Donald Tusk: PiS-owi nie chodzi o żadne reparacje od Niemiec. Chodzi o kampanię polityczną

Źródło:
TVN24, PAP
Tusk: PiS-owi nie chodzi o żadne reparacje od Niemiec, tu chodzi o kampanię polityczną
Tusk: PiS-owi nie chodzi o żadne reparacje od Niemiec, tu chodzi o kampanię politycznąTVN24
wideo 2/7
Tusk: PiS-owi nie chodzi o żadne reparacje od Niemiec, tu chodzi o kampanię politycznąTVN24

Inicjatywa o reparacjach wojennych pojawia się od kilku lat zawsze wtedy, kiedy PiS ma potrzebę zbudowania narracji politycznej - powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Rumi, w województwie pomorskim, lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. W jego ocenie partia rządząca wykorzystuje ten temat do celów politycznych.

W czwartek na Zamku Królewskim w Warszawie zostanie zaprezentowany raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. W wydarzeniu udział wezmą między innymi premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który kierował zespołem przygotowującym raport dotyczący reparacji, poinformował, że wydarzenie rozpocznie się o godzinie 13. Mularczyk ma zaprezentować składający się z trzech tomów raport o stratach Rzeczypospolitej Polskiej poniesionych podczas II wojny światowej wraz z wyliczoną kwotą tych strat.

O kwestię reparacji wojennych od Niemiec pytany był w czwartek na konferencji prasowej w Rumi w województwie pomorskim przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.

"Tu nie chodzi o żadne reparacje"

- Inicjatywa PiS-u o reparacjach wojennych pojawia się od kilku lat zawsze wtedy, kiedy PiS ma potrzebę zbudowania narracji politycznej - powiedział Tusk.

Jego zdaniem "tu nie chodzi o żadne reparacje od Niemiec, tu chodzi o kampanię polityczną" w Polsce. - Jarosław Kaczyński tego nie ukrywa, że na tej antyniemieckiej kampanii chcą odbudować poparcie partii rządzącej. Kaczyński sam stwierdził, że to potrwa pokolenia, a więc nie chodzi o pieniądze dla Polaków - stwierdził.

Zwrócił uwagę, że "pieniądze, które wykładają między innymi Niemcy, są do wzięcia choćby jutro." - Miliardy złotych (z KPO - przyp. red.) czekają zablokowane przez Kaczyńskiego i Ziobro. W efekcie ich polityki to my, Polacy, będziemy finansowali granty dla niemieckich przedsiębiorstw. W ciągu jednego dnia można tę sytuację odwrócić i to Niemcy będą finansowali nasze potrzeby. I to można zrobić od ręki - przekonywał lider PO.

Sikorski: w sensie prawnym powinniśmy występować z roszczeniami wobec Rosji

O sprawę reparacji pytany był również w czwartek w Radiu Zet były szef polskiego MSZ Radosław Sikorski. - Mam wrażenie, że dla kolegów z PiS II wojna światowa w ogóle się jeszcze nie zakończyła. Mówią takie rzeczy, jakoby Zachód - a naszym największym sąsiadem są Niemcy - był większym wrogiem Polski niż Wschód - stwierdził europoseł PO.

Sikorski powiedział, że nie bardzo wie, co nam to da. - Tam mówi się o bilionach złotych, dolarów, euro. Oczywiście, moralnie, politycznie Niemcy są nam winni, ale niestety rząd PRL pod presja sowiecką otrzymywał jakieś tam sprzęty jako część ustanowionych w Poczdamie reparacji na rzecz ZSRR - zauważył polityk. Dodał, że jednocześnie podpisaliśmy traktat graniczny z RFN.

- W sensie prawnym powinniśmy wstępować z roszczeniami wobec Rosji jako spadkobiercy ZSRR, a jakoś o tym nie słychać, tylko jest to instrument utwardzania PiS-owskiego elektoratu i szczucia na Niemcy - stwierdził europoseł Platformy Obywatelskiej. - Zastanawiam się, jakiemu dobru dzisiaj ma to służyć - dodał.

Sikorski: reparacje miały wesprzeć polskie finanse, a zdaje się, że będą nas kosztować
Sikorski: reparacje miały wesprzeć polskie finanse, a zdaje się, że będą nas kosztowaćTVN24

- Ja też chcę reparacji, ale minęło 80 lat i niestety jest to część ceny, jaką zapłaciliśmy za komunizm. Bo to komunizm - Związek Radziecki - nas tych reparacji pozbawił - powiedział były szef MSZ. Przypomniał, że po wojnie Polska straciła Kresy Wschodnie na rzecz ZSRR, a część należącego wcześniej do Niemiec terytorium trafiła do Polski. - Możemy utwierdzać się w tym, że byliśmy ofiarą, bo byliśmy, i przez to mieć złe stosunki z Niemcami albo dobre stosunki z największym naszym partnerem gospodarczym, skoro reparacji i tak nie będzie - zauważył Sikorski.

W jego ocenie gdyby była choć mikroskopijna nadzieja na te reparacje wojenne, należałoby o nie walczyć, a sposób działania Prawa i Sprawiedliwości utwierdza polskie władze we wrogości do Niemiec, naszego sojusznika. Zdaniem Sikorskiego politycy PiS i lider partii sami wiedzą, że nic z tego nie będzie. - Czysta propaganda, bajki dla naiwnych - ocenił.

Mularczyk: kwota w raporcie o reparacjach to więcej niż 850 miliardów dolarów

Do sprawy reparacji odniósł się również w czwartek w Programie Pierwszym Polskiego Radia Arkadiusz Mularczyk, poseł PiS. Był pytany o zaplanowaną na czwartek prezentację przygotowanego przez zespół, którym kierował, raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej.

- Myślę, że to jest historyczny dzień, dlatego że po niemal 80 latach od zakończenia II wojny światowej cały czas Polacy nie wiedzieli, nie mieli świadomości, jak wielkie straty demograficzne i materialne poniosła Rzeczpospolita na skutek II wojny światowej - powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Jak tłumaczył, w raporcie te straty zostały wycenione, a szacunek mieści się w pierwszym tomie raportu. - Chcę podkreślić jednoznacznie, że ten raport to nie jest jakieś bujanie w obłokach. To są bardzo konkretne wyliczenia, konkretne szacunki, oparte na danych statystycznych, archiwalnych, oparte na wyliczeniach, które znaleźliśmy w archiwach, w opracowaniach - powiedział Mularczyk.

Kaczyński zapowiada walkę o reparacje od Niemiec
Kaczyński zapowiada walkę o reparacje od NiemiecTVN24

Zaznaczył, że raport i zaprezentowana w nim kwota są "bardzo konserwatywne". Zapytany, czy ta kwota będzie wyższa niż wspominane przez niego wcześniej 850 miliardów dolarów, odparł: - Tak, to będzie kwota wyższa.

Jak przypomniał, wyznaczona kwota 850 miliardów dolarów jest oparta na danych z raportu Biura Odszkodowań Wojennych zaprezentowanego w 1947 roku. Był on wynikiem prac, kiedy to na podstawie ankiet od sołtysów, wójtów, burmistrzów przygotowano sprawozdanie. - To sprawozdanie w tamtym czasie przedstawiło określoną kwotę, która zwaloryzowana na współczesne dolary dawała właśnie tę kwotę 850 miliardów dolarów - tłumaczył Mularczyk.

- My mamy własne wyliczenia. Oczywiście, częściowo opieramy się na dokumentach BOW-u, natomiast mamy jednak dużą bazę własnych wyliczeń, własnych danych statystycznych, które zebraliśmy w wyniku długotrwałych kwerend i w polskich, i w niemieckich archiwach - powiedział poseł PiS.

"Ten raport powinien trafić na biurko kanclerza Niemiec"

Na pytanie, co powinno nastąpić po opublikowaniu raportu o reparacjach, Mularczyk odparł, że "decyzje w tym zakresie podejmie prezes (PiS) Jarosław Kaczyński, oczywiście w konsultacji i we współpracy z premierem Mateuszem Morawieckim". - Ja uważam, że ten raport powinien trafić na biurko kanclerza Niemiec, ale też osobiście chciałbym zawieźć ten raport do wszystkich posłów Bundestagu - dodał. Wskazał, że drugi tom raportu to jest dokumentacja fotograficzna. - Prezentujemy lata wojenne i okupacji na zdjęciach, które są naprawdę bardzo brutalne, pokazują realia wojny - zaznaczył. Trzeci tom raportu to rejestr ponad 9200 miejscowości, gdzie dochodziło do mordu na Polakach, egzekucji, pacyfikacji, który został opracowany przez Główną Komisję Ścigania Zbrodni Hitlerowskich w latach 70., 80., 90. Raport został przygotowany przez funkcjonujący w poprzedniej kadencji parlamentu - od września 2017 roku - Parlamentarny Zespół do spraw Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II wojny światowej, którym kierował poseł Mularczyk. Nad raportem pracowało około 30 naukowców - historyków, ekonomistów, rzeczoznawców majątkowych - oraz 10 recenzentów.

Autorka/Autor:momo//now

Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości

"Dwa lata ukraińskiego bohaterstwa. Dwa lata rosyjskiego barbarzyństwa. Dwa lata hańby tych, którzy pozostają obojętni" - napisał w drugą rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę Donald Tusk. W niedzielę rano odpowiedział mu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. "Doceniamy silne wsparcie Polski dla Ukrainy od samego początku wojny rosyjskiej na pełną skalę. Bezpieczeństwo naszych narodów jest niepodzielne. Musimy zjednoczyć się, aby pokonać naszego wspólnego wroga" - napisał Zełenski.

Zełenski odpowiada Tuskowi. "Musimy zjednoczyć się, aby pokonać naszego wspólnego wroga"

Zełenski odpowiada Tuskowi. "Musimy zjednoczyć się, aby pokonać naszego wspólnego wroga"

Źródło:
tvn24.pl

Jeśli Putin grozi, jeśli grozi były prezydent Miedwiediew, to ja tym groźbom niestety zmuszony jestem wierzyć - powiedział w sobotę w rozmowie z dziennikarzem TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Szef polskiej dyplomacji ostrzegł, że "Rosja może przetestować gwarancje bezpieczeństwa Sojuszu Północnoatlantyckiego".

Sikorski w USA: jeśli Putin grozi, to ja tym groźbom jestem zmuszony wierzyć

Sikorski w USA: jeśli Putin grozi, to ja tym groźbom jestem zmuszony wierzyć

Źródło:
TVN24, PAP
"Ciekawe, ile lat będę miał, jak wyjdę z więzienia". Już wie

"Ciekawe, ile lat będę miał, jak wyjdę z więzienia". Już wie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ukraina nie użyje broni przekazywanej przez zachodnich partnerów poza swoimi międzynarodowo uznanymi granicami - zapewnił w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Załenski. Dodał, że w atakach na inne terytoria używana jest ukraińska broń.

Zełenski: nie użyjemy dostarczanej broni poza Ukrainą

Zełenski: nie użyjemy dostarczanej broni poza Ukrainą

Źródło:
PAP

Wojna w Ukrainie opiera się na dezinformacji. To jest istotnym elementem tego konfliktu i nie wiem, czy bez niej przebiegałoby to w taki sposób, jak widzimy - mówiła w TVN24 medioznawczyni doktor Katarzyna Bąkowicz.

"Dezinformacja wykorzystuje kłamstwo, ale też prawdę. To jest kluczowa część wojny"

"Dezinformacja wykorzystuje kłamstwo, ale też prawdę. To jest kluczowa część wojny"

Źródło:
TVN24

Sześć osób zostało rannych po ataku nożownika, do którego doszło w nocy z soboty na niedzielę na ul. Elektryków w Gdańsku. Policja zatrzymała dwie osoby.

Atak nożownika w centrum Gdańska. Sześć osób rannych

Atak nożownika w centrum Gdańska. Sześć osób rannych

Źródło:
TVN24

Do tragicznego pożaru apartamentowca w Walencji doszło w czwartek. Burmistrz miasta mówił, że zginęło wtedy co najmniej dziesięć osób. Z dziesiątego piętra płonącego budynku, z żoną i czteromiesięczną córką, uciekał pan Kamil. - Ogień momentalnie się roznosił, to było jak wielka pochodnia. Widzieliśmy, że na niektórych balkonach byli ludzie, którzy krzyczeli. Wołali o pomoc - mówił w rozmowie z redakcją Kontakt 24.

