Niedzielski: osiągnęliśmy porozumienie z lekarzami rodzinnymi. Umowy na POZ przedłużone na 18 miesięcy

Źródło:
TVN24, PAP
Niedzielski: To porozumienie dotyczy przedłużenia umów na kolejne 18 miesięcy
Niedzielski: To porozumienie dotyczy przedłużenia umów na kolejne 18 miesięcyTVN24
wideo 2/2
Niedzielski: To porozumienie dotyczy przedłużenia umów na kolejne 18 miesięcyTVN24

Osiągnęliśmy kompromis, porozumienie z lekarzami rodzinnymi dotyczące przedłużenia umów na najbliższe 18 miesięcy - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji dotyczącej zapewnienia dostępu pacjentów do podstawowej opieki zdrowotnej. Przekazał, że zostanie powołany zespół, który przygotuje fundamentalną reformę podstawowej opieki zdrowotnej.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował na wspólnej konferencji z pełniącym obowiązki prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia Filipem Nowakiem, że "osiągnęliśmy kompromis, porozumienie z lekarzami rodzinnymi". Dodał, że to porozumienie dotyczy przedłużenia umów na najbliższe 18 miesięcy. Zaznaczył, że do tej pory były to okresy poniżej roku.

Niedzielski powiedział, że to porozumienie oznacza "zapewnienie stabilności opieki na najbardziej podstawowym poziomie, który powinien zajmować się w pierwszej kolejności pacjentem".

OGLĄDAJ CAŁĄ KONFERENCJĘ W TVN24 GO

Trzy wytyczne "fundamentalnej reformy" POZ

- W toku dyskusji postanowiliśmy, że zostanie powołany zespół, który przygotuje fundamentalną reformę podstawowej opieki zdrowotnej – poinformował minister. Przekazał, że szefem tego zespołu będzie dr hab. nauk medycznych Agnieszka Mastalerz-Migas. To konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej. Jej zastępcami będą prezes Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Jacek Krajewski oraz przedstawiciel NFZ. W skład zespołu wejdą również eksperci. Pierwsze spotkanie zespołu powinno odbyć się w następnym tygodniu.

Niedzielski o "fundamentalnej reformie" POZ
Niedzielski o "fundamentalnej reformie" POZTVN24

Niedzielski mówił, że będziemy mieli co najmniej trzy wytyczne dotyczące tej reformy. Pierwsza, jak przekazał, to zmiana systemu finansowania, "która będzie odchodziła od finansowania stawką kapitacyjną". Wyjaśnił że "stawka kapitacyjna, to taki ryczałt, który płacony jest za każdego pacjenta znajdującego się na liście, niezależnie od tego, ile wizyt, ile spotkań, ile konsultacji się odbędzie".- Chcemy, żeby ta stawka została zdecydowanie zmniejszona, w sensie jej udział w strukturze finansowania POZ - dodał.

- Chcemy, by więcej było elementów związanych z tak zwanym fee for service, a mniej ryczałtowego płacenia, bo w naszym przekonaniu przyczynił się na przykład do nadużywania teleporad - uzasadnił szef resortu zdrowia.

Minister powiedział, że drugie założenie reformy to "zdecydowane zwiększenie możliwości prowadzenia badań na poziomie POZ. - To bardzo ważne założenie, bo pacjenci chcą, by jak najwięcej tych badań wykonywać (u lekarzy rodzinnych - red.) i nie powielać ich, idąc do specjalistów - wyjaśnił Niedzielski. Dodał, że wystawienie skierowania powinno być warunkowane wykonaniem odpowiedniej diagnostyki.

Trzecia wytyczna to "wprowadzenie na większą skalę tak zwanych 'quality payment', czyli wskaźników, po przekroczeniu których poszczególne jednostki POZ będą dostawały premie". Minister dodał, że "te wskaźniki dotyczą chociażby wyszczepienia". - Jeżeli na liście lekarza rodzinnego jest duży stopień wyszczepionych pacjentów, to wtedy automatycznie pojawia się premia. Tak chcemy podchodzić do zagadnień związanych z szeroko pojętą profilaktyką - powiedział Niedzielski.

Celem tych zmian - jak zaznaczył - ma być poprawa dostępności lekarzy, ale również to, by placówki POZ wzięły odpowiedzialność za zdrowie pacjentów, a nie zajmowały się głównie ich chorobami.

