TVN24 | Polska

"Nawet PiS-owcy mają już dosyć", "zwiastun tego, że może dojść do upadku rządu"

TVN24 | Polska

Autor:
pp/kab
Źródło:
TVN24
Grabiec: rząd będzie miał coraz większe kłopoty
TVN24Grabiec: rząd będzie miał coraz większe kłopoty

Jestem poruszony - powiedział Krzysztof Tchórzewski (PiS), który komentował zapowiedź odejścia z klubu Prawa i Sprawiedliwości Małgorzaty Janowskiej, Zbigniewa Girzyńskiego i Arkadiusza Czartoryskiego. Jacek Protasiewicz ocenił, że "może to zapowiedź jakichś poważnych zmian". Według Jana Grabca z Koalicji Obywatelskiej "rząd będzie miał coraz większe kłopoty z zapewnieniem większości".

Zbigniew Girzyński będzie gościem TVN24 o godzinie 18 w programie "Tak jest".

Zbigniew Girzyński, Małgorzata Janowska oraz Arkadiusz Czartoryski zapowiedzieli opuszczenie klubu Prawa i Sprawiedliwości. - Mamy nadzieję, że to jest takie pomarańczowe światło, żeby zawrócić ze złej drogi - powiedział Girzyński na konferencji prasowej.

Arkadiusz Czartoryski, Małgorzata Janowska oraz Zbigniew GirzyńskiTVN24

"Normalna sprawa, że jestem poruszony"

Zapowiedź odejścia posłów z klubu PiS komentowali politycy w Sejmie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Były minister energii Krzysztof Tchórzewski (PiS) przyznał, że jest zaskoczony. - Normalna sprawa, że jestem poruszony - komentował. Pytany, czy to oznacza, że klub PiS traci większość w Sejmie, odparł, że "jeszcze nie". - Poczekajmy - dodał. 

Odnosząc się do zarzutów poseł Janowskiej pod kątem polityki energetycznej i sytuacji w spółkach Skarbu Państwa, powiedział, że to "zbyt gorąca chwila, żeby komentować te rzeczy".

Tchórzewski: Normalna sprawa, że jestem poruszony
Tchórzewski: Normalna sprawa, że jestem poruszonytvn24

Waldemar Andzel (PiS) powiedział dziennikarzom w Sejmie, że nie wiedział wcześniej o planach odejścia polityków. - Nic mi na ten temat nie wiadomo, państwo mnie pierwsi informujecie - mówił. 

- Myślę, że większość będzie i wszyscy posłowie nadal będą popierali rząd Zjednoczonej Prawicy - dodał. 

Andzel (PiS): myślę, że wszyscy posłowie nadal będą popierali rząd Zjednoczonej Prawicy
Andzel (PiS): myślę, że wszyscy posłowie nadal będą popierali rząd Zjednoczonej PrawicyTVN24

Protasiewicz: najwidoczniej za mocno ściągnięto lejce

- A to niespodzianka - tak na zapowiedź odejścia posłów zareagował Jacek Protasiewicz (Koalicja Polska). Przypomniał, że poseł Girzyński podpisał się niedawno pod kandydaturą Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich, po czym podczas głosowania w Sejmie wybrał kandydaturę Lidii Staroń. - Myślałem, że został lejcami z powrotem do zaprzęgu podciągnięty. Najwidoczniej za mocno ściągnięto te lejce - powiedział. 

- Jeśli będą orbitować wokół PiS-u, ta trójka, być może jeszcze poszerzona o posła (Lecha - red.) Kołakowskiego, to na końcu (Jarosław) Kaczyński zawsze czymś ich kupi i tę większość będzie miał - ocenił. - Ale może to jest zapowiedź jakichś poważnych zmian - stwierdził.

Protasiewicz: to kolejny dowód rozpadu tego układu
Protasiewicz: to kolejny dowód rozpadu tego układuTVN24

- To jest kolejny dowód kryzysu i rozpadu tego układu. Polacy mają tego już dosyć, nawet PiS-owcy mają już dosyć - dodał. 

Grabiec: rząd będzie miał coraz większe kłopoty

Według Jana Grabca z Koalicji Obywatelskiej "rząd będzie miał coraz większe kłopoty z zapewnieniem większości dla swoich ustaw, zwłaszcza jeśli będą naruszały standardy konstytucyjne".

Grabiec: rząd będzie miał coraz większe kłopoty
Grabiec: rząd będzie miał coraz większe kłopotyTVN24

- Treść i ton wystąpień tych posłów świadczą o tym, że krytyka PiS i tego, co się dzieje w rządzie, jest bardzo głęboka - ocenił. - Z całą pewnością PiS nie jest w stanie przeforsować żadnego swojego wielkiego planu, żadnej swojej wielkiej obietnicy - dodał.

- Być może jest to zwiastun tego, że w najbliższych miesiącach może dojść do upadku rządu i szukania większości dla nowego premiera - ocenił.

"Powoli, ale konsekwentnie się sypie"

Szef klubu parlamentarnego Lewicy Krzysztof Gawkowski napisał na Twitterze, że "Zjednoczona Prawica powoli, ale konsekwentnie się sypie".

"Dzisiejsze wystąpienie posłów z Klubu Parlamentarnego PiS dla większości sejmowej większego znaczenia nie ma! Ma za to olbrzymie znaczenie psychologiczne! Kaczyński nie jest wszechmocny, a PiS można pokonać" - ocenił.

Dziambor: rząd mniejszościowy za 3... 2... 1...

Poseł Konfederacji Artur Dziambor po konferencji prasowej odchodzących posłów napisał: "I cyk! Rząd mniejszościowy za 3... 2... 1...".

Autor:pp/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości