W środę maturzyści przystąpili do egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym. Prokuratura Krajowa złożyła wniosek w sprawie sędziego Tomasza Szmydta. Premier Donald Tusk zapowiedział, że w piątek przyjmie rezygnację czterech ministrów. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 9 maja.
1. Maturzyści napisali maturę z matematyki
Tegoroczni absolwenci szkół ponadpodstawowych mają za sobą pisanie egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym. Z opublikowanych w mediach społecznościowych wpisów wynika, że sami maturzyści oceniają poziom egzaminu jako łatwy. "Matura podstawowa na 100% w 30 minut" - pisze jedna z nich na X (dawniej Twitter). "To jest matura czy egzamin ósmoklasisty?", "Te zadania z matmy to ósmoklasista by zrobił na 30%", "Matura z matmy, pierwsza w szkole skończyłam niesamowite" - wtórują jej inni użytkownicy serwisu.
W czwartek rano odbędzie się pisemny egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Po południu będą pisemne egzaminy z innych języków obcych na poziomie podstawowym: niemieckiego, rosyjskiego, hiszpańskiego, francuskiego i włoskiego. Przystąpienie do takiego egzaminu z wybranego języka obcego jest obowiązkowe dla wszystkich maturzystów. Od lat najczęściej wybierają angielski.
2. Prokuratura Krajowa złożyła wniosek w sprawie sędziego Szmydta
Prokuratura Krajowa złożyła wniosek do sądu dyscyplinarnego Naczelnego Sądu Administracyjnego o wydanie uchwały zezwalającej na pociągnięcie sędziego Tomasza Szmydta do odpowiedzialności karnej. Prokuratura Krajowa wnosi też o zezwolenie na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie - przekazał minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar. -Zarzut: szpiegostwo - dodał.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Bodnar o wnioskach w sprawie Szmydta. "Zarzut: szpiegostwo"
Tomasz Szmydt miał dostęp do akt spraw, w których mogły znajdować się wrażliwe, a nawet intymne informacje o urzędnikach państwowych i funkcjonariuszach służb specjalnych, dopuszczonych do największych tajemnic Polski i NATO. - Mając takie dossier urzędników i funkcjonariuszy, można bez problemu wytypować daną osobę i przeprowadzić skutecznie pozyskanie jej jako agenta - tłumaczy mecenas Antoni Kania-Sieniawski w rozmowie z reporterem "Superwizjera" TVN.
3. Tusk przyjmie rezygnację czterech ministrów
Premier Donald Tusk w rozmowie z dziennikarzami był pytany o szczegóły rekonstrukcji rządu. - 10 maja, czyli w piątek, przyjmę rezygnację czterech ministrów - poinformował.
Zapewnił przy tym, że "osoby przystąpią od razu do pracy". Dopytywany, czy w związku z rekonstrukcją zmniejszy się liczba ministerstw szef rządu odparł, że "trochę tak".
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Donald Tusk: w piątek przyjmę rezygnację czterech ministrów
4. Ukraińscy więźniowie ruszą na front
Część osadzonych w ukraińskich więzieniach będzie mogła podjąć dobrowolną służbę w armii w zamian za zwolnienie z odbywania reszty kary - tak wynika z ustawy uchwalonej w środę przez parlament w Kijowie. Zwolnieni z więzienia będą mogli zostać ci, którym pozostało nie więcej niż trzy lata do zakończenia kary.
Przedterminowe wyjście z więzienia w zamian za służbę w ukraińskiej armii miałoby następować na wniosek skazanego. Skazani chcący zaciągnąć się do wojska musieliby napisać apelację do dyrektora zakładu karnego, a warunkowy okres próbny byłby przyznawany decyzją sądu.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zwolnienie z więzienia w zamian za służbę na froncie? Ukraiński parlament uchwalił ustawę
5. Real Madryt w finale Ligi Mistrzów
Real Madryt pokonał Bayern Monachium 2:1 i awansował do finału Ligi Mistrzów. Zupełnie nieoczekiwanym bohaterem Królewskich został rezerwowy Joselu, który strzelił dwa gole w końcówce spotkania.
Real w finale Ligi Mistrzów zagra 1 czerwca na londyńskim Wembley z Borussią Dortmund.
Źródło: PAP, TVN24, Eurosport