Najprawdopodobniej od kolejnego roku szkolnego znikną gimnazja, a rodzice nie będą mieli obowiązku posyłania 6-letniego dziecka do szkoły. - Reformę będzie można wprowadzić od 1 września - zapowiadał w "Kontrwywiadzie" RMF FM szef Rady Programowej PiS prof. Piotr Gliński.
Jak informował w "Kontrwywiadzie" RMF FM szef Rady Programowej PiS prof. Piotr Gliński, partia zamierza zlikwidować trzyletnią szkołę ponadpodstawową - gimnazjum.
PiS proponuje powrót do ośmioletniej podstawówki i czteroletniej edukacji w szkole średniej.
Według prof. Glińskiego zmiany wejdą w życie najprawdopodobniej już od kolejnego roku szkolnego.
- Myślę, że jest to możliwe od 1 września (red. 2016 r.) - mówił prof. Piotr Gliński. - Będzie jednak decydowała o tym pani premier (Szydło - red.) i nowy minister edukacji - dodaje.
Likwidacja obowiązku szkolnego dla sześciolatków
Dodatkowo politycy PiS-u zamierzają ponownie dać rodzicom prawo wyboru, by mogli posłać dziecko do szkoły w wielu sześciu lub siedmiu lat.
Obowiązek szkolny dla siedmiolatków i dowolność decyzji w posyłaniu dzieci 6-letnich znajduje się w tzw. pakiecie ustaw na pierwsze 100 dni rządów PiS o którym mówiła jeszcze przed wyborami m.in. w Krakowie Beata Szydło.
- Wszystkie doświadczenia, które w tej chwili mamy z posyłaniem dzieci 6-letnich do szkół pokazują, że to była bardzo zła decyzja. Dlatego my przychylamy się do zdania rodziców, ekspertów i pedagogów i proponujemy wprowadzenie zmiany ustawowej - ogłosiła 29 września 2015 r. wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości.
Obowiązek szkolny w ostatnich latach
Obowiązek szkolny dla dzieci sześcioletnich został wprowadzony ustawą w 2009 r. Początkowo wszystkie sześciolatki miały pójść do pierwszej klasy od 1 września 2012 r., natomiast w latach 2009-2011 o podjęciu nauki mogli decydować rodzice.
Sejm, chcąc dać samorządom dodatkowy czas na przygotowanie szkół, przesunął ten termin o dwa lata, do 1 września 2014 r.
W sierpniu tego roku Sejm zdecydował, że w 2014 r. obowiązkiem szkolnym objęte zostaną tylko sześciolatki urodzone w pierwszej połowie 2008 r. Pozostałe dzieci z tego rocznika rozpoczną naukę w 2015 r.
Autor: pw//rzw / Źródło: RMF FM, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Fot: sxc. hu Film: TVN24 | igoghost