"Na jednej ręce miałem córkę, w drugiej transporter z kotem". Relacja Polaka z płonącego bloku w Walencji

"Na jednej ręce miałem córkę, w drugiej transporter z kotem". Relacja Polaka z płonącego bloku w Walencji

Źródło:
Kontakt 24, tvn24.pl

Od dwóch miesięcy w zoo w stolicy Ekwadoru przebywa niedźwiedź, który trafił tam po tym, jak stanowił zagrożenie dla obszarów zamieszkałych. Weterynarze apelują o jak najszybsze przetransportowanie go do naturalnego środowiska z dala od zaludnionych terenów, tłumacząc, że im więcej czasu upływa, tym jego umiejętności przetrwania na wolności są coraz mniejsze.

Niedźwiedź czeka na śmigłowiec

Niedźwiedź czeka na śmigłowiec

Źródło:
Reuters

USA i Wielka Brytania uderzyła na ponad 18 celów wspieranych przez Iran rebeliantów Huti w Jemenie - poinformowała agencja Reutera, powołując się na swoje źródła. Atak potwierdziły źródła Huti.

Amerykanie i Brytyjczycy zaatakowali cele w Jemenie. Między innymi w stolicy

Amerykanie i Brytyjczycy zaatakowali cele w Jemenie. Między innymi w stolicy

Źródło:
PAP

Jeden z policjantów biorących udział w wypadku radiowozu w podwarszawskich Dawidach Bankowych wkrótce stanie przed sądem. Proces byłego już funkcjonariusza rozpocznie się w kwietniu. Wobec drugiego z mężczyzn postępowanie zostało wcześniej umorzone.

Wieźli nastolatki, rozbili radiowóz. Były policjant stanie przed sądem

Wieźli nastolatki, rozbili radiowóz. Były policjant stanie przed sądem

Źródło:
PAP

Firma Berkshire Hathaway zamknęła 2023 rok z zyskiem na poziomie 96,2 miliarda dolarów, co jest znaczną zmianą w porównaniu z 2022 rokiem, gdy odnotowała stratę w wysokości 22,8 miliarda dolarów. Konglomerat Warrena Buffetta pobił też rekord pod względem posiadanej gotówki - wskazał portal stacji CNN.

"Wyrocznia z Omaha" siedzi na rekordowym stosie gotówki

"Wyrocznia z Omaha" siedzi na rekordowym stosie gotówki

Źródło:
CNN

Strażacy w australijskim stanie Wiktoria spieszą się z ugaszeniem szalejącego ognia, zanim w środku następnego tygodnia powrócą upały, co spowoduje znaczne ryzyko rozprzestrzenienia się pożarów, które już i tak wymknęły się spod kontroli, a także wybuch nowych.

Trwa walka z czasem. "Bądźcie naprawdę dobrze przygotowani"

Trwa walka z czasem. "Bądźcie naprawdę dobrze przygotowani"

Źródło:
abc.net.au, Reuters, tvnmeteo.pl

W drugą rocznicę pełnoskalowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę zachodni przywódcy zapewnili o niewzruszonym poparciu dla Kijowa i oświadczyli, że nigdy nie uznają rosyjskich "wyborów" na terenach okupowanych. W sobotę na szczyt państw G7, organizowany online, a koordynowany z Kijowa, przybyła do ukraińskiej stolicy między innymi premier Włoch i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Premier Kanady ocenił podczas wizyty w Kijowie, że "Putin jest słabeuszem". Zarzucił mu egzekucję przeciwników politycznych.

Przywódcy państw G7 w Kijowie. Mówili o wsparciu i rosyjskich pseudowyborach

Przywódcy państw G7 w Kijowie. Mówili o wsparciu i rosyjskich pseudowyborach

Źródło:
PAP

Z uwagi na protest rolników zablokowana jest w obu kierunkach droga krajowa S7 w Nowym Dworze Gdańskim - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Utrudnienia mogą potrwać do godziny 16. Wprowadzono objazdy drogami lokalnymi.

Rolnicy zablokowali drogę krajową S7 w Nowym Dworze Gdańskim

Rolnicy zablokowali drogę krajową S7 w Nowym Dworze Gdańskim

Źródło:
PAP

Donald Trump wygrał prawybory w Karolinie Południowej i zbliża się coraz bardziej do zapewnienia sobie nominacji w listopadowych wyborach prezydenckich - podała agencja Associated Press. Według pierwszych wyników były prezydent USA zyskał prawie 60 proc. poparcia i wygrał ze swoją rywalką Nikki Haley, która była gubernatorką Karoliny Południowej. - To nawet większa wygrana, niż się spodziewaliśmy - powiedział Trump po ogłoszeniu zwycięstwa.

