W czwartek po południu w Dzienniku Ustaw opublikowano 15 zaległych wyroków Trybunału Konstytucyjnego. Wciąż nie opublikowano jednak trzech orzeczeń - z 9 marca, 11 sierpnia i 7 listopada tego roku - które dotyczą nieobowiązujących już ustaw o TK autorstwa PiS.
Wyroki opublikowano na podstawie jednego z artykułów ustawy z 13 grudnia pod nazwą "Przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz ustawę o statusie sędziów TK". Prezydent Andrzej Duda podpisał ją 19 grudnia.
Zgodnie z nią "wyroki Trybunału oraz rozstrzygnięcia Trybunału podjęte z naruszeniem przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o Trybunale Konstytucyjnym albo ustawy z dnia 22 lipca 2016 r. o Trybunale Konstytucyjnym, wydane przed dniem wejścia w życie ustawy (...) podlegają ogłoszeniu w odpowiednich dziennikach urzędowych po zarządzeniu ich ogłoszenia przez sędziego pełniącego obowiązki Prezesa Trybunału".
Trzy wciąż czekają na publikację
Wyjątek stanowią "wyroki i rozstrzygnięcia", które dotyczą "aktów normatywnych, które utraciły moc obowiązującą" - te w myśl wspomnianej ustawy nie podlegają publikacji.
W związku z tym w Dzienniku Ustaw nie pojawiły się wyroki TK z 9 marca i 11 sierpnia tego roku. Trybunał Konstytucyjny orzekł w nich o niekonstytucyjności dwóch poprzednich ustaw o TK autorstwa Prawa i Sprawiedliwości, które przestały już obowiązywać.
Publikacji tych dwóch wyroków domaga się m.in. opozycja i zwolennicy Komitetu Obrony Demokracji, ale także Komisja Europejska oraz Komisja Wenecka, zajmujące się sporem wokół polskiego Trybunału.
W Dzienniku Ustaw nie znalazł się także wyrok z 7 listopada tego roku dotyczący zasad powołania prezesa i wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego na podstawie - nieobowiązującej już - ustawy o TK z 22 lipca 2016 roku, choć TK uznał te przepisy za zgodne z konstytucją.
15 wyroków
W czwartek opublikowano w sumie 15 wyroków TK wydanych między 27 września a 13 grudnia. Dotyczą one m.in. zatrzymania prawa jazdy przez policję, hipoteki przymusowej, prawa o adwokaturze czy ustawy o służbie zagranicznej.
Na mocy wcześniejszej ustawy o TK publikację wyroków w Dzienniku Ustaw zarządzał szef kancelarii premiera. Rzecznik rządu Rafał Bochenek mówił kilka miesięcy temu, że tak długo, jak długo TK - w ocenie rządu - nie będzie przestrzegał prawa, nie można publikować jego orzeczeń.
Autor: ts/sk / Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24