Policjanci z Pisza przedstawili 49-latkowi zarzut za zniszczenie linii brzegowej jeziora Śniardwy. Właściciel działki miał pozwolenie na zbudowanie pomostu nad jeziorem, ale zwiększył zakres prac ziemnych, na co już pozwolenia nie posiadał. Mężczyzna wykopał kanał wodny i pogłębił płytką strefę przybrzeżną.
W lipcu ubiegłego roku do Komendy Powiatowej Policji w Piszu wpłynęło zawiadomienie od Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa dotyczącego zniszczenia linii brzegowej jeziora Śniardwy.
- Sprawą zajęli się policjanci do spraw przestępczości gospodarczej piskiej jednostki. Zbierając materiał dowodowy kryminalni ustalili, że właścicielem wskazanej działki nad jeziorem Śniardwy w miejscowości Zdory, jest 49-letni mieszkaniec województwa podlaskiego - przekazała nadkomisarz Anna Szypczyńska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Piszu.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Jak się okazało, właściciel posiadał zgodę jedynie na wykonanie pomostu, który zbudował. Dodatkowo wykopał jeszcze kanał w kierunku prostopadłym do linii brzegowej jeziora oraz wykonał inne prace ziemne.
Nielegalne działania na jeziorze Śniardwy
- Zrobił to nielegalnie na obszarze prawnie chronionym w ramach Mazurskiego Parku Krajobrazowego oraz Natura 2000- obszary ptasie "Puszcza Piska". Zniszczenie linii brzegowej jeziora oraz obszaru bezpośrednio przylegającego, a także likwidacja trzcinowiska wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. W przeciwnym razie jest to naruszenie Ustawy Prawo Wodne. Tak też było w tym przypadku - wyjaśniła policjantka.
Właściciel działki usłyszał zarzut dotyczący zniszczenia brzegu śródlądowych wód powierzchniowych jeziora Śniardwy poprzez wykonanie prac ziemnych. Chodzi o wykopanie kanału wodnego o powierzchni około 1420 metrów kwadratowych oraz pogłębienie strefy przybrzeżnej jeziora na powierzchni około 63 metrów kwadratowych.
- Działał w ten sposób na szkodę Skarbu Państwa w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Zarząd Zlewni w Giżycku i Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Zgodnie z art. 475 Prawo Wodne niszczenie i uszkadzanie brzegów śródlądowych wód powierzchniowych jest przestępstwem, za które grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku - poinformowała nadkomisarz Szypczyńska.
Autorka/Autor: mm/PKoz
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: KPP w Piszu