Polska

Około 100 zatrzymanych. Mieli zagrażać bezpieczeństwu uroczystości

Polska

[object Object]
Około 100 zatrzymanych przez policję i ABW przed 11 listopadatvn24
wideo 2/22

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i policja zatrzymały w dniach 8-11 listopada około 100 osób, które mogły zagrażać bezpieczeństwu uroczystości niepodległościowych. MSWiA i minister koordynator służb specjalnych poinformowali, że służby nie odnotowały poważniejszych zakłóceń porządku publicznego podczas niedzielnych państwowych uroczystości.

Jak przekazało w niedzielę Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wspólnie z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego, spokojny przebieg uroczystości państwowych z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości to efekt współpracy służ podległych ministrowi Joachimowi Brudzińskiemu i ministrowi koordynatorowi służb specjalnych Mariuszowi Kamińskiemu. W ocenie obu ministrów Biało-Czerwony Marsz "Dla Ciebie Polsko" był największym zgromadzeniem, jakie zabezpieczała stołeczna policja w swojej historii. Policja szacuje, że uczestniczyło w nim około 250 tysięcy osób.

Około 100 zatrzymanych

Zabezpieczanie niedzielnych uroczystości rozpoczęło się na kilka dni przed 11 listopada.

"W wyniku podjętych działań ABW oraz Policja uniemożliwiły organizację koncertów mających się odbyć pod patronatem skrajnie prawicowych ugrupowań" - poinformowało ministerstwo.

Służby poinformowały, że zapobiegły także przeprowadzeniu trzech konferencji, na których miała być propagowana ideologia totalitarna. 8-11 listopada funkcjonariusze zatrzymali około 100 osób, przeszukano także miejsca zamieszkania niektórych z nich.

Ponadto Straż Graniczna uniemożliwiła wjazd do Polski osobom ze środowisk - według oceny służb - stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa i porządku publicznego, między innymi obywatelom Rosji, Szwecji i Ukrainy. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego - jak podano - na bieżąco informowała SG o zagranicznych aktywistach ugrupowań skrajnie prawicowych, lewicowych i neofaszystowskich.

Autor: ads / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości