Sejm zajmie się dziś czterema projektami dotyczącymi aborcji. Prokuratorzy wzywają do złożenia zeznań pierwsze osoby, które mogły być inwigilowane systemem Pegasus. Wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk zapowiada wnioski do prokuratury wobec Antoniego Macierewicza i byłego szefa MON Mariusza Błaszczaka. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 11 kwietnia.
1. Sejm zajmie się projektami ustaw w sprawie aborcji
Sejm zajmie się dziś czterema projektami dotyczącymi przepisów aborcyjnych. Projekty złożyły Koalicja Obywatelska, Lewica i Trzecia Droga. We wtorek premier Donald Tusk wyraził nadzieję na szybką pracę nad i przekonanie, że wszystkie trafią do prac w komisji. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia pytany we wtorek, jak zagłosuje, odparł: "zagłosuję za tym, tak, jak cała Polska 2050, aby wszystkie projekty skierować do komisji nadzwyczajnej, którą mam nadzieję powołamy".
W Polsce przepisy antyaborcyjne obowiązują od 1993 roku. Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży była nowelizowana trzykrotnie: w 1995, 1996 i 1998 roku (nie licząc nowelizacji na podstawie zmian innych ustaw). Trybunał Konstytucyjny wypowiedział się pierwszy raz w sprawie tej ustawy 28 maja 1997 roku - uznał za niekonstytucyjny przepis dopuszczający aborcję, gdy kobieta znajduje się w ciężkich warunkach życiowych lub trudnej sytuacji osobistej (wprowadzony nowelizacją w 1996 roku). W drugim wyroku - z 22 października 2020 roku – TK orzekł, że niekonstytucyjny jest przepis zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Zakwestionowane przez TK przepisy przestawały obowiązywać automatycznie, z chwilą opublikowania wyroku w "Dzienniku Ustaw".
2. Tragiczne odkrycie na szlaku
Minął tydzień od potężnego trzęsienia ziemi, które nawiedziło wschodnie regiony Tajwanu. Miało magnitudę 7,2. Według informacji strażaków bilans ofiar wzrósł do 16 zabitych. Trzy osoby są nadal zaginione.
W środę przed południem ratownicy dotarli na szlaku turystycznym Shakadang do ciała kobiety, a następnie odnaleźli zwłoki mężczyzny. Krótko potem w miejscu, gdzie odkryto ciało kobiety, pies ratowniczy wskazał ciała dwóch osób, które obejmowały się - informuje portal UDN.
3. Prokuratura wzywa osoby, które mogły być inwigilowane
Prokuratorzy prowadzący śledztwo dotyczące wykorzystania Pegasusa wystawili wezwania do stawiennictwa w prokuraturze dla pierwszych 31 osób, wobec których jest podejrzenie inwigilowania ich tym systemem. Osoby te zostaną przesłuchane w charakterze świadków - podała w środę Prokuratura Krajowa.
Decyzję o wszczęciu śledztwa podjął kierownik zespołu śledczego, powołanego w lutym przez prokuratora generalnego Adama Bodnara, który to zespół prowadzi postępowanie w sprawie zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus.
4. Wybrano nowego prezesa Orlenu
Daniel Obajtek na początku lutego, po sześciu latach, pożegnał się z fotelem prezesa Orlenu. Jego tymczasowym następcą - zgodnie z decyzją rady nadzorczej spółki - został Witold Literacki. Jednocześnie ogłoszono postępowanie kwalifikacyjne na prezesa zarządu.
W środę nowym prezesem Orlenu został Ireneusz Fąfara. Wcześniej przez osiem lat kierował Orlen Lietuva, litewską spółką należącą do Grupy Orlen.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jest nowy prezes Orlenu
5. Śledztwo w sprawie komisji Macierewicza
- Jesteśmy w połowie analizy dokumentów. Tysiące dokumentów to są materiały finansowe o tym, jak de facto przepalano publiczne pieniądze w komisji Antoniego Macierewicza, jak robiono wszystko, żeby udowodnić kłamstwo - mówił w specjalnym wydaniu "Czarno na białym" w 14. rocznicę katastrofy smoleńskiej wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk. Zapowiedział też wnioski do prokuratury wobec Macierewicza i byłego szefa MON Mariusza Błaszczaka.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: 10 fałszów Macierewicza. Jak zbudowano smoleński mit
O swoich odczuciach na temat śledztwa w sprawie katastrofy pod Smoleńskiem mówiła także Izabella Sariusz-Skąpska, córka Andrzeja Sariusz-Skąpskiego, który zginął w tragedii.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Robiono wszystko, żeby z kłamstwa zrobić prawdę"
Tego samego dnia prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zabrał sprzed pomnika smoleńskiego na placu Piłsudskiego wieniec z tabliczką, na której odpowiedzialnością za katastrofę obciążono jego brata. Całą sytuację obserwowali policjanci, ale oprócz słownych upomnień nie podjęli żadnych działań.
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Radek Pietruszka/PAP