Po alkohol i narkotyki sięgają już nawet 11-latkowie. Ich relacje są wstrząsające

Źródło:
TVN24
Narastający problem uzależnień u nastolatków
Narastający problem uzależnień u nastolatków
TVN24
Narastający problem uzależnień u nastolatkówTVN24

Kiedyś, gdy do ośrodka leczenia uzależnień trafiał 30-latek, mówiono o nim "dzieciak" - teraz trafiają tam nastolatkowie. Po alkohol, narkotyki czy substancje psychoaktywne sięgają już nawet 11-letnie dzieci. To, co mówią o swoim uzależnieniu, jest wstrząsające. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.

18-letnia Oliwia od roku nie pije i nie bierze narkotyków. - Kiedy miałam 11 lat pierwszy raz spróbowałam alkoholu – przyznaje dziewczyna. Od tamtego momentu - przez całe dzieciństwo - Oliwia się uzależniała. Po alkoholu przyszła marihuana, stymulanty, leki i coraz mocniejsze narkotyki.

Ocenia, że "sięgnęła dna" dwa lata temu po przedawkowaniu. - Byłam w bardzo ciężkim stanie. Nie pamiętam nic z tego, ale wiem, że znajomi mi mówili, że wymiotowałam krwią, traciłam przytomność cały czas – wspomina.

- Właściwie potem mnie zostawili i sama musiałam sobie radzić w takim stanie. Koleżanka powiedziała, że musi iść do domu, bo rodzice po nią dzwonią. Kolega pojechał, bo musiał rano wstać do pracy i zostałam sama. Na środku miasta, w środku nocy – dodaje.

Wtedy miała 16 lat. Dziś najbardziej żałuje tego, że nigdy nie miała prawdziwych przyjaciół i spokojnego dzieciństwa. Alkohol i narkotyki były jej ucieczką od problemów w rodzinie.

Czytaj tekst premium: Jak ćpają nasze dzieci

"Chciałbym, żeby ktoś mnie wtedy otrząsnął"

Podobnie było z Mateuszem, który zaczął pić, mając 12 lat. - W wieku 15 lat trafiłem do szpitala. Miałem 6,5 promila. Byłem pod wpływem alkoholu, narkotyków typu marihuana. Mówili mi koledzy, że dławiłem się swoimi wymiocinami – zdradza.

Po śmierci mamy Mateusz był pod opieką siostry, a później – rodziny zastępczej. Był bity. Chodził do szkoły w Bytomiu - mimo to żaden dorosły nie interweniował w sprawie dziecka, które piło i zażywało kolejne substancje psychoaktywne.

- Ukrywałem się. Umiałem twarz złożyć w dół, żeby nie chuchać w twarz, stosowałem różnego typu właśnie perfumy, rzeczy, które kamuflują – opowiada, ale przyznaje, że gdyby ktoś się uważnie przyjrzał, zauważyłby, że pije. - Były osoby, które to wiedziały – dodaje. Mateusz z perspektywy czasu mówi: "chciałbym, żeby ktoś mnie wtedy otrząsnął i zabrał z tego koszmaru".

Narasta problem uzależnień wśród nastolatków

Młodzi dorośli, jak Oliwia i 21-letni Mateusz, którzy uzależnili się jako dzieci, do ośrodka terapii MONAR trafiają coraz częściej. - Kiedyś było tak, że jak ktoś miał 30 lat i trafiał do ośrodka, miał ksywę "dzieciak" – mówi specjalistka psychoterapii uzależnień stowarzyszenia MONAR dr Maria Banaszak. - W tej chwili mamy całe grono osób, które ledwo ukończyły 18. rok życia i chwilę po odbiorze dowodu osobistego trafiły na terapię uzależnień – zwraca uwagę.

Narasta problem uzależnień wśród nastolatkówTVN24

Na terapię nie trafia każdy, kto jako dziecko spróbował alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych, ale każdy z podopiecznych ośrodka uzależnień zaczynał od tego jednego pierwszego razu, który zawsze jest szkodliwy dla dzieci.

- Uzależnienie to jest tylko jeden z problemów, który się pojawia gdzieś na samym końcu – podkreśla socjolog Janusz Sierosławski z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. - Substancje psychoaktywne są znacznie bardziej niebezpieczne dla młodych ludzi niż dla dojrzałych, dlatego właśnie, że zaburzają ów proces rozwojowy – tłumaczy.

