Mężczyzna uciekł z pumą do lasu. Szukają go antyterroryści, dyrektorka zoo apeluje o pomoc

TVN24 | Polska

Aktualizacja:
Autor:
ads/ks
Źródło:
tvn24.pl/Gazeta Wyborcza
Pracownicy zoo próbowali odebrać pumę właścicielowiTVN24
wideo 2/5
TVN24Pracownicy zoo próbowali odebrać pumę właścicielowi

Policja poszukuje mężczyzny, który zbiegł ze swojej posesji w gminie Ogrodzieniec (województwo śląskie). Uciekł razem z pumą, którą hodował od kilku lat. Decyzją sądu zwierzę ma trafić do poznańskiego ogrodu zoologicznego. Dyrektorka zoo prosi o pomoc w poszukiwaniach.

Jak relacjonuje reporter TVN24 Łukasz Wójcik, mężczyzna - były żołnierz - kilka lat temu kupił pumę w Czechach i wychowywał ją od małego kociaka. Posiadanie niebezpiecznego zwierzęcia przez osoby prywatne jest jednak w Polsce nielegalne.

Mężczyzna kilka razy był skazywany za stwarzanie zagrożenia, aż w końcu sąd orzekł przepadek pumy na rzecz ogrodu zoologicznego w Poznaniu. W piątek pracownicy poznańskiego zoo przyjechali na posesję mężczyzny w Ogrodzieńcu, aby osobiście odebrać zwierzę.

Ucieczka z pumą

- Pracownicy podjęli próbę odebrania tego zwierzęcia. Niestety mężczyzna razem ze zwierzęciem się oddalił i my dostaliśmy o tym informację - przekazała jeszcze w piątek w rozmowie z tvn24.pl podkomisarz Magdalena Wiśniewska ze śląskiej policji.

- Mężczyzna miał przekazać zwierzę pracownikom, ale nie wyraził na to aprobaty i oddalił się pieszo w kompleks leśny - dodaje Tomasz Graboś z policji w Zawierciu.

Ekipie z zoo towarzyszył dziennikarz "Gazety Wyborczej". Jak opisuje, w momencie oczekiwania na policję, na posesji zjawił się właściciel zwierzęcia, otworzył klatkę i je wypuścił. Mężczyzna cały czas trzymał pumę na smyczy. Chciał odjechać samochodem, potem - według relacji "GW" - wyciągnął nóż i miał grozić nim m.in. sąsiadowi czy pracownikom zoo.

Mężczyzna uciekł razem z pumą do lasuZOO w Poznaniu

- To przez ciebie, kobieto, nie wtrącaj się. Uroiłaś sobie, że zabierzesz wszystko, co jest na tej ziemi. Będziesz miała mnie na sumieniu. W życiu jej nie oddam. To moje dziecko - miał krzyczeć mężczyzna w kierunku dyrektorki poznańskiego zoo Ewy Zgrabczyńskiej.

Ostatecznie mężczyzna zniknął razem z pumą w gąszczu drzew. Funkcjonariusze sprawdzają okoliczne tereny leśne, ale - jak zaznaczyła rzeczniczka - policja "bierze pod uwagę też inne miejsca".

Puma i jej właściciel uciekli do lasuTVN24

"Bezpieczni"

Obecnie policjanci prowadzą "szeroko zakrojone czynności poszukiwawcze, by ustalić, gdzie przebywa mężczyzna i zwierzę". W akcję zaangażowani są funkcjonariusze między innymi z Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu, a także kontrterroryści i policyjny śmigłowiec.

Właściciel pumy w sobotę, chwilę przed godziną 9, wrzucił na Facebooka film, na którym widać, jak głaszcze kota po głowie. Nagranie podpisał "Bezpieczni". Pod filmem setki internautów komentuje sytuację. Wielu z nich dodaje otuchy i wsparcia właścicielowi zwierzęcia.

Swoje stanowisko przedstawiła również Ewa Zgrabczyńska. Jak mówi, zgłosiła formalny wniosek o wystawienie listu gończego i ujawnienie wizerunku mężczyzny. Dyrektorka zoo podkreśla, że puma to nie jest zabawka. Dodaje, że była trzymana w złych warunkach.

- Przekazałam film, który został opublikowany, z informacją, że pan doskonale miewa się razem ze zwierzęciem. Jest to film tak naprawdę kpiący z dotychczasowych działań, pokazujący, że mimo prawomocnego wyroku sądu, który przekazał już w lutym pumę na własność ogrodu zoologicznego w Poznaniu, ten wyrok nie jest respektowany - mówi Zgrabczyńska.

- Odebrano jej szansę na życie w dobrych, godnych warunkach. To nie jest zabawka, to jest żywe zwierzę z pierwszej kategorii zwierząt niebezpiecznych, które może stanowić nie tylko realne zagrożenie dla zdrowia i życia publicznego, ale wymaga specjalistycznej opieki, dużego wybiegu i takich warunków, żeby zaspokajały jej potrzeby biologiczne - zaznacza dyrektorka poznańskiego zoo.

Zgrabczyńska prosi o pomoc w poszukiwaniach.

Dyrektorka poznańskiego zoo o poszukiwaniach pumyZoo Poznań

Autor:ads/ks

Źródło: tvn24.pl/Gazeta Wyborcza

Źródło zdjęcia głównego: ZOO w Poznaniu