Radnym Prawa i Sprawiedliwości po raz kolejny nie udało się wybrać marszałka województwa małopolskiego. Premier Węgier Viktor Orban odwiedził Kijów. Z kolei Komisja Europejska zatwierdziła zmiany w polskim Krajowym Planie Odbudowy. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 3 lipca.
1. Fiasko PiS w piątym podejściu
Radni Prawa i Sprawiedliwości mają w małopolskim sejmiku większość, ale po raz kolejny nie udało się im wybrać rekomendowanego przez władze partii Łukasza Kmity na nowego marszałka województwa.
Była to już piąta nieudana próba. Jeśli nie uda się wyłonić marszałka do 9 lipca, konieczne będą tam nowe wybory.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Przy piątym podejściu ponownie nie udało się wybrać marszałka
2. Spotkanie Scholza z Tuskiem
Niemcy są świadome swojej wielkiej winy, swojej odpowiedzialności za miliony ofiar nazistowskiej okupacji. Świadome są też zadań, jakie z tego wynikają - powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz na wspólnej konferencji z premierem Donaldem Tuskiem.
Dodał, że "Niemcy będą starały się realizować wsparcie na rzecz osób ocalałych z okupacji". Zapowiedział utworzenie w Berlinie miejsca upamiętnienia polskich ofiar II wojny światowej i nazistowskiej okupacji.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Scholz: Niemcy będą starały się realizować wsparcie na rzecz osób ocalałych z okupacji
3. Orban w Kijowie
Viktor Orban stwierdził w Kijowie, że "Ukraina i Węgry próbują przełamać wcześniejsze nieporozumienia i skupić się na przyszłości". Orban mówił również, że Węgry chcą podpisać z Ukrainą szerokie dwustronne porozumienie o współpracy.
Szef węgierskiego rządu zadeklarował, że jego kraj gotów jest wspierać modernizację ukraińskiej gospodarki i zamierza pomagać Ukrainie podczas swojej prezydencji w Radzie UE. Zełenski z kolei powiedział po spotkaniu z szefem węgierskiego rządu, że "obecne dyskusje mogą służyć jako podstawa do przyszłego porozumienia Ukrainy z Węgrami".
4. Kaczyński odpowiada na pytania o list do Ziobry
Jarosław Kaczyński był pytany o list, który miał wysłać do ówczesnego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry w sprawie Funduszu Sprawiedliwości.
- Jeżeli list został rzeczywiście wysłany (...), to był wynikiem czegoś, co się zdarza w każdej kampanii wyborczej. Mianowicie tego, że posłowie przeżywają pewien specyficzny stan psychiczny, który powoduje, że strasznie się denerwują tym, co robią inni posłowie - ocenił. Następnie wskazał, co "pisał w tym liście" i co "doprowadziło" do jego wysłania.
5. Komisja Europejska zatwierdziła zmiany w KPO
Komisja Europejska zatwierdziła zmiany w Krajowym Planie Odbudowy zaproponowane przez polski rząd pod koniec kwietnia. W dokumencie, który trafił do Brukseli wnioskowano między innymi o rezygnację z opłat za rejestrację pojazdów spalinowych w zamian za dopłaty do aut elektrycznych.
Z opublikowanego we wtorek komunikatu KE wynika, że wartość polskiego KPO się nie zmieni - Polska otrzyma z funduszu odbudowy 59,8 mld euro, z czego 34,5 mld euro będą stanowić pożyczki, a 25,3 mld euro dotacje. Nie zmieni się także liczba celów, które Polska musi zrealizować - KPO nadal zakłada realizację 55 reform i 56 inwestycji.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Komisja Europejska zatwierdziła zmiany w KPO
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: SERGEY DOLZHENKO/PAP/EPA