PKW: II tura z systemem informatycznym. W razie problemów liczenie ręczne

PKW: II tura z systemem informatycznym. W razie problemów liczenie ręczne
PKW: II tura z systemem informatycznym. W razie problemów liczenie ręczne
tvn24
tvn24Dogrywka wyborów samorządowych odbędzie się 30 listopada

W drugiej turze wyborów samorządowych głosy będą liczone przy pomocy systemu informatycznego. Dopiero w przypadku wystąpienia błędów, komisje będą zliczały je ręcznie - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza. Taka decyzja zapadła po przeprowadzeniu testów systemu.

PKW opublikowała wytyczne dla komisji wyborczych, które mają obowiązywać w drugiej turze wyborów samorządowych. Odbędzie się ona 30 listopada.

Wytyczne PKW dla komisarzy wyborczych

Bez zmian, ale...

Komisje mają liczyć głosy tak, jak w pierwszej turze głosowania.

Jak poinformowano, w przypadku pojawienia się problemów ze sporządzeniem protokołów głosowania w systemie informatycznym, które nie będą mogły być usunięte, komisja powinna "niezwłocznie przystąpić do ręcznego sporządzenia protokołu". Decyzja o tym ma zapaść po konsultacji z pełnomocnikiem terytorialnej komisji wyborczej ds. informatyki.

Stefan Jaworski, ustępujący szef PKW, na środowym briefingu prasowym poinformował, że taką decyzje podjęto po "głębokiej analizie" oraz po zasięgnięciu opinii u komisarzy wyborczych. Jak mówił, w "zdecydowanej większości" opowiedzieli się oni za zastosowaniem systemu informatycznego w drugiej turze wyborów.

"Drobne mankamenty"

Jaworski poinformował, że w środę odbył się test wyborczego systemu informatycznego. - Testy pokazały, że w zasadzie system działa sprawnie. Są pewne drobne mankamenty, które mogą podlegać usunięciu - tłumaczył. Nie sprecyzował jednak, o jakie problemy chodzi.

Wcześniej Romuald Drapiński z Krajowego Biura Wyborczego powiedział, że we wszystkich gminach, w których odbędzie się II tura wyborów, wykryto edycyjny, łatwy do skorygowania błąd w wydrukach protokołów.

Awaria systemu

Podczas wyborów samorządowych 16 listopada system informatyczny nie zadziałał prawidłowo. Awaria spowodowała, że wyniki zostały ogłoszone tydzień po nich. Na skutek problemów z liczeniem głosów do dymisji podało się ośmiu z dziewięciu członków PKW.

II tura wyborów wójta, burmistrza i prezydenta miasta odbędzie się 30 listopada w 890 gminach. Wyborcy będą wybierać spośród dwóch kandydatów, którzy w pierwszej turze uzyskali najlepszy wynik.

Autor: db//gak / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Raporty:
Pozostałe wiadomości