Program wczesnej interwencji – profilaktyka dla nastolatków

By do tego nie doszło, Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii koordynuje "Program wczesnej interwencji" - FreD goes net. To profilaktyka dla nastolatków, które miały już kontakt z substancjami psychoaktywnymi, ale nie są uzależnione. Polega na wstępnej rozmowie i ośmiu godzinach warsztatów.

- Są to spotkania w małych grupach z osobami, które zaliczyły tak zwany "przypał", że przeholowali z czymś, ale że nierzadko to ich pierwsze doświadczenie, pierwszy eksperyment z narkotykiem czy z lekiem był na granicy życia i śmierci – mówi realizator programu Robert Rejniak.

Do programu realizowanego w całym kraju młodzież mogą zgłosić rodzice, pedagodzy, pracownicy podmiotów leczniczych i służby. Z tego, że problem używania substancji psychoaktywnych przez dzieci powinien być bardziej monitorowany, zdają sobie sprawę samorządy.

- Po latach pandemii, po roku zagrożenia związanego z wojną, widzimy, że sytuacja psychiczna dzieci jest trudna – zwraca uwagę wiceprezydent Warszawy Aldona Machnowska-Góra.

Z badania zleconego niedawno przez warszawski ratusz wynika, że niemal 60 proc. uczniów w wieku od 14 do 16 lat już piło alkohol. Zaczynają najczęściej w wieku 14 lat, a większość bez problemu kupuje alkohol w sklepie.

- Duża grupa ma świadomość i zna na przykład nazwy i działanie substancji psychoaktywnych, leków na receptę, ale także bez recepty – podkreśla Aldona Machnowska-Góra. Także przed tym rodzajem uzależnienia dzieci mogą ochronić dorośli - przez brak obojętności.

Autorka/Autor:Maria Mikołajewska / prpb

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Państwowa Komisja Wyborcza podała w poniedziałek na swojej stronie wyniki ze 100 procent obwodów głosowania w II turze wyborów samorządowych. Frekwencja wyborcza - według tych danych - wyniosła 44,06 procent.

Ile uprawnionych zagłosowało w II turze. Ostateczne dane PKW

Ile uprawnionych zagłosowało w II turze. Ostateczne dane PKW

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wybory samorządowe dobiegły końca. Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała już pełne wyniki II tury wyborów na prezydentów wszystkich miast, w których w niedzielę toczyła się walka o zwycięstwo. Frekwencja wyniosła 44,06 procent. W tvn24.pl podajemy listę zwycięzców.

Wybory samorządowe - II tura. Pełne wyniki z miast

Wybory samorządowe - II tura. Pełne wyniki z miast

Źródło:
tvn24.pl

Aleksander Miszalski z Koalicji Obywatelskiej wygrał wybory na prezydenta Krakowa, uzyskując 51,04 proc. głosów. Miał minimalną przewagę nad swoim kontrkandydatem, bezpartyjnym Łukaszem Gibałą, na którego zagłosowało zaledwie nieco ponad pięć tysięcy wyborców mniej niż na kandydata KO. Frekwencja w stolicy Małopolski wyniosła 45,5 procent.

Aleksander Miszalski nowym prezydentem Krakowa

Aleksander Miszalski nowym prezydentem Krakowa

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

38-letnia Aleksandra Kosiorek wyraźnie wygrała drugą turę wyborów prezydenckich w Gdyni. Oddano na nią 62,49 proc. głosów, a na jej rywala Tadeusza Szemiota z Koalicji Obywatelskiej - 37,51 proc. Szemiot (KO) pogratulował swojej kontrkandydatce zwycięstwa. To oznacza, że w całym Trójmieście będą rządzić kobiety.

W Gdyni wygrała Aleksandra Kosiorek. Duża przewaga

W Gdyni wygrała Aleksandra Kosiorek. Duża przewaga

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Łukasz Filipowicz pokonał Agnieszkę Nowak-Gąsienicę z PiS – wynika z danych podawanych przez Państwową Komisję Wyborczą. Nowy burmistrz podziękował już wyborcom i przyjął gratulacje od rywalki.

PiS bez burmistrza pod Tatrami, w sztabie Łukasza Filipowicza "owacje, śpiewy, euforia"

PiS bez burmistrza pod Tatrami, w sztabie Łukasza Filipowicza "owacje, śpiewy, euforia"

Źródło:
tvn24.pl

Tomasz Brzoskowski przegrał drugą turę wyborów samorządowych na wójta gminy Stężyca (woj. pomorskie). Samorządowiec odchodzi po dwóch skandalach, które opisywaliśmy w tvn24.pl i które rzucały się cieniem na jego rządy przez ostatnie miesiące. Urząd oddaje Ireneuszowi Stencelowi, który uzyskał 56,69 proc. poparcia.

Po dwóch skandalach wójt z trudem wszedł do drugiej tury. Przegrał

Po dwóch skandalach wójt z trudem wszedł do drugiej tury. Przegrał

Źródło:
tvn24.pl

Kandydatka Koalicji Obywatelskiej Agata Wojda pokonała w Kielcach Marcina Stępniewskiego z Prawa i Sprawiedliwości. Nowa prezydentka Kielc otrzymała w drugiej turze 56,54 proc. głosów. Na jej rywala, Marcina Stępniewskiego z PiS, głos oddało 43,46 proc. wyborców. - Tak często w tej kampanii wyborczej słyszałam, że Kielce nie są gotowe, by prezydentką miasta była kobieta. Prawdopodobnie są! – cieszyła się Wojda po ogłoszeniu sondażowych wyników.

Agata Wojda wygrywa wybory w Kielcach

Agata Wojda wygrywa wybory w Kielcach

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk opublikował serię wpisów w mediach społecznościowych po zakończeniu drugiej tury wyborów samorządowych. Wymienił w nich miasta, w których kandydaci popierani przez Koalicję Obywatelską "chyba" wygrali drugą turę.

Seria wpisów Donalda Tuska. "To jest dopiero coś"

Seria wpisów Donalda Tuska. "To jest dopiero coś"

Źródło:
TVN24

Rządzący od 18 lat Zieloną Górą Janusz Kubicki przegrał w drugiej turze z Marcinem Pabierowskim (Koalicja Obywatelska). Urzędujący prezydent już po pierwszych cząstkowych wynikach pogratulował rywalowi.

Prezydent Zielonej Góry sam ogłosił swoją porażkę

Prezydent Zielonej Góry sam ogłosił swoją porażkę

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Mirosław Lech od 33 lat jest wójtem gminy Korycin na Podlasiu – i właśnie wygrał kolejną kadencję. Tym razem jednak poczuł oddech rywalki na karku, bo o wyniku zadecydował dokładnie jeden głos.

W pierwszej turze różnili się 14 głosami, w drugiej już tylko jednym

W pierwszej turze różnili się 14 głosami, w drugiej już tylko jednym

Źródło:
tvn24.pl

Polityk Konfederacji, Patryk Marjan, zostanie nowym prezydentem Bełchatowa. W drugiej turze wyborów samorządowych uzyskał prawie 62,89 proc. głosów. "Wygrana zaledwie 32-letniego Patryka jest największym w historii sukcesem wyborczym środowiska wolnościowego w Polsce" - napisał w mediach społecznościowych lider partii Nowa Nadzieja, poseł Sławomir Mentzen.

Polityk Konfederacji będzie prezydentem. "Największy w historii sukces wyborczy"

Polityk Konfederacji będzie prezydentem. "Największy w historii sukces wyborczy"

Źródło:
tvn24.pl

Robert Szewczyk pokonał Czesława Małkowskiego w wyborach na prezydenta Olsztyna. Członek Platformy Obywatelskiej uzyskał w drugiej turze wyborów 53,33 proc. głosów.

Robert Szewczyk nowym prezydentem Olsztyna

Robert Szewczyk nowym prezydentem Olsztyna

Źródło:
tvn24.pl

Porażka kandydata PiS w gminie Czarny Dunajec. Burmistrz Marcin Ratułowski (Trzecia Droga) zachowa urząd. Dotychczas partia Jarosława Kaczyńskiego cieszyła się w tym rejonie dużym poparciem – to jednak nie wystarczyło, by zapewnić wygraną Pawłowi Dziubkowi.

PiS przegrał w jednym z podhalańskich bastionów

PiS przegrał w jednym z podhalańskich bastionów

Źródło:
tvn24.pl

Według wstępnych danych Paweł Gulewski z KO zdobył zdecydowaną przewagę nad urzędującym prezydentem Torunia Michałem Zaleskim. Oznacza to, że walczący o kolejną reelekcję Zaleski po pięciu kadencjach żegna się z urzędem.

Szóstej kadencji w Toruniu nie będzie

Szóstej kadencji w Toruniu nie będzie

Źródło:
tvn24.pl

Krzysztof Kukucki wygrywa we Włocławku z prezydentem miasta Markiem Wojtkowskim z Koalicji Obywatelskiej. Na senatora Lewicy oddano 56,23 proc. głosów, a na jego rywala - 43,72 proc. głosów.

We Włocławku porażka prezydenta

We Włocławku porażka prezydenta

Źródło:
TVN24.pl

Jacek Wójcicki pozostanie prezydentem Gorzowa Wielkopolskiego. Zagłosowało na niego 61,23 proc. wyborców. Jego kontrkandydat - Piotr Wilczewski z Koalicji Obywatelskiej - uzyskał 38,77 proc. poparcia.

Strażak nadal prezydentem. W Gorzowie bez zmian

Strażak nadal prezydentem. W Gorzowie bez zmian

Źródło:
tvn24.pl

Agnieszka Rupniewska zmierzyła się z urzędującą prezydentką Zabrza już po raz drugi – jednak tym razem udało jej się pokonać Małgorzatę Mańkę-Szulik. Po czterech kadencjach weteranka oddaje stanowisko.

Koniec epoki w Zabrzu. Prezydentkę zastąpi prezydentka

Koniec epoki w Zabrzu. Prezydentkę zastąpi prezydentka

Źródło:
tvn24.pl

Beata Dudzińska (Koalicja Obywatelska) wygrała wybory na prezydenta Piły. Zdobyła 71,01 proc. głosów, a Marcin Porzucek z Prawa i Sprawiedliwości - 28,99 proc. - podała Państwowa Komisja Wyborcza.

Przejęła rządy komisaryczne, została prezydentką Piły

Przejęła rządy komisaryczne, została prezydentką Piły

Źródło:
PAP

Jacek Jaśkowiak zdecydowanie wygrał w drugiej turze wyborów prezydenckich w Poznaniu. Po przeliczeniu wszyskich obwodów głosowania na obecnego włodarza miasta wynika, że oddało na niego głosy 70,67 procenta poznaniaków.

W Poznaniu bez sensacji. Zdecydowana przewaga Jaśkowiaka

W Poznaniu bez sensacji. Zdecydowana przewaga Jaśkowiaka

Źródło:
tvn24.pl

Jacek Sutryk wygrał drugą turę wyborów we Wrocławiu. Zdobył aż 68,29 procent głosów, a Izabela Bodnar, kandydatka Trzeciej Drogi, 31,71 procent głosów - wynika z pełnych danych z miejskich komisji opublikowanych przez Państwową Komisję Wyborczą po godzinie 2 w nocy. Tym samym nie dojdzie do zmiany władzy w stolicy Dolnego Śląska.

Wybory 2024. Zdecydowane zwycięstwo Sutryka w drugiej turze we Wrocławiu

Wybory 2024. Zdecydowane zwycięstwo Sutryka w drugiej turze we Wrocławiu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Maciej Gramatyka z Koalicji Obywatelskiej został nowym prezydentem Tychów (woj. śląskie). Polityk zdobył 58,64 proc. głosów, pokonując tym samym kandydata PiS Sławomira Wróbla. Gramatyka rządzi miastem od kilku miesięcy jako komisarz po tym, jak urzędujący od 2000 roku Andrzej Dziuba zdobył mandat senatorski.

Tychy mają nowego prezydenta. Zmiana po 24 latach

Tychy mają nowego prezydenta. Zmiana po 24 latach

Źródło:
PAP

Radosław Witkowski popierany m.in. przez Koalicję Obywatelską wygrywa z poparciem 60,5 proc. wyborców II turę wyborów prezydenta Radomia - wynika z badania exit poll przeprowadzonego przez Ogólnopolską Grupę Badawczą na zlecenie serwisu LokalnaPolityka.pl. Jego rywal Artur Standowicz z Prawa i Sprawiedliwości uzyskał 39,5 proc. poparcia.

W Radomiu bez zmian. Witkowski pozostanie prezydentem

W Radomiu bez zmian. Witkowski pozostanie prezydentem

Źródło:
PAP

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Chorwacja mierzy się z katastrofą demograficzną. Liczba zgonów drastycznie przewyższa liczbę urodzeń, a trend zwiastuje jedynie pogorszenie sytuacji - podaje w niedzielę dziennik "Jutarnji list". "Jeżeli w Chorwacji problem ten nadal będzie lekceważony, czekają nas dramatyczne problemy społeczne" - czytamy.

Katastrofa demograficzna w Chorwacji. "Czekają nas dramatyczne problemy społeczne"

Katastrofa demograficzna w Chorwacji. "Czekają nas dramatyczne problemy społeczne"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl
Extra virgin czy ekstrapodróbka? Kolorują, rozcieńczają i zarabiają

Extra virgin czy ekstrapodróbka? Kolorują, rozcieńczają i zarabiają

Źródło:
tvn24.pl
Premium