"Krok wstecz" i "upartyjnienie". Opozycja o projekcie zmian w ordynacji wyborczej

[object Object]
Opozycja krytykuje zmiany ordynacji wyborczej proponowane przez PiStvn24
wideo 2/3

Kukiz '15 złoży w przyszłym tygodniu własny projekt ustawy o ordynacji wyborczej, wprowadzający jednomandatowe okręgi wyborcze na wszystkich szczeblach samorządowych. To odpowiedź na projekt posłów PiS, który zakłada likwidację Jednomandatowych Okręgów Wyborczych. Zmiany w ordynacji wyborczej, które proponują posłowie Prawa i Sprawiedliwości skomentowali też inni politycy opozycji.

W piątek klub Prawa i Sprawiedliwości złożył w Sejmie projekt ustawy dotyczący zmian w ordynacji wyborczej.

Dotyczą one między innymi likwidacji jednomandatowych okręgów wyborczych, wprowadzenia transmisji z lokalu wyborczego, dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także nagrywania przebiegu głosowania.

Proponowane zmiany w prawie wyborczym mają umożliwić zarządzenie wyborów samorządowych przed upływem kadencji.

Oznacza to, że przyszłoroczne głosowanie mogłoby się odbyć w październiku, zamiast - jak wynika z obecnych przepisów - 11 listopada.

W tym samym terminie - zgodnie z propozycją prezydenta Andrzeja Dudy - miałoby się odbyć postulowane przez niego referendum konsultacyjne w sprawie zmian w konstytucji.

PiS chce zlikwidować JOW-y. Kukiz '15 chce je rozszerzyć

- Przedstawimy nasz projekt ustawy, który mamy gotowy. Będzie wprowadzał jednomandatowe okręgi wyborcze na wszystkich szczeblach samorządu. Złożymy go w przyszłym tygodniu - poinformował na konferencji prasowej w Sejmie - po ogłoszeniu zmian w ordynacji wyborczej przez PiS - Stanisław Tyszka z Kukiz '15.

Komentując projekt przygotowany przez polityków partii rządzącej powiedział, że "Prawo i Sprawiedliwość chce przenieść na poziom samorządowy swoje praktyki, żeby zarządzać w sposób scentralizowany z głównej siedziby partii. - Na to naszej zgody nie ma. Inne zapisy tej ustawy nie mają żadnego znaczenia. To jest zasłona dymna typowa dla PiS-u - dodał Tyszka.

- Sprawą pierwszoplanową jest konstrukcja ustrojowa, która wskazuje sposób wybierania posłów - powiedział z kolei Paweł Kukiz i zaznaczył, że również dla niego inne zapisy z proponowanej ustawy są nieistotne. - Rozmawiajmy o silniku w samochodzie, a nie o tym czy lusterko będzie różowe czy zielone - dodał.

"Krok wstecz"

Jan Grabiec z Platformy Obywatelskiej powiedział z kolei, że nie rozumie "dlaczego ta zmiana ma być wprowadzona na podstawie projektu przygotowanego przez grupę posłów, a nie oficjalnie jako projekt rządowy".

- Zmiana kodeksu wyborczego wymaga solidnego przygotowania prawnego. Projekt jest składany w piątek popołudniu. Nie ma tam opinii i ekspertyz, nie ma przede wszystkim konsultacji społecznych - ocenił Grabiec.

Mówiąc o likwidacji jednomandatowych okręgów wyborczych polityk PO powiedział, że to "krok wstecz". - Wiemy, że Polacy wolą jednoznacznie wybierać Kowalskiego albo Nowaka, a nie wybierać spośród list partyjnych - dodał.

- To było osiągnięciem poprzednich ośmiu ostatnich lat - wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych wszędzie tam, gdzie to możliwe. To jest w tej chwili niszczone. Mają być - nawet w małych gminach wiejskich - wybory proporcjonalne, czyli wybory premiujące partie polityczne, a nie osoby, które są znane i cenione, są społecznikami - powiedział Grabiec.

Jan Grabiec o zmianie ordynacji wyborczej proponowanej przez PiS
Jan Grabiec o zmianie ordynacji wyborczej proponowanej przez PiStvn24

"PiS przygotowuje ordynację pod siebie"

Pomysł zniesienia jednomandatowych okręgów wyborczych skrytykował również Ryszard Petru. - Ta propozycja pokazuje, że PiS przygotowuje ordynację pod siebie. Chcą zlikwidować JOW-y. To oznacza upartyjnienie. Ludzie w mniejszych miejscowościach wolą wybierać te osoby, które znają.

Petru wspomniał też o propozycji zniesienia możliwości głosowania korespondencyjnego, z którego korzystają głównie osoby starsze i niepełnosprawne. - Dlaczego PiS wymierza policzek w te osoby, które w ten sposób mogły uczestniczyć w wyborach - pytał na konferencji szef Nowoczesnej.

Mówiąc o transparentności Petru zwrócił uwagę na propozycję tego, by urny były przezroczyste. - Proszę spojrzeć gdzie mamy przezroczyste urny. Są w Rosji putinowskiej. Czy to oznacza, że tam są wybory zgodne z zasadami demokracji? Nie - powiedział Petru.

Ryszard Petru komentuje projekt nowej ordynacji wyborczej
Ryszard Petru komentuje projekt nowej ordynacji wyborczejtvn24

"Podyktowane chęcią kontroli partyjnej"

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, komentując przedstawiony w piątek projekt ustawy, podkreślił, że Stronnictwo zawsze będzie stać po stronie jak największej wolności obywateli do decydowania o małych ojczyznach. W ocenie szefa ludowców, likwidacja jednomandatowych okręgów wyborczych podyktowana jest chęcią zwycięstwa wyborczego. Według niego, dla polityków PiS "najważniejszy jest szyld partyjny, a nie startujący w wyborach ludzie". - To jest podyktowane chęcią kontroli partyjnej nad decyzjami radnych - mówił.

Zdaniem prezesa PSL przepis zakazujący możliwości łączenia kandydowania na wójta i do sejmiku może być niezgodny z konstytucją i ograniczać bierne prawo wyborcze obywateli.

"PiS chce ustawić warunki gry"

Także wprowadzenie dwukadencyjności, zdaniem Kosiniaka-Kamysza nie jest rozwiązaniem koniecznym. - Obywatele wiedzą, kto jest dla nich dobrym wójtem, burmistrzem, czy prezydentem. Jak ktoś przestaje wypełniać swój program i przestaje być dobrym gospodarzem, to go po prostu odwołują - tłumaczył. Zapowiedział, że PSL będzie zasięgał opinii prawnych dotyczących zgodności tego przepisu z konstytucją.

- Widzimy też pozytywy, bo jesteśmy racjonalną opozycją - stwierdził prezes PSL. - Na przykład budżet obywatelski w każdym mieście powiatowym mi się podoba, czy zwiększenie kompetencji radnych - wymieniał Kosiniak-Kamysz. - Ale całość tego projektu ustawy wygląda tak, że PiS chce ustawić warunki gry, żeby były dla nich jak najbardziej korzystne - ocenił.

Według prezesa PSL, przedstawienie projektu ustawy jako poselskiego a nie rządowego, nie jest właściwe. - Ścieżka poselska nie zobowiązuje do konsultacji społecznych. Nie wyobrażam sobie debaty nad tym projektem bez konsultacji z samorządami - tłumaczył. Zadeklarował też, że ludowcy będą konsultować projekt ustawy z przedstawicielami - jak powiedział - "małych ojczyzn".

Autor: mnd/azb/adso / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy od początku wojny na Ukrainie NATO w sposób bardzo poufny i bez oficjalnych komunikatów wyznaczyło co najmniej dwie czerwone linie, po których mogłoby dojść do bezpośredniej interwencji w ten konflikt - twierdzi włoski dziennik "La Repubblica".

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

Źródło:
PAP

Prosiłem prezydenta w cztery oczy i publicznie, aby o tak delikatnych i tajnych sprawach nie dywagował publicznie, bo to nie pomaga Polsce - stwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie włączenia Polski do programu Nuclear Sharing. - Ten pomysł nie wchodzi w grę - dodał.

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Źródło:
TVN24

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Zmarł brytyjski aktor Bernard Hill, znany przede wszystkim z roli kapitana Edwarda Smitha w "Titanicu" i króla Rohanu Theodena w trylogii "Władca pierścieni" - przekazał w niedzielę jego agent. Aktor miał 79 lat.

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

W nocy w części kraju pojawią się burze. Z tego powodu IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Z komunikatu wynika, że zjawiskom towarzyszyć mogą opady gradu.

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań" - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

W Berdiańsku w obwodzie zaporoskim zginął w eksplozji swojego samochodu kolaborant i jeden z organizatorów katowni do przesłuchiwania ukraińskich jeńców - informuje wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). "Za każdą zbrodnię wojenną nadejdzie sprawiedliwa zapłata" - podkreślono w komunikacie wywiadu.

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24