Minister zdrowia Adam Niedzielski i p.o. prezesa NFZ Filip NowakTVN24

Szef NFZ: jeszcze raz przyjrzymy się placówkom POZ, które nadużywały teleporad

Szef NFZ na konferencji prasowej mówił, że podczas rozmów prowadzonych ze środowiskiem lekarzy rodzinnych głównym tematem nie były finanse, choć - zaznaczył - są one bardzo ważne. - W tej rozmowie na temat finansowania nie może nam umknąć los pacjentów, i to był podstawowy temat, o którym rozmawialiśmy - powiedział Nowak. Potwierdził, że podstawową opiekę zdrowotną w najbliższym czasie czeka reforma.

Szef NFZ odniósł się także do decyzji o nieprzedłużeniu umów z POZ-ami, które nadużywały teleporad. Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w ubiegłym tygodniu, że zdecydował, by z 70 placówkami podstawowej opieki zdrowotnej, w których udział teleporad wyniósł ponad 90 procent, nie przedłużyć umów.

- Pan minister (Adam Niedzielski) zgodził się na to, abyśmy jeszcze raz przyjrzeli się tym 70 placówkom, które oparły swoje funkcjonowanie w ostatnim czasie wyłącznie na teleporadach - przekazał Nowak. - Z dyskusji wynikało, że być może w wielu przypadkach jest to po prostu niewłaściwa sprawozdawczość i stąd moglibyśmy ograniczyć, oczywiście chwilowo i nie bezpowrotnie, dostęp do świadczeń pacjentów w sytuacjach, w których te placówki były szerzej otwarte niż to wyglądało z raportów, które nam przedstawiają - powiedział.

Zaznaczył, że takie raporty są bardzo istotne, gdyż zawierają informację o tym, jak pożytkowane są środki państwa. - W związku z tym nie można bagatelizować tego, że ktoś informuje o jakichś działaniach w sposób niewłaściwy, bo my wówczas mamy fałszywy obraz funkcjonowania opieki zdrowotnej - podkreślił Nowak. Istotnym tematem rozmów ze środowiskiem lekarzy rodzinnych, o którym wspomniał szef NFZ, była konieczność zaszczepienia mieszkańców Polski. Nowak zapewnił, że NFZ, tak jak resort zdrowia, stara się wspierać działania promujące szczepienia, również finansowo.

Niedzielski o nowych zasadach przyjmowania drugiej dawki szczepionki

Minister zdrowia pytany był na konferencji o możliwość przyjmowania drugiej dawki szczepienia przeciw COVID-19 w dowolnym punkcie. Nowe zasady mają obowiązywać od 1 lipca.

- Jeżeli ktoś z państwa w trakcie wakacji uda się nad morze lub w inne miejsce, to będzie mógł zorientować się, czy tam w okolicy jest punkt szczepień - o ile przypada mu drugie szczepienie albo pierwsze szczepienie, bo do tego też zachęcamy - mówił. Jak podkreślił, w takiej sytuacja dana osoba będzie musiała "zadzwonić, odwiedzić punkt i się umówić". - Jeżeli punkt dysponuje wolnymi szczepionkami w danym dniu, to może to być zrealizowane od ręki. Nie będzie żadnych zapisów, żadnej biurokracji, to wszystko jest już po stronie centrum informatycznego obsługującego pacjentów i cały proces szczepień będzie załatwiony - powiedział minister.

Minister zdrowia o trzeciej dawce szczepionki przeciw COVID-19

Minister zdrowia, pytany na konferencji prasowej o to, kiedy możemy spodziewać się wyników dotyczących skuteczności trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19, odpowiedział, że "już takie bardzo wstępne wyniki przedstawiła Moderna". - Skuteczności na wszystkie nowe mutacje są zdecydowanie wyższe niż przy standardowym podaniu preparatu w tej wersji. Ale to są jeszcze wyniki, które nie zostały zaudytowane, potwierdzone chociażby przez Europejską Agencję Leków, więc na razie traktujemy je jako wyniki wstępne, robocze - mówił Niedzielski.

Dodał, że to zależy od dwóch czynników - "po pierwsze od zakończenia procesu badania, po drugie od procesu certyfikacji przez EMA". - My cały czas będziemy się opierali na tym potwierdzeniu wiarygodności - zaznaczył. Pytany o możliwość podania trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19 przekazał, podkreślił, że konkretne decyzje zależeć będą od wyników prowadzonych badań.

