Prawo i Sprawiedliwość podsumowuje dwa lata swoich rządów. W środę - zgodnie z zapowiedzią premier Beaty Szydło - swoją pracę ocenili szefowie poszczególnych resortów. Przygotowaliśmy podsumowanie ich prezentacji.
Prezydent Andrzej Duda desygnował Beatę Szydło na premiera 13 listopada 2015 roku, a powołanie jej rządu nastąpiło trzy dni później (16 listopada). We wtorek premier Szydło i prezes PiS Jarosław Kaczyński podsumowali dwuletnią pracę rządu. Jak zapewniła premier, wszyscy ministrowie "pracowali przez ostatnie 24 miesiące bardzo intensywnie i ciężko".
W środę każdy z ministrów podsumował dokonania swojego resortu.
Ziobro: sprawna prokuratura i nieudana reforma KRS
Szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, jako swoje największe sukcesy, wymienił sprawną pracę prokuratury i działania komisji weryfikacyjnej do spraw warszawskiej reprywatyzacji, której przewodzi wiceminister Patryk Jaki.
- Tu jest gigantyczna zmiana. Tego nikt nie jest w stanie zakwestionować - ocenił minister. Negatywnie skomentował za to nierozpoczętą jeszcze reformę sądownictwa związaną z projektami ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz Sądzie Najwyższym.
Morawiecki: wzrost wpływów z VAT i Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju
Konsolidacja finansów publicznych, wysoki poziom inwestycji i większe wpływy z podatku VAT to według ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego największe sukcesy rządu PiS. Ocenił, że w przyszłym roku wpływy z VAT wzrosną o kolejne 12-13 miliardów złotych. Powiedział też, że również w podatku CIT zakłada wysoki, jednocyfrowy wzrost przychodów.
Morawiecki powiedział też, że na koniec 2017 roku poziom inwestycji powinien osiągnąć 18 procent w stosunku do PKB, a ich wartość wynieść 355-360 miliardów złotych. Jako kluczowy sukces swojego resortu wymienił stworzenie Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
Błaszczak: nieprzyjmowanie uchodźców i modernizacja służb
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji jako największe osiągnięcia wymienił nieprzyjmowanie do Polski uchodźców z Afryki i krajów Bliskiego Wschodu, przywrócenie w 57 miejscowościach w całej Polsce lokalnych posterunków policji, modernizację wyposażenia służb i podwyżki dla funkcjonariuszy, a także ustawę dezubekizacyjną i projekt zmian w Biurze Ochrony Rządu.
Mariusz Błaszczak przekonywał też, że dużym sukcesem okazała się działająca od września 2016 roku internetowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa. Podkreślił, że jest zadowolony z profesjonalnej pracy służb podczas Światowych Dni Młodzieży i szczytu NATO, a także wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa.
Waszczykowski: wymiana dyplomatów i walka z dezinformacją
Według Witolda Waszczykowskiego największe sukcesy Ministerstwa Spraw Zagranicznych to obecność wojsk NATO w Polsce, aktywna polityka wschodnia, promocja kraju za granicą, otwarcie nowych placówek dyplomatycznych, odwołanie 65 ambasadorów i 19 konsulów, a także silna pozycja Polski w regionie.
Według szefa MSZ do rozwiązania jest jeszcze kilka spraw dotyczących Ukrainy, w tym "kwestie historyczne, kwestie upamiętnienia naszej historii, naszego dziedzictwa kulturowego, które pozostało na Ukrainie".
Macierewicz: większe wydatki na wojsko i Wojska Obrony Terytorialnej
Stacjonowanie sojuszniczych wojsk, zwiększenie wydatków obronnych i armii, awanse dla młodych oficerów, kontrakty zbrojeniowe, powołanie Wojsk Obrony Terytorialnej i wojskowe szkolenie młodzieży to osiągnięcia, na jakie wskazywało w środę kierownictwo MON.
Według Antoniego Macierewicza wyzwaniem na dalszą część kadencji rządu jest kontynuacja modernizacji wojska i zmiany strukturalne, w tym przekazanie większych kompetencji podoficerom. Powiedział, że w najbliższym czasie zostaną podpisane kontrakty na system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej oraz artylerię rakietową.
Rafalska: program 500 plus i wcześniejsze emerytury
Elżbieta Rafalska oceniła, że największe sukcesy jej resortu upatruje w stworzeniu programu 500 plus, zredukowaniu poziomu bezrobocia i obniżeniu wieku emerytalnego. Według szefowej resortu rodziny, pracy i polityki społecznej na plus jest też wzrost wynagrodzeń i wprowadzenie stawki godzinowej.
Minister podkreśliła, że poprawia się sytuacja na rynku pracy, a bezrobocie jest rekordowo niskie - w 2015 roku wynosiło 9,6 procent, a w październiku 2017 roku - 6,6 procent. W świetnej kondycji jest według niej również Fundusz Pracy.
Zalewska: więcej etatów dla nauczycieli i sukces szkoły dla sześciolatków
W porównaniu z ubiegłym rokiem o ponad 10 tysięcy wzrosła liczba nauczycieli, a liczba etatów wzrosła o ponad 17 tysięcy - poinformowała z kolei w poniedziałek minister edukacji narodowej Anna Zalewska, przedstawiając dane z Systemu Informacji Oświatowej na rok szkolny 2017/2018.
Szefowa resortu poinformowała też, że 94,6 procent rodziców zdecydowało o wysłaniu swoich sześcioletnich dzieci do przedszkoli, a ponad 5 procent - do pierwszej klasy. Zalewska oceniła, że Polska staje się liderem w Europie, jeżeli chodzi o wychowanie przedszkolne.