Trump wygrał prawybory w Karolinie Południowej

Trump wygrał prawybory w Karolinie Południowej

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto padła jedna szóstka. Główna wygrana to ponad 8 milionów złotych. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z 24 lutego 2024 roku.

Wyniki Lotto z 24 lutego 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 24 lutego 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

"Diuna: Część druga" Denisa Villeneuve'a wciąga totalnie. Nawet tych, którzy do kina sci-fi podchodzą sceptycznie. Kanadyjczyk udowodnił, że z literatury sci-fi można stworzyć fenomenalne widowisko, skłaniające do głębszej refleksji. W prawie trzygodzinnej opowieści jest wszystko, co najlepsze we współczesnym kinie. Mało tego: film pozostawia poczucie niedosytu, budząc apetyt na to, co wydarzy się dalej. Niedosytu, jaki towarzyszy oczekiwaniu kolejnego sezonu najlepszych seriali. O filmie pisze Tomasz-Marcin Wrona w cyklu "Wybór Wrony".

"Diuna: Część druga" w reżyserii Denisa Villeneuve'a. Arcydzieło, które przekracza granice

"Diuna: Część druga" w reżyserii Denisa Villeneuve'a. Arcydzieło, które przekracza granice

Źródło:
tvn24.pl

Bezpłatna antykoncepcja dla kobiet do 25. roku życia i szerszy niż dotąd zakres refundacji dla pań powyżej tego wieku - to założenia projektu nowelizacji ustawy autorstwa polityków Trzeciej Drogi. W propozycji zmian przepisów zaznaczono, że po radykalizacji prawa aborcyjnego w 2020 roku "sytuacja kobiet jeszcze się pogorszyła, zmalało ich poczucie bezpieczeństwa".

Trzecia Droga za darmową antykoncepcją dla kobiet. Jest projekt zmian

Trzecia Droga za darmową antykoncepcją dla kobiet. Jest projekt zmian

Źródło:
PAP

Wiedzieliśmy już, że wiara Putina jest fałszywa. Ale teraz widzimy to wyraźniej niż kiedykolwiek - mówiła w nagraniu opublikowanym w sobotę Julia Nawalna, wdowa po rosyjskim opozycjoniście Aleksieju. Mówiła o przetrzymywaniu ciała jej męża przez rosyjskiego dyktatora. Jak dodała, to "ten sam Putin, który lubi pokazywać się jako pobożny chrześcijanin, który podczas świąt fotografowany jest przez dziennikarzy w cerkwi".

"Żaden prawdziwy chrześcijanin nie byłby w stanie tego zrobić"

"Żaden prawdziwy chrześcijanin nie byłby w stanie tego zrobić"

Źródło:
Reuters, YouTube, tvn24.pl

Ciało Aleksieja Nawalnego zostało oddane jego matce - przekazała w sobotę w mediach społecznościowych rzeczniczka zmarłego rosyjskiego opozycjonisty Kira Jarmysz. Dodała, że "pogrzeb jest jeszcze przed nami", a współpracownicy najbardziej znanego przeciwnika politycznego Władimira Putina nie wiedzą, czy władze będą przeszkadzały w przeprowadzeniu go zgodnie z wolą rodziny.

Ciało Aleksieja Nawalnego przekazane jego matce

Ciało Aleksieja Nawalnego przekazane jego matce

Źródło:
Reuters

Trwa walka o życie trzyletniego chłopca, który wpadł do zbiornika wodnego w miejscowości Ludwików (Wielkopolskie). Dziecko zaginęło w czasie spaceru z dziadkiem. - Jest w stanie głębokiej hipotermii - przekazała Naczelna Pielęgniarka Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie Maria Wróbel. Nagrania z miejsca zdarzenia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Wielkopolskie. Trzylatek wpadł do zbiornika wodnego, trwa walka o jego życie

Wielkopolskie. Trzylatek wpadł do zbiornika wodnego, trwa walka o jego życie

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

74. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie dobiega końca. W sobotni wieczór odbyła się gala wręczenia nagród. Jury pod przewodnictwem Lupity Nyong'o Złotym Niedźwiedziem doceniło film dokumentalny "Dahomey" w reżyserii Mati DIop.

