Jestem przekonany o tym, iż wspólne działania skutecznie odwrócą tendencję spadkową wywołaną sytuacją polityczną - powiedział w Astanie prezydent Andrzej Duda. Według niego, wizyta prezydenta Kazachstanu w Polsce dała impuls przedsiębiorcom, przynosząc spektakularny wynik w handlu.
Duda w oświadczeniu dla prasy po rozmowie z prezydentem Kazachstanu Nursułtanem Nazarbajewem w środę dziękował swojemu rozmówcy za zeszłoroczną wizytę w Polsce, która - jak podkreślił - dała impuls przedsiębiorcom i zaowocowała ogromnym wzrostem obrotów już w pierwszej połowie 2017 roku.
"Tendencja spadkowa wywołana sytuacją polityczną"
Według niego w tym czasie o 50 procent wzrósł eksport z Polski do Kazachstanu i o 80 procent import z Kazachstanu do Polski. - To naprawdę spektakularny wynik - stwierdził prezydent.
- Z prezydentem Kazachstanu realizujemy bardzo ważne zadania, które prowadzą do pobudzenia wymiany gospodarczej pomiędzy Polską a Kazachstanem - dodał.
Prezydent Duda mówił, że jest przekonany o tym, iż wspólne działania skutecznie odwrócą tendencję spadkową wywołaną sytuacją polityczną, w tym konfliktem na Ukrainie i związanymi z nim sankcjami. - Mam nadzieję, że nie tylko wrócimy do poprzedniego poziomu, który wynosił ponad 2,2 miliarda dolarów w 2013 roku, ale że przekroczymy granicę 3 miliardów dolarów. Bardzo wiele na to wskazuje, bo zainteresowanie przedsiębiorców jest duże - powiedział prezydent.
Duda dodał, że wraz z nim do Astany przyjechali przedstawiciele polskich firm.
Podkreślił, że opowiada się za tym, by przedstawiciele biznesu kazachstańskiego i obywatele mogli przyjeżdżać bez wiz do Polski i - jak mówił - na forum unijnym Polska podniosła już tę kwestię.
"Po 10 latach dochodzi do kolejnej wizyty"
Przypomniał, że 10 lat temu wizytę w Astanie złożył były prezydent Lech Kaczyński. - Po 10 latach dochodzi do kolejnej wizyty polskiego prezydenta - mówił Duda.
Jak poinformował, podczas rozmowy podziękował prezydentowi Kazachstanu za poparcie Polski w staraniach o niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018 i 2019. Dodał, że Kazachstan pełni funkcję niestałego członka w tym i przyszłym roku, co oznacza, że w 2018 roku oba kraje wspólnie będą działać na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ.
- Liczymy, że będziemy mogli skorzystać z doświadczeń Kazachstanu - oświadczył Duda. Przypomniał, że w Radzie Bezpieczeństwa ONZ "Kazachstan realizuje misję budowania pokoju w Syrii, bo to właśnie w Kazachstanie odbywają się spotkania, które zmierzają do zakończenia tego konfliktu zbrojnego".
"Rozwijają się dynamicznie stosunki gospodarcze"
Nazarbajew w swym oświadczeniu przypomniał, że w styczniu Kazachstan zniósł obowiązek wizowy dla polskich obywateli. Podkreślił, że oczekuje tego samego ze strony polskiej, gdyż - jak uznał - będzie to miało znaczenie dla dalszego rozwoju współpracy gospodarczej.
- Kazachstan i Polska na przestrzeni ostatnich 25 lat wiążą mocne więzi przyjaźni. Między naszymi krajami rozwijają się obecnie dynamicznie stosunki gospodarcze. Stale rośnie liczba polskich przedsiębiorstw, które działają w Kazachstanie - powiedział Nazarbajew. Przypomniał, że w ubiegłym roku był z wizytą w Polsce, zaś obecna wizyta Dudy w Kazachstanie wpisuje się w 25-lecie polsko-kazachstańskich stosunków dyplomatycznych.
Nazarbajew zaznaczył, że rozmowy z prezydentem Dudą mają służyć poprawie współpracy gospodarczej. - Nasze środowiska biznesowe powinny popracować, żeby rezultaty były lepsze - podkreślił. - Szczególnie interesujące perspektywy otwierają się w przemyśle maszynowym, rolniczym, energetyce - wymieniał Nazarbajew. Przypomniał przy tym o odbywającym się Polsko-Kazachstańskim Forum Gospodarczym, gdzie spotkają się biznesmeni z obu krajów.
Zaznaczył też, że będzie popierał Polskę jako niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.
W obecności obu prezydentów w Pałacu Prezydenckim podpisano dwie umowy. Minister środowiska Jan Szyszko z polskiej strony podpisał porozumienie "Karta Partnerstwa Zielony Most". Wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński podpisał z kolei porozumienie o współpracy w dziedzinie gospodarki między Ministrem Rozwoju i Finansów RP a Ministerstwem Gospodarki Narodowej Republiki Kazachstanu. Kilkanaście kolejnych dokumentów zostanie podpisanych podczas forum gospodarczego, w którym wezmą udział prezydenci Polski i Kazachstanu.
Spotkają się z Polakami mieszkającymi w Kazachstanie
Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda będą przebywać w Kazachstanie do piątku. W czwartek prezydent będzie gospodarzem Narodowego Dnia Polskiego na wystawie Expo w Astanie. Para prezydencka spotka się również z Polakami mieszkającymi w Kazachstanie. W 2016 roku Polska zajęła 14. pozycję pod względem wartości eksportu do Kazachstanu, 7. - wśród krajów UE. Wyprzedzają nas Chiny, Niemcy, USA, Korea Południowa, Japonia, Włochy, Holandia, Francja, Turcja, Ukraina, Rosja, Uzbekistan i Białoruś.
W ubiegłym roku wymiana handlowa osiągnęła wartość blisko 760 mln dolarów, o blisko 33 procent mniej niż w 2015 roku. Spadek ten wpisał się w ogólną tendencję spadkową dotyczącą relacji gospodarczych Kazachstanu i związany był z niestabilnością geopolityczną w bezpośredniej bliskości Rosji oraz zawirowaniami w kazachstańskiej gospodarce, w tym między innymi ze znaczącym spadkiem wartości miejscowej waluty.
Według Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), która odpowiada za promocję polskiej gospodarki na wystawie Expo w Astanie, w tym roku odnotowany został wzrost obrotów. Jak podała PARP, eksport z Polski do Kazachstanu w pierwszych pięciu miesiącach obecnego roku wyniósł 116,1 mln dolarów i wzrósł w stosunku do analogicznego okresu w ostatnim roku o 14,2 mln dolarów.
Obecnie w Kazachstanie działa około 190 polskich podmiotów gospodarczych.
Autor: KB/mtom,now / Źródło: PAP