Gowin: innowacyjność i nowe zasady finansowania uczelni
Prace nad konstytucją dla nauki, zmiany na rzecz innowacyjności, nowe programy na rzecz upowszechniania nauki - na tych trzech głównych filarach według ministra nauki Jarosława Gowina opierały się działania resortu nauki w ostatnich dwóch latach.
Szef resortu za sukces wymienił między innymi zmianę algorytmu finansowania uczelni. Nowe zasady nie stawiają już na liczbę studentów, ale na proporcje w liczbie studentów i wykładowców. Wśród innych osiągnięć MNiSW wicepremier wskazał podpisanie umowy między polskim resortem nauki i jego niemieckim odpowiednikiem w sprawie powołania 10 centrów doskonałości naukowej.
Radziwiłł: zmiany na liście leków refundowanych i więcej studentów medycyny
Zwiększanie nakładów na służbę zdrowia, stworzenie sieci szpitali, zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej i program bezpłatnych leków dla seniorów - to tylko część działań resortu zdrowia w ciągu dwóch lat, o których mówił w środę szef ministerstwa zdrowia Konstanty Radziwiłł.
Jako największe sukcesy wymienił zmiany na liście leków refundowanych, rozszerzenie katalogu bezpłatnych szczepień, poprawę funkcjonowania pakietu onkologicznego, zwiększenie liczby rezydentur dla młodych lekarzy i liczby studentów medycyny, a także przywrócenie stażu podyplomowego.
Jurgiel: dopłaty dla rolników i wstrzymanie sprzedaży ziemi
W ostatnich dwóch latach udało się między innymi poprawić opłacalność produkcji rolnej, przyspieszyć dopłaty bezpośrednie dla rolników oraz prowadzić aktywną politykę na rynkach światowych - mówił na konferencji podsumowującej dwa lata pracy resortu rolnictwa minister Krzysztof Jurgiel.
Zdaniem Jurgiela jedną z najważniejszych ustaw tego rządu była ustawa o wstrzymaniu sprzedaży ziemi rolnej, która - jak podkreślił - jest dobrze oceniana przez rolników. Minister dodał również, że rośnie eksport polskiej żywności i tym roku przekroczy 25 miliardów euro.
Gróbarczyk: ustawa stoczniowa i szkolnictwo morskie
Przemysł stoczniowy jest priorytetowy, odbudowa tego przemysłu stała się nadrzędnym celem naszych działań - podkreślił w środę minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Przypomniał, że odbudowie polskiego przemysłu stoczniowego ma pomóc uchwalona jeszcze w ubiegłym roku tak zwana ustawa stoczniowa.
Jako sukcesy wymienił też powstanie Morskiego Funduszu Inwestycyjnego i prace nad programem unijnym "Zielona Stocznia", czyli programem recyklingu statków. Gróbarczyk wskazał, że rozwój przemysłu stoczniowego ma duże znaczenie dla rynku pracy i dlatego dla resortu ważna jest także edukacja - szkolnictwo morskie i śródlądowe.
Streżyńska: CEPiK i aplikacja mDokumenty
System Informatyczny Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców to największe osiągnięcie resortu cyfryzacji - przekonywała jego szefowa, Anna Streżyńska. Przyznała, że są problemy, ale dodała, że poszczególne usterki są usuwane na bieżąco.
Minister dodała też, że w drugiej połowie 2018 roku wszystkie dokumenty kierowcy i pojazdu znajdą się w aplikacji mDokumenty dostępnej w telefonie. Do końca roku zostanie za to uruchomiona możliwość złożenia przez internet wniosków o wydanie prawa jazdy, zameldowanie, wydanie aktu stanu cywilnego, a także zarejestrowanie nowo narodzonego dziecka.
Tchórzewski: bezpieczeństwo energetyczne i inwestycje
Minister energii Krzysztof Tchórzewski powiedział, że rząd znacząco zmienił funkcjonowanie energetyki odnawialnej, a zainteresowanie pierwszymi pilotażowymi projektami klastrów energii przerosło oczekiwania resortu. Na plus ocenił też wzrost możliwości inwestycyjnych spółek energetycznych.
Szef resortu jako sukces wymienił też poprawę bezpieczeństwa energetycznego Polski. Według Tchórzewskiego zwiększyło się ono zarówno w obszarze energii elektrycznej, jak i zaopatrzenia w gaz. Przyczynić się do tego miało między innymi oddanie gazoportu i decyzja o jego odbudowie oraz decyzja o budowie połączenia gazowego z Danią i Norwegią.
Adamczyk: inwestycje drogowe i Mieszkanie plus
Realizujemy ambitne inwestycje drogowe - zapewnił z kolei minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk na konferencji podsumowującej dwa lata pracy jego resortu. Przypomniał, że został powiększony limit finansowy, który pozwoli dokończyć autostradę A1, zrealizować autostradę A2 do Białej Podlaskiej, a także kilkadziesiąt obwodnic miast czy budowę S17 do granicy państwa.
Adamczyk podkreślił, że "kluczowym programem, za który odpowiada Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa jest Narodowy Program Mieszkaniowy, a w nim filar Mieszkanie plus". Przypomniał też, że 11 września tego roku weszła w życie ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości.
Resort kultury w czwartek
Piotr Gliński zapowiedział podsumowanie ostatnich dwóch lat pracy Ministerstwa Kultury na czwartek, na godzinę 10.
Autor: mnd//now / Źródło: TVN24/PAP