Berlinale 2024. Złoty Niedźwiedź dla filmu "Dahomey" Mati Diop

Berlinale 2024. Złoty Niedźwiedź dla filmu "Dahomey" Mati Diop

Źródło:
tvn24.pl

Żył przed 240 milionami lat, a długość jego ciała wynosiła pięć metrów. Naukowcy zaprezentowali skamieniałości gada, które znaleziono na południu Chin. Najbardziej charakterystyczną cechą zwierzęcia, nazwanego przez badaczy "smokiem", jest jego szyja.

Pokazali skamieniałości "smoka" sprzed 240 milionów lat

Pokazali skamieniałości "smoka" sprzed 240 milionów lat

Źródło:
LiveScience.com, National Museums Scotland, tvnmeteo.pl

W poczekalni Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie mężczyzna, do którego wezwano karetkę pogotowia, zaatakował ratownika medycznego. Poszkodowany ma poważne obrażenia twarzy, przeszedł dwie operacje.

Ratownik medyczny pobity w komendzie policji

Ratownik medyczny pobity w komendzie policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kolejne dni przyniosą aurę, która zdecydowanie kojarzy się z wiosną. Opadów będzie niewiele, a wartości na termometrach mocno zbliżą się do 20 stopni. Czasami pojawią się silniejsze porywy wiatru.

Czeka nas eksplozja wiosennego "gorąca"

Czeka nas eksplozja wiosennego "gorąca"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nagrodzona za reżyserię w Cannes "Strefa interesów" Jonathana Glazera uhonorowana trzema nagrodami BAFTA i nominowana do pięciu statuetek Oscara, to pewniak w kategorii Film Międzynarodowy w zbliżającej się edycji uroczystości Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Nakręcony w Polsce z udziałem polskich twórców, został okrzyknięty "najważniejszym filmem o Holocauście od czasów 'Shoah' Claude’a Lanzmanna", jest ostrzeżeniem dla świata przed odwracaniem oczu od zła.

Oscary 2024. Porażające studium banalności zła - oscarowy pewniak z udziałem Polaków

Oscary 2024. Porażające studium banalności zła - oscarowy pewniak z udziałem Polaków

Źródło:
"The Guardian", tvn24.pl

- To nie bardzo elegancko było. Myślę, że to wynika ze zdenerwowania pana marszałka - ocenia ostatni konflikt w koalicji rządzącej wokół zmian w przepisach aborcyjnych wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat. Kandydatka Lewicy na fotel prezydenta Warszawy jest gościnią najnowszego wydania podcastu "Wybory kobiet".

Magdalena Biejat o marszałku Hołowni: wie, że nie wywinie się tak łatwo

Magdalena Biejat o marszałku Hołowni: wie, że nie wywinie się tak łatwo

Źródło:
tvn24.pl

Najpierw na pytania osób w spektrum autyzmu odpowiadał Robert Makłowicz, potem – Natalia Kukulska. Teraz pora na rapera Michała "Matę" Matczaka. Trzeci odcinek "Autentycznych" można obejrzeć w Playerze i TVN w niedzielę, 25 lutego, o godz. 20.  

Mata o diagnozie spektrum autyzmu: dużo rzeczy zaczęło mieć sens 

Mata o diagnozie spektrum autyzmu: dużo rzeczy zaczęło mieć sens 

Źródło:
TVN24

Sejm przyjął nowelizację ustawy dotyczącej antykoncepcji awaryjnej, czyli tak zwanej tabletki "dzień po". Zgodnie z zawartymi w niej przepisami ma być dostępna bez recepty dla osób powyżej 15 lat. Czym są tabletki "dzień po" i jak działają? Czym różnią się od tabletek poronnych? W rozmowie z tvn24.pl wyjaśnia to ginekolog dr n. med. Grzegorz Mrugacz.  

Jak działa tabletka "dzień po"? Ma być dostępna bez recepty, Sejm przyjął ustawę

Jak działa tabletka "dzień po"? Ma być dostępna bez recepty, Sejm przyjął ustawę

Źródło:
TVN24.pl