Przekazał, że "zabezpieczamy interes Polaków w ten sposób, że przystąpiliśmy do negocjacji, złożyliśmy deklarację Komisji Europejskiej, że chcemy partycypować w tym wspólnym mechanizmie zakupowym i w miarę obserwowania wyników będziemy podejmowali decyzje".

O tym, że rząd negocjuje dostawy kolejnej dawki szczepionki przeciw COVID-19 informował w niedzielę "Dziennik Gazeta Prawna". Według informacji gazety, dla Polski zagwarantowane ma być ponad 30 mln dawek.

Niedzielski: rozmawiamy na temat odpłatności za szczepienie przeciwko COVID-19

Niedzielski przekazał, że "rozmawiamy na temat ewentualności odpłatności, czyli wprowadzenia w normalny system refundacyjny szczepienia przeciwko COVID-19". - Mamy tak zbudowany system refundacyjny, że są pewne grupy preferencyjne, które mają refundowane przez państwo takie szczepienie, na przykład osoby w wieku powyżej 75. czy 70. roku życia. Rozważamy, czy takiego systemu nie wprowadzić po 1 października - oczywiście w tej grupie refundacyjnej na pewno byliby uwzględnieni seniorzy - dodał.

Niedzielski o możliwych płatnych szczepieniach przeciw COVID-19
Niedzielski o możliwych płatnych szczepieniach przeciw COVID-19TVN24

Niedzielski podkreślił przy tym, że przede wszystkim chciałby, żeby wszyscy skorzystali z możliwości szczepienia. Jak wskazał, daje ono bardzo dobre wyniki, jeśli chodzi o "generowanie odporności względem ciężkiego przechodzenia zakażenia wariantem Delta".

"Bardzo ważne jest, żeby po pandemii wykonać bilans zdrowia"

Minister zdrowia odniósł się na konferencji również do programu badań profilaktycznych dla Polaków w wieku od 40 lat, który ma ruszyć 1 lipca. Powiedział, że "to jest bardzo ważne, żeby po pandemii, po tym okresie braku czy zmniejszonej aktywności, po okresie izolacji, wykonać bilans zdrowia".

- Jak się okazuje przygotowanie do pandemii, czy do kolejnej fali, to nie są tylko działania logistyczne, organizacyjne, to jest również kwestia tego, jak zdrowotnie przygotowujemy się na konfrontację z na przykład wzrostem zakażeń - mówił. - My w zasadzie już jesteśmy gotowi przede wszystkim pod kątem ankiety, którą trzeba będzie wypełnić, zanim się skierowanie na badanie otrzyma - dodał.

Przekazał, że osoby, które będą chciały skorzystać z pakietu badań, powinny wypełnić ankietę umieszczoną w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), dzięki temu zostanie wygenerowane odpowiednie zlecenie. Dla osób, które nie skorzystają z formularza umieszczonego w IKP, przewidziane jest wsparcie przez konsultanta w ramach infolinii Domowej Opieki Medycznej. - Po wykonaniu tej ankiety, będzie można udać się do dowolnego punktu, który będzie zakontraktowany na wykonanie tych badań - mówił Niedzielski.

Program "Profilaktyka 40 PLUS" będzie realizowany od 1 lipca do 31 grudnia 2021 roku.

Niedzielski: ratownicy medyczni będą docenieni w ścieżce wzrostu nakładów na zdrowie

Na środę zaplanowane są protesty ratowników medycznych. Manifestacje zostaną zorganizowane m.in. w Warszawie, Katowicach, Krakowie, Wrocławiu i Olsztynie. Ratownicy medyczni są niezadowoleni z zapisów ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia.

Niedzielski pytany na konferencji prasowej, czy rząd ma przygotowaną jakąś propozycję dla ratowników, zapewnił. że "jesteśmy w ciągłym dialogu z różnymi przedstawicielami grup medycznych". - Chociażby wczorajsze negocjacje czy inne rozmowy, które prowadzimy na bieżąco, dzisiaj z przedstawicielami Naczelnej Izby Aptekarskiej - dodał.

- Jeżeli chodzi o negocjacje płacowe, to na razie przyjęliśmy rozwiązanie, które dotyczy tego, co stanie się w lipcu, czyli ta nowelizacja ustawy, to było zagwarantowanie przesunięcia w czasie na lipiec tego, co miało się dziać dopiero od 2022 roku, czyli to jest pół roku wcześniej otrzymana podwyżka minimalnego wynagrodzenia - przekazał.

