia, lider Ruchu Polska 2050 i były kandydat na prezydenta Polski. Zapowiedział rozpoczęcie procedury rejestracji partii politycznej. Dodał, że szefem nowego ugrupowania będzie Michał Kobosko.

Szymon Hołownia poinformował na konferencji prasowej we wtorek, że rozpoczyna zbieranie podpisów pod wnioskiem o zarejestrowanie partii politycznej, której szefem ma zostać jego były pełnomocnik wyborczy Michał Kobosko. Podkreślił, że jest to jego "najbliższy współpracownik, w tej chwili bardzo intensywnie zaangażowany w organizację całego ruchu".

Michał Kobosko zapowiedział, że w momencie rejestracji partii ustąpi ze stanowiska wiceprezesa stowarzyszenia Polska 2050. Podkreślił, że "epicentrum" Polski 2050 będzie nadal stanowiło funkcjonujące od lipca stowarzyszenie, a nie partia. - Uznaliśmy, że czas najwyższy, że dzisiejsza sytuacja polityczna jest tak niestabilna, rozchwiana, z tego powodu postanowiliśmy rozpocząć procedurę rejestracji partii - uzasadniał decyzję Kobosko.

Michał Kobosko przed współpracą z Hołownią był dziennikarzem - pisał między innymi w "Gazecie Wyborczej", "Pulsie Biznesu", "Forbes", "Dzienniku Gazecie Prawnej", "Wprost" i "Newsweeku". W części z tych mediów pełnił funkcję redaktora naczelnego lub zastępcy redaktora naczelnego.

"To będzie partia, jakiej jeszcze w Polsce nie było"

Hołownia powiedział na wtorkowej konferencji prasowej, że kończy się pewien symboliczny etap "wylewania fundamentów" ruchu. - Za chwilę przystępuję do procesu rejestracji partii politycznej, to jest ten trzeci element, którego powstanie zapowiadaliśmy. (...) Teraz to staje się ciałem, w dniu dzisiejszym rozpoczynamy tę procedurę - powiedział Hołownia.

Zastrzegł jednocześnie, że nie może podać nazwy partii do momentu złożenia dokumentów do sądu rejestrowego.

- To będzie partia, jakiej jeszcze w Polsce nie było, która nie działa w ten sposób, że sobie założy ruch obywatelski, po to, by sobie podnieść notowania, czy poprawić PR. To jest partia, którą ruch obywatelski zakłada, by mieć sprawczość w tym obszarze polityki, w którym potrzebujemy dziś sprawczości - powiedział.

Hołownia: Gill-Piątek dołącza do ruchu Polska 2050 (wypowiedź z 8 września)TVN24

Jak dodał, będzie to ugrupowanie na samym początku "zaszczepione" przeciwko trzem najpoważniejszym chorobom, które - według niego - "toczą dziś polski system partyjny i polską demokrację". - A więc przeciwko oderwaniu się od rzeczywistości, przeciwko skoncentrowaniu się na swoich wewnętrznych problemach i wreszcie przeciwko zawłaszczaniu świata - oświadczył Hołownia.

"Potrzebna jest nowa polityka, która zaangażuje obywateli"

Według niego potrzeba dziś takiej partii i widać to wyraźnie "w sytuacji, w której w sposób doskonały rządzący zajęci są sami sobą, zamiast naszymi realnymi problemami, w sposób doskonały albo prawie doskonały opozycja zajmuje się swoimi problemami".

- Potrzebna jest nowa polityka, która zaangażuje obywateli, pokaże im ich sprawczość (...) i która będzie mądra, czyli będzie korzystała z wiedzy ekspertów - zaznaczył Hołownia.

Autor:mart//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości