W 260 miejscach w Polsce odbyły się protesty rolników. Niemiecki "Bild" opisał "bohaterski czyn" polskiego kierowcy. Politycy ostro krytykują sprawę wywiadu z Władimirem Putinem. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 10 lutego.
1. Polski kierowca "zapobiegł katastrofie" w Niemczech
Polski kierowca ciężarówki w trakcie jazdy ośmiokilometrowym tunelem na niemieckiej autostradzie A71 w pobliżu miasta Suhl zauważył płomienie w naczepie. Gdy nie udało mu się ugasić pożaru, włączył alarm w tunelu i ruszył.
Mimo rozprzestrzeniającego się ognia udało mu się przejechać sześć kilometrów i opuścić tunel w ostatniej chwili - relacjonuje "Bild". Dziennik zaznacza, że dzięki działaniu polskiego kierowcy nikt nie został ranny. Jak pisze, "zapobiegł katastrofie" i ocenia, że to "bohaterski czyn".
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Polski kierowca wyjechał z tunelu z płonącą naczepą
2. Reakcje na wywiad Carlsona z Putinem
W czwartek amerykański komentator polityczny i prezenter Tucker Carlson, kojarzony z Donaldem Trumpem oraz radykalnym skrzydłem amerykańskiej Partii Republikańskiej, znany z prokremlowskich wypowiedzi, opublikował wywiad przeprowadzony z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. W wywiadzie Putin przedstawił szereg kłamstw i manipulacji związanych z historią Rosji, Ukrainy, a także Polski i regionu Europy Środkowej.
W piątek wieczorem resort polskiej dyplomacji opublikował oświadczenie odnoszące się do najważniejszych kłamstw Putina, które, jak podkreślono, nie były w trakcie rozmowy prostowane przez Carlsona.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Oświadczenie polskiego MSZ w sprawie dziesięciu kłamstw Putina
Na temat wywiadu wypowiedziało się wielu polskich polityków. - Pan Carlson zagrał rolę pożytecznego idioty - mówił marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Róbmy swoje, przygotowujmy się na różne sytuacje, nic nie może uśpić naszej czujności - stwierdził z kolei wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, komentując stwierdzenia Putina, że nie zamierza atakować Polski i Litwy. "Przywykliśmy do paranoicznych, pseudohistorycznych uzasadnień agresji Rosji na Ukrainę" - napisał w mediach społecznościowych szef MSZ Radosław Sikorski.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Putin oczywiście bredzi". "Szokujące jest tylko to, że tym razem ułatwia to amerykański dziennikarz"
3. Skandaliczne słowa o osobach LGBT w Sejmie
Po południu w Sejmie rozpoczęło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy z dnia 24 lipca 2015 roku - Prawo o zgromadzeniach oraz niektórych innych ustaw. Krzysztof Kasprzak, przedstawiciel wnioskodawców obrażał z mównicy sejmowej społeczność LGBT.
Jego skandaliczne słowa wywołały reakcję marszałka Szymona Hołowni, który kilkukrotnie go upominał, a ostatecznie odebrał głos. Wystąpienie Kasprzaka jest szeroko komentowane w mediach społecznościowych.
4. Rolnicy protestowali w całym kraju
Polscy rolnicy protestowali w piątek w 260 miejscach w całej Polsce. Na ulice wyjechały tysiące ciągników, które utrudniały poruszanie się po drogach. Z zapowiedzi organizatorów protestu wynika, że protest będzie trwał nawet 30 dni, rolnicy będą blokować drogi i przejścia graniczne z Ukrainą. Sprzeciwiają się wprowadzaniu unijnego Zielonego Ładu i napływowi towarów z Ukrainy.
Sytuacja jest trudna, będzie pewnie wymagać czasu - mówił w piątek wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak podczas spotkania z protestującymi rolnikami w Borkach (Lubelskie). Jak dodał, "rozmawialiśmy z ministrem finansów, żeby była pomoc, jeśli będą problemy z cenami produktów".
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kołodziejczak do protestujących rolników. "Jestem waszym człowiekiem w Ministerstwie Rolnictwa"
5. Kaczyński chce dymisji pisowskiego komisarza UE
Dziennikarze w Sejmie pytali prezesa PiS, czy jest zadowolony z pracy Janusza Wojciechowskiego, który od 2019 roku jest komisarzem do spraw rolnictwa. - Sądzę, że pan komisarz - i dzisiaj go będę telefonicznie, bo nie mogę inaczej, prosił o to: powinien zakończyć swoją misję - powiedział Kaczyński.
Wojciechowski dopytywany przez reportera TVN24 o to, czy dzwonił do niego prezes PiS, odparł, że "nie wie, nie sprawdzał". Dodał, że wiedza Kaczyńskiego o problemach w rolnictwie "nie jest pełna".
Wcześniej w Sejmie wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz mówił o trwających w niektórych krajach Europy, a od dzisiaj też w Polsce, protestach rolników. Powiedział, że "nie było w Europie takich protestów nigdy". - Rozumiemy powody protestów rolników również w Polsce. Zaniedbania ostatnich ośmiu lat są nie do przyjęcia - podkreślił.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kaczyński: zadzwonię do Wojciechowskiego i poproszę, żeby zrezygnował z funkcji komisarza UE
Źródło: PAP, TVN24