- My szacujemy, że ten koszt półroczny to jest blisko cztery miliardy, a druga rzecz, o której warto powiedzieć: to nie jest koniec tych rozmów. Te rozmowy są kontynuowane. Dzisiaj rano chociażby było spotkanie prowadzone przez ministra (Macieja) Miłkowskiego z udziałem również przedstawicieli chociażby Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, który wrócił do naszego stołu negocjacyjnego za co bardzo serdecznie dziękuję pani przewodniczącej - mówił minister zdrowia.

Wskazał, że "te rozmowy mają teraz pewien horyzont związany z tą nową deklaracją wzrostu nakładów (na służbę zdrowia - przyp. red.) do 7 procent PKB". - My będziemy rozmawiali w trakcie tych rozmów, jak rozłożyć ten wzrost nakładów tak, żeby gwarancja czy zapewnienie partycypacji dla zawodów medycznych, w tym wzroście nakładów, również był zagwarantowany - dodał.

- Pod tym kątem te negocjacje trwają i w tym sensie również przedstawiciele ratowników mogą liczyć na to, że tak, jak wszystkie inne zawody, będą docenione w tej ścieżce wzrostu nakładów na zdrowie - zadeklarował Niedzielski.

Autorka/Autor:js//rzw

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Zwiększyliśmy liczbę żołnierzy w pełnej gotowości od 1500 żołnierzy, to są już cztery tysiące żołnierzy gotowych do niesienia pomocy, około 500 zostało już zaangażowanych w pomoc - powiedział wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz na konferencji prasowej w Krakowie. - Zarówno w Głuchołazach, w Kotlinie Kłodzkiej, w Ostrowie Wielkopolskim, w Legnicy, wszędzie tam, gdzie wojewodowie występują z prośbą o wsparcie i pomoc wojska, wojsko jest zawsze gotowe i będzie tej pomocy udzielać - dodał.

Szef MON: Tysiące żołnierzy i śmigłowce w gotowości

Szef MON: Tysiące żołnierzy i śmigłowce w gotowości

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rozpoczęła się ewakuacja mieszkańców Opawy i okolicznych wiosek na wschodzie Czech. Nawet kilka tysięcy osób może opuścić swoje domy. Jako centra ewakuacyjne będą wykorzystywane szkoły, sale gimnastyczne i domy kultury. Ewakuacje przeprowadzono także w innych regionach kraju. Na niektórych rzekach sytuacja jest określana jest przez hydrologów jako "stopień ekstremalnej powodzi".

"Stopień ekstremalnej powodzi". Dramat za polską granicą

"Stopień ekstremalnej powodzi". Dramat za polską granicą

Źródło:
PAP

Rzeka Nysa Bystrzycka zaczęła wylewać. Zagrożeni są między innymi mieszkańcy Bystrzycy Kłodzkiej (województwo dolnośląskie). Burmistrz miasta Renata Surma przekazała, że mieszkańcy Międzygórza mają ostatnią szansę na ewakuację. Sytuacja w tym miejscu jest wyjątkowo trudna.

"Uwaga! Krytyczna sytuacja". Nagranie z tamy w okolicach Bystrzycy Kłodzkiej

"Uwaga! Krytyczna sytuacja". Nagranie z tamy w okolicach Bystrzycy Kłodzkiej

Źródło:
TVN24/ RMF24

Najtrudniejsza sytuacja powodziowa jest na południu kraju. Do późnego wieczora w sobotę strażacy odnotowali ponad 6400 interwencji związanych z usuwaniem skutków opadów deszczu oraz silnego wiatru. Ponad połowa miała miejsce na Dolnym Śląsku. Tego dnia premier Donald Tusk wziął udział w odprawie służb w Nysie (Opolskie), gdzie ocenił, że noc będzie "wyzwaniem dla wszystkich". Trudne warunki panują nie tylko w Polsce. Zalewane są Czechy czy Słowenia, a w Rumunii żywioł spowodował ofiary śmiertelne.

Ponad 6,5 tysiąca interwencji straży pożarnej. Więcej niż połowa tylko w jednym regionie

Ponad 6,5 tysiąca interwencji straży pożarnej. Więcej niż połowa tylko w jednym regionie

Źródło:
tvn24.pl

Sytuacja jest bardzo trudna. Ilość wody, która spadła jest rekordowa wręcz w niektórych miejscach - powiedział na konferencji wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń. Dodał, że jeszcze dziś i jutro spodziewają się "najtrudniejszych momentów". Wojewoda zawnioskował również o pomoc 500 żołnierzy WOT-u, część z nich już pracuje.

Wojewoda dolnośląski: wojsko pomaga, wyzwania są już zbyt duże

Wojewoda dolnośląski: wojsko pomaga, wyzwania są już zbyt duże

Źródło:
TVN24

Niebezpieczna fala ulew nadciągnęła nad Małopolskę i Śląsk. Noc z soboty na niedzielę, a także niedzielny poranek mogą upłynąć mieszkańcom między innymi Krakowa i Katowic pod znakiem poważnych utrudnień.

W tych dwóch dużych miastach noc może być naprawdę trudna

W tych dwóch dużych miastach noc może być naprawdę trudna

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Lądku-Zdroju i okolicznych wsiach, należących do gminy na Dolnym Śląsku, rozpoczęła się ewakuacja - poinformował burmistrz Tomasz Nowicki. Dodał, że rzeka Biała Lądecka wystąpiła z koryta i zalewa miasto i wsie jak w 1997 roku.

Ewakuacja w Lądku-Zdroju. "Nie ma już na co czekać"

Ewakuacja w Lądku-Zdroju. "Nie ma już na co czekać"

Źródło:
PAP

Droga krajowa nr 33 relacji Kłodzko – Boboszów (granica państwa) została zalana i przejazd jest tam możliwy jedynie poboczem. Utrudnienia w ruchu potrwają przynajmniej trzy godziny – poinformowali drogowcy.

Tranzytowa droga krajowa 33 zalana

Tranzytowa droga krajowa 33 zalana

Źródło:
tvn24.pl

Komendant główny policji, nadinspektor Marek Boroń, miał wypadek. Jego auto dachowało. Szef policji zmierzał do Głuchołazów, gdzie występują ekstremalne opady. Trafił do szpitala MSWiA w Katowicach.

Komendant Główny Policji miał wypadek

Komendant Główny Policji miał wypadek

Źródło:
TVN24, RMF FM

Opolszczyzna mierzy się z intensywnymi ulewami. W Kałkowie pod Nysą strażacy uratowali kobietę zablokowaną w zalanym samochodzie. Próbowała przejechać zalaną drogą, ale jej auto wpadło w wyrwę. Z panią Jadwigą rozmawiał Wojciech Bojanowski.

Utknęła w zalewanym aucie. "Dwie minuty brakło do tragedii"

Utknęła w zalewanym aucie. "Dwie minuty brakło do tragedii"

Źródło:
Fakty TVN

- Niż, który przyniósł ulewne deszcze w Polsce i Czechach jest nie do końca przewidywalny. Prognozy w ciągu ostatnich 48 godzin zmieniały się, ale generalnie nie są one optymistyczne. To, co czeka nas tej nocy i być może także przez część niedzieli, to będą opady w wielu miejscach większe, właściwie rekordowe - powiedział premier Donald Tusk po odprawie służb w Nysie. Szef rządu przyjechał na Śląsk Opolski w związku z zagrożeniem powodziowym w regionie.

Premier Donald Tusk po odprawie służb w Nysie: prognozy zmieniały się, ale generalnie nie są one optymistyczne

Premier Donald Tusk po odprawie służb w Nysie: prognozy zmieniały się, ale generalnie nie są one optymistyczne

Źródło:
tvn24.pl

Burmistrz Głuchołaz (woj. opolskie) zaapelował do mieszkańców miasta i niżej położonych wiosek, którzy mieszkają w pasie do 200 metrów od rzeki o samoewakuację. W związku z rosnącym zagrożeniem powodziowym ewakuowano już wcześniej część mieszkańców. Do Głuchołaz przyjechał również premier Donald Tusk. Jak wygląda tam sytuacja pokazał obecny na miejscu reporter TVN24 Wojciech Bojanowski.

Burmistrz wzywa do samoewakuacji. "Realne ryzyko, że woda uszkodzi most, przeleje się przez wały"

Burmistrz wzywa do samoewakuacji. "Realne ryzyko, że woda uszkodzi most, przeleje się przez wały"

Źródło:
TVN24/PAP

Burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak wezwał mieszkańców Moszczanki, Łąki Prudnickiej i części Prudnika przyległej do rzeki Prudnik do ewakuacji. Lepiej stracić majątek, niż życie - powiedział.

W Prudniku apel o ewakuację. "Lepiej stracić majątek niż życie"

W Prudniku apel o ewakuację. "Lepiej stracić majątek niż życie"

Źródło:
tvn24.pl

Poziom wody w rzekach w Polsce w związku z intensywnymi opadami deszczu rośnie i będzie rosnąć. W sobotę najtrudniejsza sytuacja jest na południu i południowym zachodzie, gdzie przekroczone są stany alarmowe - wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne najwyższego stopnia.

Przybywa wody w rzekach. Tu są przekroczone stany alarmowe

Przybywa wody w rzekach. Tu są przekroczone stany alarmowe

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Trąba powietrzna przeszła w sobotę w powiecie radomskim na Mazowszu. Ponad 20 dachów budynków mieszalnych i gospodarczych zostało uszkodzonych. Silny wiatr zerwał dachy także w powiecie kozienickim.

Trąba powietrzna nieopodal Radomia. "Dachy zerwane częściowo lub całkowicie"

Trąba powietrzna nieopodal Radomia. "Dachy zerwane częściowo lub całkowicie"

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Dwa polsko-czeskie przejścia graniczne zostały zamknięte w związku z sytuacją hydrometeorologiczną. Zalane są przejścia Gołkowice-Zawada oraz Marklowice Górne-Dolní Marklovic. Jak informuje policja, trzy mosty są nieprzejezdne.

Przejście graniczne zalane i zamknięte do odwołania. Trzy mosty są nieprzejezdne

Przejście graniczne zalane i zamknięte do odwołania. Trzy mosty są nieprzejezdne

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl/PAP

Burmistrzyni miasta i gminy Bardo (woj. dolnośląskie) zaapelowała o śledzenie komunikatów i o słuchanie poleceń służb. Poziom wody w Nysie Kłodzkiej w ciągu następnych kilkunastu, kilkudziesięciu godzin może sięgnąć nawet siedmiu metrów.

"Woda może dojść nawet do siedmiu metrów. Zalecamy przygotowanie się do ewakuacji"

"Woda może dojść nawet do siedmiu metrów. Zalecamy przygotowanie się do ewakuacji"

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę zatrzymano dowód rejestracyjny samochodu, którym poruszał się Jarosław Kaczyński - przekazał rzecznik partii Rafał Bochenek. Wcześniej tego dnia przed Ministerstwem Sprawiedliwości odbył się protest przedstawicieli PiS-u. To, że doszło do takiej sytuacji, potwierdziła Komenda Stołeczna Policji. Wskazano, że to nie była interwencja własna, lecz reakcja na zgłoszenie i dotyczyła zbyt ciemnych szyb w samochodzie.

"Zakaz dalszej jazdy", zatrzymany dowód rejestracyjny. Kłopoty Kaczyńskiego

"Zakaz dalszej jazdy", zatrzymany dowód rejestracyjny. Kłopoty Kaczyńskiego

Źródło:
tvn24.pl

Gwałtowna i groźna pogoda utrzymuje się w Polsce. Alert RCB w związku z intensywnymi, nawalnymi opadami deszczu został ogłoszony na noc z soboty na niedzielę w południowej i południowo-zachodniej części kraju. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało też alert w związku z burzami i silnym wiatrem w centrum i na południowym wschodzie Polski.

Kolejne alerty RCB. Mieszkańcy tych regionów powinni zachować szczególną ostrożność

Kolejne alerty RCB. Mieszkańcy tych regionów powinni zachować szczególną ostrożność

Źródło:
tvnmeteo.pl, RCB

Woda pojawiła się w pomieszczeniu rozdzielni prądu w Szpitalu im. Żeromskiego w Krakowie - przekazał Małopolski Urząd Wojewódzki. Ostatecznie strażacy pomogli naprawić pompę i woda została usunięta. Nie była konieczna ewakuacja.

Duże opady deszczu, woda dostała się do szpitala w Krakowie

Duże opady deszczu, woda dostała się do szpitala w Krakowie

Źródło:
TVN24

Gdzie pada deszcz w Polsce? Nad naszym krajem przemieszcza się strefa opadów związana z niżem genueńskim Boris. Sprawdź, gdzie prognozowane są najobfitsze opady deszczu.

