TVN24 | Polska

Porozumienie Kaczyńskiego z Kukizem zawarte. "Podejmiemy to ryzyko"

TVN24 | Polska

Autor:
mjz//now
Źródło:
TVN24, PAP
Kaczyński: zostało zawarte porozumienie z Kukiz'15TVN24
wideo 2/4
TVN24Kaczyński: zostało zawarte porozumienie z Kukiz'15

To jest porozumienie, które zakłada, iż my poprzemy szereg ustaw ważnych dla programu Kukiz'15, a nasi koledzy będą wspierać Polski Ład - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński, ogłaszając współpracę programową z Pawłem Kukizem. Obaj politycy o szczegółach mówili podczas wspólnej konferencji prasowej. Prezes Prawa i Sprawiedliwości ocenił, że Kukiz "ma wiele bardzo interesujących pomysłów, które mogą zmienić jakość polskiej demokracji, jakość polskiego życia publicznego".

Kukiz'15 zawarło umowę z Prawem i Sprawiedliwością w sprawie współpracy programowej. Więcej o jej szczegółach Paweł Kukiz i Jarosław Kaczyński powiedzieli w poniedziałek na wspólnej konferencji prasowej.

OGLĄDAJ KONFERENCJĘ JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO I PAWŁA KUKIZA W TVN24 GO

- To jest porozumienie, które zakłada, iż my poprzemy szereg ustaw ważnych dla programu Kukiz'15 (...), a nasi koledzy będą wspierać Polski Ład i będą wspierać to wszystko, co jest potrzebne, żeby ten układ polityczny, który jest dziś w polskim parlamencie, trwał - powiedział Kaczyński. Dodał, że wśród ustaw, które poprze PiS, znajdzie się "antykorupcyjna, o dniu referendalnym i o sędziach pokoju". Dodał, że ta ostatnia "została już przygotowana".

"My podejmiemy to ryzyko, bo to jest czasem trochę ryzykowne"

Prezes PiS podkreślił, że zawarte w poniedziałek porozumienie między PiS a Kukiz'15 jest ważne z merytorycznego punktu widzenia, bo formacja, której - jak powiedział - "twórcą i uosobieniem" jest Paweł Kukiz "ma wiele bardzo interesujących pomysłów, które mogą zmienić jakość polskiej demokracji, jakość polskiego życia publicznego".

- My podejmiemy to ryzyko - bo to jest czasem trochę ryzykowne - wprowadzenia tego w życie, oczywiście w taki sposób, żeby w każdym wypadku było to zgodne z konstytucją - powiedział Kaczyński. - A z drugiej strony wsparcie ze strony tej grupy, tej formacji, jest dla nas dzisiaj bardzo ważne z punktu widzenia arytmetyki parlamentarnej, ale jest także bardzo ważne, bo oznacza rozszerzenie spektrum politycznego, także spektrum poglądów. Tutaj chodzi mi o poglądy obywateli, do których możemy dotrzeć, których możemy przekonywać - podkreślił.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości oświadczył, że w tej kwestii "bardzo liczy na współpracę", bo "sprawność Pawła Kukiza w przekonywaniu i mówieniu do społeczeństwa jest niezwykła".

Kukiz: umowa z naszej perspektywy jest bardzo korzystna

Następnie na konferencji głos zabrał Paweł Kukiz.

- Chciałem się podzielić swoją radością z faktu podpisania porozumienia programowego z Prawem i Sprawiedliwością. Po raz pierwszy, przynajmniej od sześciu lat, pojawiła się realna szansa na wprowadzenie kluczowych z mojego punktu widzenia zmian ustrojowych, które naprowadzają Polskę na drogę państwa w pełni demokratycznego z ustroju połowicznie demokratycznego, z demokracji partyjnej - powiedział.

- Umowa z naszej perspektywy jest bardzo korzystna - dodał.

2016, 2017, 2018. Co w tych latach o PiS mówił Paweł Kukiz?TVN24

"To jest jeden z ważniejszych dni w moim życiu"

Kukiz mówił, że "Prawo i Sprawiedliwość, Zjednoczona Prawica to jest w tej chwili jedyna opcja władna, żeby przegłosować, wprowadzić te zmiany ustrojowe".

Stwierdził, że jego formacja nie będzie miała problemu z popieraniem Polskiego Ładu. Podziękował jednocześnie Prawu i Sprawiedliwości za skorzystanie z kilku pomysłów Kukiz'15 z ubiegłej kadencji - w kwestii kwoty wolnej od podatku czy wykorzystania internetu do konsultacji z obywatelami.

- To jest jeden z ważniejszych dni w moim życiu. Liczę na owocną współpracę, liczę na to, że jeszcze za mojego życia, w końcu Polska uzyska takie prawo, gdzie będziemy mogli powiedzieć, że jesteśmy państwem w pełni demokratycznym - dodał.

Kukiz: umowa z naszej perspektywy jest bardzo korzystnaTVN24

"Jarosław Gowin podziela w wielu kwestiach moje zdanie"

Po zakończeniu konferencji prasowej Paweł Kukiz odpowiadał na pytania dziennikarzy. Był między innymi pytany, czy Jarosław Gowin i Porozumienie popierają podjęcie współpracy programowej z jego ugrupowaniem. - Jarosław Gowin podziela w wielu kwestiach moje zdanie, również jest zwolennikiem ordynacji mieszanej, referendów i tych postulatów proustrojowych - powiedział. 

Odpowiadał również na pytanie, czy zamierza poprzeć Lidię Staroń jako kandydatkę na Rzecznika Praw Obywatelskich. Mówił o niej, że to "bardzo dobra kandydatka". - Znam ją z czasów, kiedy była jeszcze w Platformie Obywatelskiej, znam ją z czasów, kiedy bardzo mocno broniła spółdzielców, ma bardzo dobry kontakt z obywatelami, jedna z lepszych kandydatek - mówił dalej.

- Oczywiście uważam, że Rzecznik Praw Obywatelskich powinien być wybierany bezpośrednio przez obywateli, podobnie jak Prokurator Generalny powinien być wybierany przez obywateli - dodał. 

Kukiz: Lidia Staroń to bardzo dobra kandydatkaTVN24

Autor:mjz//now

Źródło: TVN24, PAP