Uciekł z pumą do lasu. Oświadczenie policji

TVN24 | Polska

Autor:
dg/dap
Źródło:
PAP
Uciekł z pumą do lasu. "Ja nie popełniłem przestępstwa"Fakty TVN
wideo 2/5
Fakty TVN Uciekł z pumą do lasu. "Ja nie popełniłem przestępstwa"

Mężczyzna, który w piątek uciekł ze swojej posesji z udomowioną pumą, pozostaje nieuchwytny. Zgodnie z wyrokiem sądu miał on przekazać zwierzę do ZOO w Poznaniu, ale uchylał się od jego wykonania. Pracownicy ogrodu zoologicznego, w towarzystwie dziennikarzy, próbowali samodzielnie odebrać pumę, ale jej właściciel uciekł z nią do lasu. "Jedynym pozytywnym aspektem tej nieudanej realizacji jest fakt, że nikt nie doznał obrażeń ciała" - przekazała w oświadczeniu policja z Zawiercia.

Właściciel Nubii - były żołnierz - kilka lat temu kupił drapieżnego kota w Czechach i wychowywał ją od małego. Posiadanie niebezpiecznego zwierzęcia przez osoby prywatne jest jednak w Polsce nielegalne. Mężczyzna kilka razy był skazywany za stwarzanie zagrożenia, aż w końcu sąd orzekł przepadek pumy na rzecz ogrodu zoologicznego w Poznaniu. W piątek pracownicy poznańskiego zoo przyjechali na posesję mężczyzny w Ogrodzieńcu, aby osobiście odebrać zwierzę. Ten jednak uciekł z nią do lasu. Wcześniej - jak relacjonowali pracownicy ZOO - właściciel kota zaatakował ich z nożem w ręku.

Prowadzone w piątek do późnego wieczora poszukiwania, w których uczestniczyło około 200 policjantów, zakończyły się niepowodzeniem. W sobotę właściciel zwierzęcia opublikował na Facebooku informację, że są "bezpieczni", a także film, na którym głaszcze pumę.

"Dziękujemy za każdą wiadomość. Za każde wsparcie. Siła w Was. Udostępniamy nasze posty. Podajemy dalej. Bez tego kłamstwo będzie górą. Niech media widzą, jaką mamy armię. Czekamy na rozwój wydarzeń. Czekamy na fachową pomoc prawną. Bez tego nie możemy nic zrobić" - napisano na profilu poszukiwanego przez policję właściciela udomowionej pumy o imieniu Nubia.

"Szczególny charakter sprawy"

W sobotę wieczorem swoje oświadczenie w tej sprawie opublikowała zawierciańska policja, której przedstawiciele podkreślają, że ustawową rolą policji jest wykonywanie czynności na polecenie sądów. W tej konkretnej sytuacji - czytamy w oświadczeniu - postanowieniem Sądu Rejonowego w Zawierciu, które uprawomocniło się 21 marca tego roku - puma miała zostać przekazana przez właściciela do ZOO w Poznaniu.

"W związku z brakiem realizacji nałożonego obowiązku, Sąd zlecił Policji pomoc w ustaleniu miejsca przechowywania zwierzęcia, co było systematycznie realizowane, również w oparciu o napływające informacje z ZOO w Poznaniu. W dniu 1 lipca 2020 r. wpłynęło do KPP w Zawierciu oficjalne zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez posiadacza pumy, co pozwoliło na poszerzenie naszych działań o czynności operacyjne i wytypowanie konkretnych miejsc do realizacji postanowienia sądu" - podali policjanci.

"Biorąc pod uwagę szczególny charakter tej sprawy i dokonane rozpoznanie, było do przewidzenia, iż dotychczasowy właściciel nie będzie chciał oddać Nubii dobrowolnie, gdyż bezsprzecznie jest z nią bardzo związany emocjonalnie. Z tego względu przed podjęciem działań związanych z przekazaniem pumy zasadnym było dokładne zaplanowanie czynności, w tym zapewnienie ewentualnego udziału mediatora, co w naszym przekonaniu mogło przyczynić się do rozwiązania tej sytuacji w sposób jak najmniej dolegliwy (również dla pumy), a przede wszystkim zapewniający bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom czynności" - wyjaśniła zawierciańska policja.

Mężczyzna uciekł razem z pumą do lasuZOO w Poznaniu

Policja zaskoczona działaniem poznańskiego ZOO

Jak wynika z oświadczenia, funkcjonariusze byli zaskoczeni wiadomością, że przedstawiciele ZOO w Poznaniu, wraz z asystującymi im dziennikarzami, podjęli samodzielną próbę przejęcia Nubii, nie informując wcześniej o tym policji. "Próba ta okazała się nieskuteczna, a jej efektem była ucieczka dotychczasowego właściciela z pumą. Jedynym pozytywnym aspektem tej nieudanej realizacji jest fakt, że nikt nie doznał obrażeń ciała" - oceniła policja.

W oświadczeniu przypomniano, że niezależnie od prowadzonych przez nich działań oraz zewnętrznych prób rozwiązania problemu w drodze mediacji, należy mieć na względzie, że puma Nubia, pomimo łagodnego i pięknego wyglądu, jest jednak dzikim i drapieżnym zwierzęciem. "W przypadku jej zauważenia prosimy o powiadomienie policji na numer alarmowy oraz nie podejmowanie żadnych samodzielnych działań" - zaapelowała policja.

Nieudana interwencja pracowników ZOO

Piątkowa próba odebrania Nubii właścicielowi została opisana na Facebooku - zarówno przez samego uciekiniera, jak i przedstawicieli poznańskiego ogrodu zoologicznego.

"Zostaliśmy zaatakowani przez pracowników ogrodu zoologicznego w Poznaniu; jeden z pracowników próbował mnie powalić, spróbował założyć klamrę, obezwładnić; definitywnie użył siły w stosunku do mojej osoby. Moja reakcja była jednoznaczna - bronić siebie, bronić imienia, bronić najukochańszego zwierzaka" - czytamy na profilu właściciela pumy, który deklaruje, że traktuję Nubię jak swoje dziecko.

"Czekamy na działania policji. W czerwcu w związku z kontynuacją sprawy, zoo pozostaje w kontakcie z policją i informuje o przywłaszczeniu oraz nielegalnym komercyjnym używaniu pumy przez byłego właściciela (zdjęcia za 3 tys. zł, na które zwierzę jest wożone cinquecento, warsztaty głaskania). W dniu wczorajszym (w piątek - przyp. red.) udajemy się po zwierzę. Czekając na przyjazd policji na nieogrodzonym terenie z barakiem, przy którym stoi mała klatka z ujawnioną pumą (zwierzę nie może nawet stanąć, wokół odchody i worki foliowe), zostajemy zaatakowani przez byłego właściciela - z nożem" - relacjonowało z kolei poznańskie ZOO.

"Zdarzenie dokumentują obecne media, cudem pracownicy zoo nie zostają zranieni, zwierzę brutalnie wyciągane i szarpane przez właściciela zostaje wywiezione do lasu. Ze względu na atak nożownika oraz zwierzę gatunku należącego do najniebezpieczniejszych, które stanowi zagrożenie dla ludzi, policja organizuje obławę oraz podejmuje odpowiednie procedury. Czekamy na efekt działań i możliwość zabezpieczenia zwierzęcia, możliwość udzielenia mu specjalistycznej pomocy i opieki" - podało poznańskie ZOO na Facebooku.

Dyrektorka poznańskiego zoo o poszukiwaniach pumySwoje stanowisko przedstawiła Ewa Zgrabczyńska. Jak mówi, zgłosiła formalny wniosek o wystawienie listu gończego i ujawnienie wizerunku mężczyzny. Dyrektorka zoo podkreśla, że puma to nie jest zabawka. Dodaje, że była trzymana w złych warunkach.Zoo Poznań

"Puma w pierwszej ocenie lekarza weterynarii jest w złej kondycji ogólnej, bo chodzenie na smyczy i klatka - karcer niszczą zdrowie drapieżnika wymagającego swobodnego ruchu i wspinania, ma zaburzony behawior. Jeśli posiadacie informacje mogące pomóc zwierzęciu i organom ścigania, prosimy o pomoc" - czytamy w informacji przedstawicieli ogrodu zoologicznego. Właściciel pumy zapewnia natomiast, że ma ona zapewnione dobre warunki i właściwą opiekę - opublikował m.in. zdjęcia wybiegu Nubii.

Pod postami w mediach społecznościowych, zarówno na profilu właściciela pumy, jak i poznańskiego ZOO, jest łącznie kilka tysięcy komentarzy internautów, którzy są podzieleni w swoich ocenach; część uważa, że zwierzęciem - zgodnie z wyrokiem sądu - powinien zaopiekować się ogród zoologiczny, natomiast inni są zdania, że odebranie pumy właścicielowi może przynieść szkodę zwierzęciu.

Autor:dg/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: ZOO w Poznaniu