Ulewy nad Polską. Gdzie pada, gdzie prognozowane są największe opady

Ulewy nad Polską. Gdzie pada, gdzie prognozowane są największe opady

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW-PIB

W związku z utrzymującymi się intensywnymi opadami deszczu, czego skutkiem są gwałtowne wezbrania wód w potokach i rzekach na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, dyrektor KPN podjął decyzję o zamknięciu dla ruchu turystycznego do odwołania wszystkich szlaków turystycznych. 

Karkonoski Park Narodowy zamknięty dla turystów

Karkonoski Park Narodowy zamknięty dla turystów

Aktualizacja:
Źródło:
KPN, tvn24.pl, pap

W sierpniu mieszkania z rynku wtórnego najmocniej podrożały w Poznaniu, gdzie cena metra kwadratowego podskoczyła o 3 procent, przekraczając pułap 12 tysięcy złotych - wynika z raportu portalu GetHome.pl Podwyżki odnotowano także w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Wrocławiu i Trójmieście.

W tych miastach ceny mieszkań nadal rosną

W tych miastach ceny mieszkań nadal rosną

Źródło:
PAP

Policjanci jechali do kolizji chevroleta na autostradzie A4. Na miejscu zobaczyli już dwa auta, które uderzyły w bariery energochłonne. Szli do kierowców, gdy bmw uderzyło w 19-latka i jego 46-letniego ojca. Świadkiem tragedii była także matka i żona mężczyzn.

Jechał z rodzicami, po kolizji wyszli z auta na autostradę. Syn zginął, ojciec jest ciężko ranny

Jechał z rodzicami, po kolizji wyszli z auta na autostradę. Syn zginął, ojciec jest ciężko ranny

Źródło:
tvn24.pl
Tusk. Wróg numer jeden Viktora Orbana

Tusk. Wróg numer jeden Viktora Orbana

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Diagnoza raka u dziecka może się wydawać końcem świata, ale nie zawsze musi nim być. Przykładem na to jest historia czterech dzielnych dziewczyn - Ady, Anieli, Zuzi i Kingi. Rak zabrał im beztroskie dzieciństwo, ale z nim wygrały i teraz spełniają marzenia. Trzy lata temu przed kamerami opowiedziały o swojej chorobie, a teraz o tym, jak wygląda ich życie i jak radzą sobie z traumą.

Zachorowały na raka w dzieciństwie, teraz próbują wrócić do normalności. Ada, Zuzia, Aniela i Kinga opowiedziały o swojej chorobie

Zachorowały na raka w dzieciństwie, teraz próbują wrócić do normalności. Ada, Zuzia, Aniela i Kinga opowiedziały o swojej chorobie

Źródło:
Fakty TVN

Najpopularniejsze są lekcje języków obcych i zajęcia sportowe, np. basen. Niektóre dzieci nie mają w ogóle wolnych popołudni. Czy polscy uczniowie mają za dużo zajęć dodatkowych? - Nie ma jednej odpowiedzi - mówi terapeutka Monika Orkan-Łęcka. - Zależy od potrzeb i możliwości dziecka i jego rodziców.

Trzy czwarte rodziców wysyła dzieci na zajęcia dodatkowe. A one marzą o tygodniu wolnego

Trzy czwarte rodziców wysyła dzieci na zajęcia dodatkowe. A one marzą o tygodniu wolnego

Źródło:
tvn24.pl
Wychowanie patriotyczne? PSL o wycieczce na Wawel, młodzi o fact-checkingu

Wychowanie patriotyczne? PSL o wycieczce na Wawel, młodzi o fact-checkingu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

To Kanada. Takie wrażenie odniosłem, czytając w "Plusie Minusie" reportaż z Kanady napisany przez Jędrzeja Bieleckiego.

Kraj, w którym nic się nie dzieje...

Kraj, w którym nic się nie dzieje...

Źródło:
tvn24.pl

Już na początku października na platformie Max pojawi się "Miasteczko Salem" - nowa adaptacja bestsellerowej książki Stephena Kinga o tym samym tytule. Kogo zobaczymy na ekranie i kto stanął za kamerą nowego filmu?

Klasyka horroru w zupełnie nowej odsłonie. "Miasteczko Salem" Stephena Kinga wkrótce na Max

Klasyka horroru w zupełnie nowej odsłonie. "Miasteczko Salem" Stephena Kinga wkrótce na Max

Źródło:
tvn24.pl