Paweł Kukiz zapowiedział, że będzie rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą o tym, kiedy do Sejmu zostanie skierowany projekt ustawy o sędziach pokoju. To jeden ze sztandarowych projektów Kukiz'15. Ugrupowanie to zawarło umowę polityczną z PiS. - Z tego, co wiem, ta ustawa jest już gotowa i chcę porozmawiać o tym, czy już będziemy ją kierować do Sejmu - przekazał Kukiz.
W piątek Sejm uchwalił tak zwaną "ustawę antykorupcyjną" przygotowaną przez posłów Kukiz'15 i popartą przez PiS w ramach umowy politycznej zawartej między oboma ugrupowaniami na przełomie maja i czerwca.
Pytany o dalszą współpracę z Prawem i Sprawiedliwością po zawarciu w połowie czerwca tego roku porozumienia politycznego, Kukiz odpowiedział, że liczy, iż niebawem w Sejmie pojawi się jeden z jego sztandarowych projektów. - Będę rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą o projekcie ustawy wprowadzającej instytucję sędziów pokoju, którą opracowuje prezydencki zespół pod przewodnictwem profesora Piotra Kruszyńskiego, współautora białej księgi i naszego projektu ustawy - powiedział.
- Z tego, co wiem, ta ustawa jest już gotowa i chcę porozmawiać o tym, czy już będziemy ją kierować do Sejmu - dodał.
Zgodnie z założeniami projektu sędziowie pokoju mogliby orzekać w drobnych sprawach karnych i w sprawach o wykroczenia. Mieliby być wybierani jednorazowo na sześcioletnią kadencję w wyborach powszechnych, a po jej zakończeniu mogliby przystąpić do egzaminu sędziowskiego, adwokackiego, prokuratorskiego czy radcowskiego bez wymogu odbycia aplikacji.
Zespół do spraw zmian ordynacji wyborczej
Kukiz powiedział także, że chciałby, aby przed najbliższym posiedzeniem Sejmu, które zaplanowane jest na 29-30 września, spotkać się z posłami, którzy zadeklarowali uczestnictwo w pracach zespołu do spraw zmian ordynacji wyborczej. Jego powstanie było również jednym z punktów umowy z Prawem i Sprawiedliwością. Do zespołu zgłoszeni zostali: Kazimierz Smoliński, Anna Milczanowska i Bartłomiej Wróblewski z PiS, Krzysztof Paszyk z PSL, Michał Gramatyka z Polski 2050, Michał Wypij z Porozumienia oraz Agnieszka Ścigaj i Paweł Szramka z koła Polskie Sprawy.
Zespół miałby przedyskutować różne formuły zmiany prawa wyborczego, aby - jak mówił Paweł Kukiz - "wypracować taką ustawę, która wyprowadzi państwo z ordynacji partyjnej, która obliguje obywatela do tworzenia jakiegoś stada, jeżeli ten chce wystartować do Sejmu".
Źródło: PAP