Pierwsza taka wizyta. Jan X nad Wisłą

Świat pozostaje zwykłym widzem tragedii w Aleppo - powiedział we wtorek w Warszawie prawosławny patriarcha antiocheński Jan X, który przyjechał do Polski z kilkudniową wizytą z Syrii, gdzie od 2011 r. trwa wojna domowa. Głowa prawosławnego patriarchatu Antiochii i całego Wschodu jest nad Wisłą po raz pierwszy, zostanie sześć dni.

TVN24
Dowiedz się więcej:

TVN24

Jan X przybywa na zaproszenie zwierzchnika Cerkwi prawosławnej w Polsce, metropolity Sawy. "Zaproszenie - jak wyjaśniała kuria metropolitalna w Warszawie - to wyraz podtrzymania duchowego dla Kościoła antiocheńskiego w jego dzisiejszym położeniu".

W czasie kilkudniowej wizyty odbierze m.in. doktorat honoris causa Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie i będzie przewodniczyć cerkiewnym obchodom Święta Przemienienia Pańskiego na Grabarce.

"Świat pozostaje zwykłym widzem tragedii w Aleppo"

Przed południem pierwszego dnia wizyty, podczas krótkiego nabożeństwa w katedrze metropolitalnej św. Marii Magdaleny na warszawskiej Pradze patriarcha powiedział, że przybywa zarówno z Cerkwi świętych apostołów Piotra i Pawła, jak i z Antiochii czasów obecnych.- Nosimy na naszych sercach ranę Cerkwi Antiochii i rozdarcie krajów tej ziemi. Nosimy niepokoje bezdomnego, uprowadzonego, wyalienowanego człowieka i każdej sieroty. Nosimy ból miasta Aleppo, które wyczekuje już od przeszło trzech lat na uprowadzonych pasterzy i hierarchów Jana oraz Pawła. Podczas tych trzech lat świat pozostaje zwykłym widzem tej tragedii - powiedział Jan X.Biskupi Aleppo, Ioann Ibrahim z Syryjskiego Kościoła Prawosławnego (jakobickiego) i Boulos Yazigi z Greckiego Kościoła Prawosławnego, zostali uprowadzeni w kwietniu 2013 r. w pobliżu tego miasta w trakcie akcji humanitarnej, w drodze z opanowanych przez powstańców obszarów w pobliżu granicy z Turcją.

Jan X z wizytą w Polsce
Jan X z wizytą w Polsce
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych Grecji

- Nosimy rozdarcie właśnie tamtego Bliskiego Wschodu. Nosimy w sobie doświadczenia i udręki Syrii, niepokoje Libanu, ale i każdego zakątka Bliskiego Wschodu oraz całego świata, który pozbawiony jest światła pokoju pełnego Jezusa Chrystusa - dodał patriarcha.Patriarchę antiocheńskiego przywitali duchowni oraz wierni Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, na czele z metropolitą warszawskim i całej Polski abp. Sawą. Jak powiedział Sawa, Jan X "przyjechał z udręczonej ziemi syryjskiej, by wspólnie z nami świadczyć o jedności naszych Cerkwi i modlić się o upragniony dar pokoju na biblijnej ziemi syryjskiej i całym Wschodzie".

Program wizyty

Jan X ma odebrać także tytuł doktora honoris causa Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej.

Po południu pierwszego dnia wizyty patriarcha ma spotkanie u prezydenta RP. W środę prawosławny duchowny odwiedzi Lublin. W czwartek i piątek będzie przewodniczył obchodom święta Przemienienia Pańskiego na Grabarce, najważniejszym w Polsce prawosławnym sanktuarium. W piątek przewidziano też wizytę Jana X w soborze Świętej Trójcy w Hajnówce. W sobotę patriarcha odwiedzi Białowieżę, Bielsk Podlaski oraz monaster w Zwierkach. W niedzielę weźmie natomiast udział w liturgii w świątyni Świętego Ducha w Białymstoku. W poniedziałek Jan X odwiedzi monaster w Supraślu, a następnie wróci do Warszawy. Stamtąd odleci samolotem do Bejrutu.

Jan X

Jan X (wł. Juhanna Jazdżidżi) urodził się w 1955 roku w Latakii, na północy Syrii. Teologii poświęcił się dopiero po zdobyciu dyplomu inżyniera - ukończył studia teologiczne na Uniwersytecie Balamand w Libanie, potem doktoryzował się na Uniwersytecie Arystotelesa w greckich Salonikach. W Grecji uzyskał również dyplom Konserwatorium Muzyki Bizantyjskiej.Święcenia diakońskie odebrał w 1979 roku. Kapłanem został w 1983 roku.Od 1981 roku wykładał liturgikę na Uniwersytecie Balamand. Od 1993 do 2005 roku był też przełożonym monasteru św. Jerzego w Al-Humajrze pod Damaszkiem. Następnie został przełożonym monasteru Przenajświętszej Bogurodzicy w Balamand.

W 1995 roku wyświęcono go na biskupa. W 2008 roku został antiocheńskim metropolitą Europy Zachodniej i Środkowej. Synod patriarchatu Antiochii i całego Wschodu wybrał go na swego zwierzchnika w grudniu 2012 roku, kilkanaście dni po śmierci patriarchy Ignacego IV.W ostatnich latach na zaproszenie polskiej Cerkwi Polskę odwiedzali zwierzchnicy różnych kościołów prawosławnych. Przyjechali m.in. patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I, zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej patriarcha Cyryl, czy patriarchowie jerozolimski i aleksandryjski.

Patriarchat antiocheński

Patriarchat antiocheński zaliczany jest do tzw. patriarchatów apostolskich, znanych z tego, że na ich terenach nauczali apostołowie. Obejmuje terytoria Libanu i Syrii. Główną świątynią jest sobór Zaśnięcia Matki Bożej i Świętego Krzyża w Damaszku, siedzibą patriarchy jest również monastyr Balamand w Libanie.Do patriarchatu antiocheńskiego należy ok. 12 mln wiernych na całym świecie.Większość prawosławnych Bliskiego Wschodu mieszka w Libanie i Syrii. W Libanie prawosławni stanowią ok. 10 proc. ludności, w Syrii - przed wojną - szacowano ich liczbę na 14 proc. obywateli.

Autor: kło\mtom / Źródło: PAP

Czytaj także: