ABW wyjaśnia sprawę prawdopodobnego cyberataku na Polską Agencję Prasową. Na granicy polsko-białoruskiej migranci zranili kolejnych żołnierzy. Kraj zalały ulewne deszcze. Joe Biden przekazał, że Izrael złożył propozycję zakończenia konfliktu w Strefie Gazy. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 1 czerwca.
1. Fałszywa depesza w serwisie PAP i reakcja rządzących
W piątek po południu w serwisie Polskiej Agencji Prasowej dwukrotnie ukazała się nieprawdziwa depesza pod tytułem: "Premier RP Donald Tusk: 1 lipca 2024 r. zacznie się w Polsce częściowa mobilizacja". PAP przekazała, że nie jest źródłem tego tekstu i wyjaśnia okoliczności powstania nieprawdziwej depeszy.
Wicepremier Krzysztof Gawkowski przekazał, iż "wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z cyberatakiem, który został skierowany ze strony rosyjskiej".
Premier Donald Tusk napisał w mediach społecznościowych, że "kolejny, bardzo groźny atak hakerski dobrze ilustruje rosyjską strategię destabilizacji w przeddzień wyborów europejskich". "Polskie służby są przygotowane i działają pod nadzorem ministrów spraw wewnętrznych i cyfryzacji. Coraz wyraźniej widać, jak ważne są dla nas te wybory" - dodał.
2. Ulewy w Polsce, kilkaset interwencji strażaków
Do godziny 21 w piątek strażacy przyjęli ponad 300 zgłoszeń związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru oraz podtopień budynków i ulic - poinformował rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej Karol Kierzkowski.
Strażacy odnotowali w samym województwie zachodniopomorskim 80 zgłoszeń, w tym 69 w powiecie choszczeńskim. Ponadto 40 interwencji przeprowadzono w województwie śląskim, 30 w dolnośląskim, 25 w wielkopolskim, 25 w mazowieckim oraz 20 w opolskim.
3. Biden: Izrael złożył propozycję zakończenia konfliktu
Izrael złożył propozycję zakończenia konfliktu w Strefie Gazy - przekazał w piątek w Białym Domu prezydent USA Joe Biden. Zaznaczył jednak, że w izraelskim rządzie są ludzie przeciwni zakończeniu wojny.
Propozycja jest trzyfazowa: zawieszenie broni, wycofanie wojsk z zaludnionych obszarów Strefy Gazy oraz całkowitego zakończenia konfliktu.
4. Kolejni żołnierze zaatakowani przez migrantów na granicy polsko-białoruskiej
Dwaj żołnierze pełniący służbę na granicy polsko-białoruskiej zostali ranni i trafili do szpitala. Zostali oni zaatakowani przez grupę migrantów. Obaj doznali urazu twarzy, zostali uderzeni kamieniami i konarami - poinformował Michał Bura z zespołu prasowego Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.
Do zdarzenia doszło w środę. To kolejny atak na funkcjonariuszy przy granicy. We wtorek 28 maja służby poinformowały o dwóch rannych: strażniku granicznym i żołnierzu. W okolicach Dubicz Cerkiewnych nasz żołnierz został wtedy ugodzony nożem. Kilka godzin wcześniej migranci zaatakowali Straż Graniczną rozbitą butelką i nożem przytwierdzonym do kija. Tam także doszło do ugodzenia funkcjonariusza.
5. NIK przeanalizował dotacje z Funduszu Patriotycznego
Wielkie idee, wielkie pieniądze i niewielka odpowiedzialność, a wszystko w gronie jednomyślnych przyjaciół - tak można najkrócej podsumować efekty sprawdzenia przez Najwyższą Izbę Kontroli działalności Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej. Kontrolerzy badali, jak rozdawane były pieniądze z Funduszu Patriotycznego.
NIK przeanalizowała 81 wniosków o dofinansowanie z Funduszu Patriotycznego. W 49 z nich stwierdzono nieprawidłowości. W ocenie kontrolerów Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej nie dość, że źle przygotował reguły korzystania z Funduszu Patriotycznego, to później i tak traktował je wybiórczo lub wręcz całkowicie pomijał. W 19 przypadkach granty przyznał samodzielnymi decyzjami dyrektor Jan Żaryn, były senator PiS, w żadnym z tych przypadków nie przedstawił uzasadnienia.
Źródło: tvn24.pl