Polska

Pakiet onkologiczny, in vitro, poród bez bólu. Arłukowicz podsumowuje swoją działalność

Polska

Bartosz Arłukowicz podsumował swoją działalność
tvn24Bartosz Arłukowicz podał się do dymisji

- Wprowadziliśmy kilkanaście kluczowych zmian, których celem było, aby droga pacjenta w systemie była łatwiejsza - powiedział w piątek Bartosz Arłukowicz, podsumowując na konferencji prasowej swoje osiągnięcia na stanowisku ministra zdrowia. Zapowiedział, że jego ostatnią decyzją będzie wprowadzenie przepisów, które gwarantują pacjentkom poród bez bólu.

Bartosz Arłukowicz złożył w środę dymisję ze stanowiska ministra zdrowia. W piątek na konferencji prasowej podsumował pracę resortu.

Arłukowicz był ministrem zdrowia od listopada 2011 r.. Zastąpił na tym stanowisku Ewę Kopacz.

- Wszystkie zmiany, które wprowadziliśmy, miały tak naprawdę na celu poprawę funkcjonowania systemu ochrony zdrowia dla pacjenta; żeby pacjentowi było łatwiej w systemie - podkreślał w piątek.

Pakiet onkologiczny

Wśród wprowadzonych zmian Arłukowicz wymienił pakiet onkologiczny, który "skraca czas diagnozy choroby nowotworowej do dziewięciu tygodni".

- Do końca czerwca ponad 122 tys. pacjentów zostało objętych pakietem onkologicznym. 98 proc. spośród tych pacjentów otrzymało pełną diagnozę w 9-tygodniowym terminie - powiedział.

- Wprowadziliśmy też 29 nowych leków w leczeniu onkologicznym i przeprowadziliśmy zapowiadane zmiany w pakiecie onkologicznym. Te rozporządzenia są w tej chwili w konsultacjach zewnętrznych - dodał.

In vitro

Wśród osiągnięć Arłukowicz wskazał też na rządowy program zapłodnienia metodą in vitro. Podkreślił, że dzięki niemu dotąd urodziło się ponad 2 tys. 100 dzieci. Przypomniał, że jego resort przygotował też zapisy ustawy o leczeniu niepłodności, która jest procedowana w Sejmie i ma być głosowana za dwa tygodnie.

Dodał, że w ciągu ostatnich 3,5 roku na listy refundacyjne wprowadzono ponad 4,4 tys. leków. - 152 leki są bez dopłaty pacjenta, 250 leków w programach lekowych bez dopłaty pacjenta, ponad 900 leków z dopłatą ryczałtową 3,20 zł - powiedział. Wskazał też na zmiany w systemie lekarza rodzinnego, m.in. wprowadzenie pediatrów do POZ, a także "zwykłe, codzienne uproszczenia dla pacjentów" - np. to, że recepta może być ważna do 12 miesięcy oraz to, że pacjent może ją otrzymać w ramach tzw. wizyty receptowej, dzięki czemu nie musi czekać w kolejce do specjalisty. Arłukowicz mówił też o zmianach w systemie kształcenia lekarzy i przyznaniu ponad 15,4 tys. miejsc dla młodych, kształcących się lekarzy. - Kolejne duże zmiany to system dostępu pacjenta do lekarza. Zakończyliśmy okres, w którym pacjent musiał legitymować się dokumentami, żeby skorzystać z pomocy lekarskiej. Poprzez wprowadzenie systemu eWUŚ porada lekarska udzielana jest na podstawie dowodu osobistego i następuje natychmiastowa weryfikacja uprawnień pacjenta do świadczeń medycznych - podkreślił. Arłukowicz mówił też o zmianach informatycznych w systemie ochrony zdrowia. - Wprowadzamy elektroniczną receptę, elektroniczne zlecenie na wyroby medyczne, elektroniczną dokumentację medyczną, internetowe konto pacjenta, a także kartę ubezpieczenia zdrowotnego. Te wszystkie przepisy ujęte są w ustawie, która w tej chwili czeka na rozpatrzenie przez rząd. Zostaną one wprowadzone w życie na przełomie roku 2015 i 2016 - powiedział. Minister wskazał też na wprowadzenie możliwości bezkosztowego leczenia pacjentów w krajach UE oraz obowiązku informowania przez konsultantów krajowych o ich związkach z firmami farmaceutycznymi. Wspomniał również o przeniesieniu wyceny świadczeń medycznych z NFZ do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz o wprowadzeniu map potrzeb zdrowotnych, czyli kontraktowaniu świadczeń według zapotrzebowania w danym regionie.

Poród bez bólu

Poinformował również, że podjął decyzje o wprowadzeniu przepisów, które gwarantują pacjentkom poród bez bólu. - Dzisiaj przekazaliśmy do konsultacji zewnętrznych zarządzenie prezesa (NFZ), w którym finansujemy dodatkowo znieczulenie zewnątrzoponowe. To rzecz niezwykle dla mnie ważna, takie zakończenie całego pakietu opieki nad matką, dzieckiem, pacjentem - powiedział Arłukowicz.

Poinformował też, że wprowadzono 17 ustaw i 293 rozporządzenia.

Dymisja Arłukowicza

Premier Ewa Kopacz przedstawiła w środę decyzje podjęte w związku z ujawnieniem akt ze śledztwa ws. tzw. afery podsłuchowej i polityczne konsekwencje sprawy prywatnych rozmów ministrów i polityków PO, które zostały podsłuchane i nielegalnie nagrane w warszawskich restauracjach od lipca 2013 r., a upublicznione latem 2014 roku w mediach. Z funkcji w rządzie zrezygnowały osoby, które - jak mówiła premier - "pojawiają się na taśmach". Arłukowicz jest jedną z nich. Dotychczas nie pojawiły się stenogramy czy publikacje nagrań rozmów, w których uczestniczyłby Arłukowicz. Media donosiły, że Arłukowicz był częstym gościem jednej z restauracji, w której dokonywano podsłuchów i nagrywano rozmowy. W czwartek w Sejmie powiedział on dziennikarzom, że "uznał, że taka decyzja będzie właściwa".

Minister obrony narodowej, szef MSZ, marszałek. Polityczna droga Sikorskiego
Minister obrony narodowej, szef MSZ, marszałek. Polityczna droga Sikorskiego tvn24
wideo 2/20

Autor: kg\mtom / Źródło: TVN24, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości