Organizatora seksparty nie wydano Polsce z obawy o "prawa podstawowe" skazanego

Autor:
Robert
Zieliński
Źródło:
tvn24.pl

Trzy lata temu sąd w Belgii nie zgodził się na wykonanie Europejskiego Nakazu Aresztowania wobec Dawida Manzheleya, organizatora słynnej orgii z udziałem węgierskiego europosła Jozsefa Szajera. Nasze nieoficjalne informacje z piątku potwierdził Sąd Okręgowy w Krakowie.

Krakowski sąd, który wystosował Europejski Nakaz Aresztowania, potwierdził nasze piątkowe nieoficjalne informacje, że Belgowie odmówili wykonania nakazu.

- W dniu 22 czerwca 2017 wyrokiem Izby Oskarżeń Sądu Apelacyjnego w Brukseli odmówiono wykonania ENA na podstawie artykułu 4.5 belgijskiej ustawy - poinformowała sędzia Beata Górszczyk, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Krakowie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

"Korzystają przestępcy"

Według naszego rozmówcy z małopolskiej policji belgijski sąd odmówił wydania poszukiwanego ze względu na fakt, że "wykonanie ENA może zagrozić podstawowym prawom osoby, której dotyczy nakaz". 

- Coraz częściej spotykamy się z takimi odmowami. Chodzi po prostu o stan praworządności w Polsce, który kwestionują sądy w całej Europie. Niestety, korzystają na tym przestępcy - mówi oficer.

Nie wiemy, co konkretnie zaważyło na decyzji belgijskiego sądu. Obecnie wątpliwości europejskich sądów dotyczą najczęściej kwestii związanych z reformą sądownictwa w Polsce, m.in. sposobem wybierania sędziów przez nową, wyłonioną przez polityków Krajową Radę Sądownictwa. Choć zmiany w sądownictwie zaczęły się już w 2016 roku, to te kluczowe przeprowadzono w roku 2018.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEMAT PRAWORZĄDNOŚCI NA KONKRET24.PL >>>

Fałszywy prawnik

Jak już informowaliśmy, policjanci z Małopolski wyśledzili Dawida Manzheleya kilka lat temu w Brukseli. Poszukiwali go, gdyż od 2008 roku ciążył na nim wyrok roku i dwóch miesięcy więzienia za oszustwa. Jego ofiarą padł m.in. mężczyzna, który zapłacił mu 2,5 tysiąca złotych za usługę prawniczą.

Poszukiwany Dawid ManzheleyPolicja

- Podawał się wtedy za prawnika, wykształconego w Izraelu. Usługi nie wykonał, nie był także żadnym prawnikiem. O ile pamiętam, to jego ofiara miała poważne problemy, gdyż wierząc, że korzysta z pomocy zawodowego prawnika, straciła terminy procesowe w ważnej dla niego sprawie - mówi nasz rozmówca.

Według tego samego źródła Dawid Manzheley tuż przed wyrokiem uciekł przez Rosję do Izraela i dopiero następnie osiadł w stolicy Belgii. Tam namierzyli go policjanci i na podstawie ich ustaleń sąd w Krakowie wydał Europejski Nakaz Aresztowania mężczyzny, który następnie nie został uwzględniony przez belgijski sąd.

Sam Dawid Manzheley w wywiadzie dla węgierskiego portalu 444.hu zaprzeczył, by był poszukiwanym przez małopolską policję mężczyzną. W rozmowie z Onetem twierdził, że w ostatnich latach był w Polsce tylko dwukrotnie - w 2011 i 2013 roku - w Konstancinie, gdzie odwiedzał znajomych.

Zmienił nazwisko

Jednak dziennikarze "Faktu" dotarli do bliskich poszukiwanego mężczyzny. Twierdzą oni, że ich krewny oraz organizator seksparty to ta sama osoba. Mówią o nim "oszust" i dodają, że oryginalnie nazywał się Przemysław P., a nazwisko zmienił, dopiero gdy miał problemy z prawem.

Jego bliscy - wywodzący się z Wadowic - skarżyli się również, że mężczyzna od lat zasypuje ich pozwami, w których domaga się milionów złotych.

Według Dawida Manzheleya informacje są nieprawdziwe, stanowią zemstę na nim, gdyż na organizowanych przez niego orgiach "jeden z prawicowych liderów polskiego Ministerstwa Sprawiedliwości jest również stałym gościem".

To oświadczenie krytycznie ocenił wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. - Rzucić takie słowa łatwo, a dowodów żadnych - powiedział pytany przez dziennikarzy.

Ryszard Terlecki o seksparty w Brukseli
Ryszard Terlecki o seksparty w BrukseliTVN24

Ucieczka po rynnie

O sprawie seksparty w Brukseli od ponad tygodnia informują media w Europie i poza nią. W piątek 27 listopada w spotkaniu wzięło udział 25 osób, wśród których znalazł się między innymi węgierski eurodeputowany Jozsef Szajer. Ten bliski współpracownik premiera Węgier Viktora Orbana, który był współautorem konserwatywnych zmian w węgierskiej konstytucji, został zatrzymany przez belgijskich policjantów, gdy próbował uciekać z po rynnie. Policja interweniowała, ponieważ spotkanie łamało obowiązujące w Belgii obostrzenia przeciwepidemiczne.

"Gwałtowny koniec politycznej kariery, na skutek wydarzeń, które wymknęły się spod kontroli"
"Gwałtowny koniec politycznej kariery, na skutek wydarzeń, które wymknęły się spod kontroli""Fakty" TVN

Autor:Robert Zieliński

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości