PO wybrała kolejnych regionalnych "baronów". Do najciekawszego starcia tego dnia doszło na Dolnym Śląsku. Zwyciężył europoseł Jacek Protasiewicz, który pokonał Grzegorza Schetynę. Wcześniej swoje przywództwo w Łódzkiem potwierdził Andrzej Biernat, który został ponownie szefem tamtejszych struktur.
Biernat był jedynym kandydatem sobotniego regionalnego zjazdu partii w Łodzi ubiegającym się o stanowisko przewodniczącego, na którym zasiada od grudnia 2008 roku.
W zjeździe, który odbył się w łódzkim Teatrze Muzycznym uczestniczyło prawie pół tysiąca delegatów, wśród których byli m.in.: wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk, szefowa miejskich struktur PO i prezydent miasta Hanna Zdanowska, europarlamentarzysta Jacek Saryusz-Wolski.
Przewodniczącego wybierano w głosowaniu tajnym. Biernata poparło 429 delegatów. Głosów ważnych oddano 449.
Wygrana dotychczasowych szefów
W Warmińsko-Mazurskiem wybory wygrał dotychczasowy szef PO w tym regionie Jacek Protas. Dostał 296 głosów z oddanych 355 głosów. Jego kontrkandydat Piotr Buchholz dostał 46 głosów.
Szefem opolskich struktur PO został ponowie poseł Leszek Korzeniowski. Uzyskał poparcie 199 delegatów zjazdu wojewódzkiego. Był jedynym zgłoszonym przez członków partii kandydatem.
Z kolei poseł PO, wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski będzie nadal przewodniczącym zachodniopomorskiej Platformy Obywatelskiej. Był jedynym kandydatem. W głosowaniu poparło go 396 delegatów, czterech było przeciw, a 20 wydanych kart do głosowania nie oddano.
Poseł Tomasz Lenz ponownie został przewodniczącym w regionie kujawsko-pomorskim. Na zjeździe w Bydgoszczy, gdzie był jedynym kandydatem, uzyskał 288 głosów, 16 było przeciw, a 9 wstrzymujących się.
Poseł PO, wiceminister Zbigniew Rynasiewicz będzie nadal przewodniczącym regionu podkarpackiego Platformy Obywatelskiej. W piątek na regionalnym zjeździe wyborczym w Rzeszowie uzyskał 253 głosy. Przeciw było 13 osób, trzy wstrzymały się od głosu. Rynasiewicz jest szefem podkarpackich struktur PO od 2010 roku. W piątek został wybrany na drugą kadencję.
Zmiana w Małopolsce i na Lubelszczyźnie
Na nowego przewodniczącego małopolskiej PO wybrano Grzegorza Lipca, radnego wojewódzkiego i przewodniczącego Platformy Obywatelskiej w Krakowie. Lipiec był jedynym kandydatem, po tym jak w piątek ze startu w wyborach zrezygnował dotychczasowy przewodniczący małopolskiej PO, poseł Ireneusz Raś. Raś swoją decyzję uzasadnił zbyt niskim poparciem, by wygrać. Na nowego przewodniczącego głosowało 485 delegatów na sobotni zjazd partii w Krakowie. Przeciw były 84 osoby, a cztery wstrzymały się od głosu. Przed głosowaniem pobrano 573 karty do głosowania.
Na szefa lubelskich struktur wybrano ministra skarbu państwa Włodzimierza Karpińskiego. Zastąpi na tym stanowisku posła Stanisława Żmijana, który wycofał swoją kandydaturę. Podczas zjazdu PO w Lublinie w głosowaniu tajnym na Karpińskiego głosowało 316 delegatów, 88 było przeciw, 21 osób wstrzymało się od głosu.
Pojedynek na Dolnym Śląsku
Największe emocje wzbudził pojedynek Grzegorza Schetyny z Jackiem Protasiewiczem na Dolnym Śląsku. W popołudniowym głosowaniu żaden nie uzyskał wymaganej większości głosów. Na Schetynę głosowało 199 delegatów, na Protasiewicza 200, dwie osoby wstrzymały się od głosu, a ponieważ oddano 401 głosów to bezwzględna większość wynosiła 201 głosów. Przewodniczący komisji skrutacyjnej poinformował, że "zgłoszono zdania odrębne dotyczące ważności lub nieważności jednego z głosów".
Po ogłoszeniu wyników rozpoczęła się przerwa. Po niej ponowne głosowanie. Zwyciężył w nim Protasiewicz - dostał 205 głosów. Jego konkurentem był Grzegorz Schetyna, który otrzymał 194 głosy.
Protasiewicz, europoseł Platformy, wygrał przed kilkoma tygodniami wybory na przewodniczącego partii we Wrocławiu (pokonał uważanego za stronnika Schetyny Sławomira Piechotę).
Wyborczy maraton
Wybory regionalne w PO trwają od poniedziałku. Do tej pory wygrywała kontynuacja: na Śląsku na kolejną kadencję wybrany został Tomasz Tomczykiewicz, szefową świętokrzyskiej PO pozostała Marzena Okła-Drewnowicz, a lubuskiej - Bożenna Bukiewicz. Ta ostatnia wygrana była najmniej wyraźna - Bukiewicz ośmioma głosami pokonała wiceministra SW Marcina Jabłońskiego. W niedzielę nowe władze wybierać będą Wielkopolska, Mazowsze, Pomorze i Podlasie. W Wielkopolsce kolejny już raz dojdzie do pojedynku Rafała Grupińskiego z Waldym Dzikowskim. Dzikowski kierował wielkopolską PO do 2010 r. - przegrał wówczas z Grupińskim, który do dzisiaj sprawuje władzę w regionie.
Autor: rf,mn//bgr / Źródło: TVN24, PAP