1. Oświadczenie Putina po ataku pod Moskwą
Po niemal 20 godzinach od rozpoczęcia strzelaniny w sali koncertowej Crocus City Hall, Władimir Putin wygłosił specjalne oświadczenie. Zapewnił, że wszyscy zaangażowani w "krwawy i barbarzyński zamach zostaną ukarani.
Putin powtórzył informacje ogłoszone wcześniej przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa i powiedział, że zatrzymano w związku z zamachem 11 osób, a także, że czterej bezpośredni sprawcy "próbowali się ukryć i poruszali się w kierunku Ukrainy", gdzie miało być dla nich "według wstępnych informacji przygotowane okno do przekroczenia granicy po stronie ukraińskiej".
2. Głos po atakach zabrał także Wołodymyr Zełenski
- To, co wydarzyło się wczoraj w Moskwie, jest oczywiste, a Putin i inne szumowiny po prostu próbują zrzucić winę na kogoś innego. Oni zawsze mają te same metody. To już było. Były bombardowane domy, strzelaniny i eksplozje. I zawsze zrzucają winę na innych - powiedział Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu zamieszczonym w mediach społecznościowych.
Stwierdził, że setki tysięcy "terrorystów", których Putin wysłał na Ukrainę, "z pewnością wystarczyłyby", aby powstrzymać terrorystów na rosyjskiej ziemi.
Atak pod Moskwą. Wołodymyr Zełenski zabrał głos
3. Burze i silny wiatr. Setki interwencji strażaków
Sobota przyniosła burze, którym towarzyszył silny wiatr. Na Śląsku pociąg nie zdążył wyhamować i wjechał na drzewo leżące na sieci trakcyjnej. Wybite zostały szyby. Nikt nie nie odniósł obrażeń. W Małopolsce drzewa przewracały się na budynki i samochody. Skutki wichur były odczuwalne także na Opolszczyźnie. Strażacy w sobotę interweniowali kilkaset razy.
Burze w Polsce. Wybite szyby w pociągu, zniszczone auta, uszkodzone dachy
4. Konwencje przed wyborami samorządowymi
Sobota upłynęła pod znakiem konwencji partyjnych przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi.
Na konwencji samorządowej Koalicji Obywatelskiej w Olsztynie wystąpił między innymi ubiegający się o reelekcję prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. - W tych bardzo trudnych czasach, przez osiem lat niszczenia demokracji, to właśnie samorządy stawały na pierwszej linii i wykonywały swoje zadania - mówił.
Trzaskowski: przez osiem lat niszczenia demokracji samorządy stawały na pierwszej linii
W Białymstoku odbywa się konwencja wyborcza Trzeciej Drogi z udziałem liderów partii ją tworzących: Polski 2050 -marszałka Sejmu Szymona Hołowni oraz PSL - wicepremiera, szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza.
Hołownia na konwencji Trzeciej Drogi: dość kłótni i do przodu, róbmy razem tę robotę
- Dzisiaj musimy jasno i wyraźnie powiedzieć: dość kłótni i do przodu. Tego oczekują od nas wyborczynie i wyborcy. Róbmy razem tę robotę - mówił Hołownia. - Wybory nie skończyły się 15 października. To była pierwsza runda, pierwsza połowa - podkreślał Kosiniak-Kamysz.
5. Wybory prezydenckie na Słowacji
W sobotę u naszych sąsiadów odbył się wybory prezydenckie. Z walki o reelekcję zrezygnowała prezydent Słowacji Zuzana Czaputova. Jej pięcioletni mandat wygasa w połowie czerwca.
Pierwszą turę wyborów wygrał popierany przez opozycję Ivan Korczok, który w drugiej rundzie, za dwa tygodnie, zmierzy się z przewodniczącym parlamentu, byłym premierem Peterem Pellegrinim. Po podliczeniu prawie 100 procent kart do głosowania, dzieli ich około 120 tysięcy głosów. Korczok uzyskał 42,48 procent, jego rywal 37,05 procent.
Autorka/Autor: mjz
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: portal998-Małopolska