Zagrożone pieniądze z Funduszu Spójności? Komentarze polityków

Autor:
pp
Źródło:
TVN24
Lubnauer: nieudolność rządzących może spowodować, że Polacy nie dostaną pieniędzy porównywalnych do budżetu państwa
Lubnauer: nieudolność rządzących może spowodować, że Polacy nie dostaną pieniędzy porównywalnych do budżetu państwaTVN24
wideo 2/6
TVN24Lubnauer: nieudolność rządzących może spowodować, że Polacy nie dostaną pieniędzy porównywalnych do budżetu państwa

Rządzący są tak nieudolni, że mogą doprowadzić do tego, że Polacy nie dostaną pieniędzy porównywalnych do budżetu państwa - powiedziała Katarzyna Lubnauer (Koalicja Obywatelska), która skomentowała wypowiedź unijnej komisarz ds. spójności i reform w sprawie wypłat dla Polski z Funduszu Spójności. Rzecznik PiS Rafał Bochenek stwierdził, że "wszystkie jakieś techniczne rzeczy są na bieżąco wyjaśniane z Komisją Europejską przez odpowiednich ministrów".

Unijna komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira podkreślała we wtorek, że "wszystkie kraje muszą wypełniać warunki horyzontalne, ich spełnienie jest niezbędne, by mieć dostęp do funduszy". - I tak, jest problem w przypadku Polski w sprawie przestrzegania praw podstawowych - powiedziała. 

Z kolei premier Mateusz Morawiecki zadeklarował w czwartek, że "nie ma problemu z wypłatami z Funduszu Spójności". - Te wypłaty idą zgodnie z tym, co było zakładane - zapewniał w Brukseli, pytany o kwestię powiązania wypłat z Funduszu Spójności ze spełnieniem tak zwanych warunków horyzontalnych.

ZOBACZ WIĘCEJ: Unijna komisarz: nie możemy zapewnić normalnych wypłat. Premier: nie ma problemu z Funduszem Spójności

Lubnauer: Polacy mogą nie dostać pieniędzy porównywalnych do budżetu państwa

Do tej kwestii odnieśli się w piątek politycy w Sejmie.

- Rządzący są tak nieudolni, że mogą doprowadzić do tego, że Polacy nie dostaną pieniędzy porównywalnych do budżetu państwa - mówiła Katarzyna Lubnauer (Koalicja Obywatelska).

Jak dodała, "budżet państwa to jest około 600 miliardów złotych". - My mówimy o 260 miliardach, które moglibyśmy w sumie mieć z Krajowego Planu Odbudowy, i o następnych 500 miliardach, które są z różnych środków w ramach budżetu europejskiego. Sam Fundusz Spójności to 75 miliardów euro. W związku z tym można policzyć, ile to jest pieniędzy - podkreśliła.

Lubnauer: nieudolność rządzących może spowodować, że Polacy nie dostaną pieniędzy porównywalnych do budżetu państwa
Lubnauer: nieudolność rządzących może spowodować, że Polacy nie dostaną pieniędzy porównywalnych do budżetu państwaTVN24

Bochenek: wszystkie techniczne rzeczy są na bieżąco wyjaśniane z Komisją Europejską

Rzecznik PiS Rafał Bochenek stwierdził, że "wszystkie jakieś techniczne rzeczy są na bieżąco wyjaśniane z Komisją Europejską przez odpowiednich ministrów".

ZOBACZ TEŻ: Co z miliardami euro dla Polski? "Oczekujemy na stanowisko Komisji Europejskiej"

- To są techniczne rzeczy i zawsze Komisja Europejska ma prawo dopytywać o pewne sprawy. Wielokrotnie takie sytuacje się zdarzały i zawsze były pomyślnie wyjaśniane i rozwiązywane - dodał.

Bochenek: wszystkie techniczne rzeczy są na bieżąco wyjaśniane z Komisją Europejską
Bochenek: wszystkie techniczne rzeczy są na bieżąco wyjaśniane z Komisją EuropejskąTVN24

Śmiszek: widać, że mamy dwie narracje

Zdaniem wiceprzewodniczącego klubu Lewicy Krzysztofa Śmiszka "widać, że mamy dwie narracje". - Z jednej strony premier i minister ds. europejskich robią dobrą minę do złej gry. Mówią, że wszystko jest w porządku, kasa płynie, projekty będą finansowane, generalnie Polacy, śpijcie spokojnie - komentował.

- I wychodzi na konferencję główna komisarz odpowiedzialna za fundusze europejskie i mówi, że Polska będzie miała problem z wypłatami kolejnych transz z Funduszu Spójności, czyli tego podstawowego budżetu dla każdego kraju Unii Europejskiej - dodał.

Śmiszek: widać, że w sprawie europejskich funduszy dla Polski mamy dwie narracje
Śmiszek: widać, że w sprawie europejskich funduszy dla Polski mamy dwie narracjeTVN24
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Krystian Maj/KPRM

Pozostałe wiadomości