Z 62. Światowych Targów Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik "Brussels Innova" Polacy wyjeżdżają z workiem trofeów. Zaprezentowaliśmy 93 wynalazki i zdobyliśmy Główną Nagrodę Jury, 19 złotych medali z wyróżnieniem i cztery medale w kategorii "Młody wynalazca".
Targi zakończyły się w sobotę wieczorem i wtedy też wręczono nagrody. Główna Nagroda Jury trafiła do wspólnego zespołu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu za "Interaktywny system fuzji morfologicznej struktur jako narzędzia planowania, szkolenia i dokumentowania operacji z wykorzystywaniem intermodalnych obrazów 3D". Narzędzie ma być użyteczne np. przy planowaniu operacji chirurgicznych lub biopsji. Twórcami są Jerzy Gielecki, Michał Chlebiej, Anna Żurada i Andrzej Rutkowski.
Nagroda za "Mówiące Małpy"
Medale i wyróżnienia trafiły do polskich naukowców m.in. za projekty dla niewidomych - "Mówiące Małpy", czyli aplikacja na smartfony, wspomagająca poruszanie się po mieście czy "Latarka dla niewidomych", informująca o położeniu i odległości otaczających przeszkód. Uznanie jury zdobyła także "Rękawica wspomagająca komunikację" - urządzenie przetwarzające odpowiednie ruchy ręką na zdania wypowiadane przez syntezator mowy. Nagroda trafiła także do zespołu z Technikum Elektronicznego w Połańcu za "Wanted Clock - lokalizator zaginionych osób", czyli zegarek wysyłający informacje o miejscu pobytu np. osoby chorej na Alzheimiera. Z kolei Techniczne Zakłady Naukowe z Częstochowy zostały wyróżnione za "Wspomagacz uścisku", zwiększający pewność i siłę chwytu ludzkiej dłoni oraz chroniący przed urazami mechanicznymi lub poparzeniami. Mieliby z niego korzystać hutnicy, saperzy lub strażacy.
Powody do dumy mają także polskie badaczki, które otrzymały prestiżową nagrodę Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO) za "Kompozyt bioaktywny oraz sposób wytwarzania kompozytu bioaktywnego", czyli po prostu tzw. sztuczną kość. Wynalazczyniami są Grażyna Ginalska, Anna Belcarz, Anna Ślósarczyk oraz Zofia Paszkiewicz z Medical Inventi.
Blisko połowa innowacji pochodzi z Polski
Światowe Targi Wynalazczości "Brussels Innova 2013" trwały od czwartku do soboty. W konkursach i pokazach, poza Polakami, brali udział także przedstawiciele 13 innych krajów, w tym m.in. Francji, Rosji, Chorwacji czy Iranu. Zaprezentowanych zostało 230 innowacyjnych rozwiązań z dziedziny medycyny, informatyki, chemii, biologii oraz elektroniki, z czego aż 93 propozycje były zgłoszone przez polskich naukowców.
Autor: jed//bgr / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: http://www.brussels-innova.com