Andrzej Duda i Janusz Palikot prezentują wyborcze spoty, oba krytykujące urzędującego prezydenta. W SLD trwa wewnętrzna walka w czasie kampanii, od której Magdalena Ogórek się odcina. Wyborczy wyścig definitywnie kończy Anna Grodzka.
Ostatni dzień składania podpisów do Państwowej Komisji Wyborczej miał należeć do Magdaleny Ogórek, której sztab zebrał ich 510 tys. Uwagę mediów bardziej jednak przykuły wewnętrzne spory w Sojuszu.
Grzegorz Napieralski w radiu RMF FM oświadczył, że pozywa Leszka Millera do sądu. Za co? Za to, że w styczniu został zawieszony przez Zarząd Krajowy Sojuszu. Stwierdził, że przez kilka tygodni razem z prawnikami ważył racje i doszli do wniosku, że podczas zawieszania go w prawach członka zostały złamane wewnętrzne przepisy partii.
W poniedziałek sąd partyjny ma zająć się sprawą Grzegorza Napieralskiego. Według naszych informacji polityk Sojuszu po wyborach prezydenckich zamierza włączyć się w tworzenie nowej inicjatywy politycznej. Napieralski nie planuje przejścia do żadnej istniejącej już partii, choć jeszcze w styczniu miał być sondowany przez Platformę Obywatelską.
– Napieralski powiedział, że nie widzi się w PO. Zresztą nie wiadomo, jak skończyłby się jego transfer – mówi nasz rozmówca z Sojuszu. I choć partyjne rozgrywki zdominowały kampanijny czwartek w SLD, to Magdalena Ogórek podczas składania podpisów w Państwowej Komisji Wyborczej szybko się od nich odcięła.
Spór Napieralskiego z Millerem skomentowała krótko: - Jestem kandydatką niezależną. Kandydatką na prezydenta wszystkich Polaków i nie komentuję żadnych spraw wewnętrznych żadnej z partii.
Bronisław Komorowski i dodatkowe podpisy
Sztab urzędującego prezydenta złożył dziś dodatkowe 400 tys. podpisów, po tym, jak 13 marca zarejestrowano kandydaturę Bronisława Komorowskiego (wówczas złożono 250 tys. podpisów). Prezydent, podobnie jak wczoraj, nie był dziś "kampanijnie" aktywny.
Poświęcał się obowiązkom prezydenckim, a dokładniej uczestniczył w przedświątecznym spotkaniu z dziećmi z placówek opiekuńczych, które zostały zaproszone do Belwederu. Podczas niego Anna i Bronisław Komorowscy wspólnie z dziećmi dekorowali świąteczne wypieki. Prezydent życzył, aby wspólne przygotowywanie mazurków i pisanek odbywało się w każdym domu, bo chodzi o przekazywanie tradycji, obyczaju, ale też umiejętności świętowania.
Spot Dudy o euro
Wprowadzenie w Polsce waluty europejskiej stało się w ostatnim tygodniu kluczowym tematem kampanii kandydata PiS. Andrzej Duda zaprezentował kolejny spot.
Przestrzega w nim przed wprowadzeniem euro w Polsce. Spot zaczyna się od archiwalnej wypowiedzi Bronisława Komorowskiego w Paryżu, który mówi o przyjęciu wspólnej waluty. Potem pokazana jest scena matki z dzieckiem w sklepie i kluczowa wymiana zdań: „Mamo, dlaczego nas na nic nie stać? Synku, bo jest euro, bo jest drogo”. Na koniec klipu Andrzej Duda podsumowuje: „Czy chcemy rozwoju z polskim złotym, czy biedy z walutą euro? O tym także rozstrzygną te wybory”.
Spot Palikota
Janusz Palikot, podobnie jak Andrzej Duda, zaprezentował spot, który uderza w Bronisława Komorowskiego. W klipie mającym zachęcić do głosowania na Janusza Palikota występuje kilkunastoletni chłopiec, który zbiera podpisy pod kandydaturą Bronisława Komorowskiego.
Jednak napotkani ludzie nie chcą udzielić poparcia urzędującemu prezydentowi. Kiedy w końcu jedna z kobiet decyduje się podpisać pod kandydaturą Bronisława Komorowskiego by pomóc chłopcu, okazuje się, że jest wyborcą Janusza Palikota. Sam chłopak też przyznaje się, że będzie głosował na przewodniczącego „Twojego Ruchu”. Spot ma być rzekomo oparty na prawdziwej historii partnera Barbary Nowackiej.
Grodzka nie zebrała podpisów
Nie dla wszystkich ostatni dzień składania odpisów w PKW był łaskawy. Posłanka Anna Grodzka, popierana przez Partię Zielonych, ostatecznie zakończyła kampanię i nie wystartuje w majowych wyborach prezydenckich. Jak poinformował dzisiaj jej komitet wyborczy, nie udało się zebrać wymaganych 100 tys. podpisów.
W czwartek do południa PKW zarejestrowała pięciu kandydatów na prezydenta: Bronisława Komorowskiego (jako pierwszego), Adama Jarubasa (PSL), Janusza Korwin-Mikkego (partia KORWiN), Jacka Wilka (Nowa Prawica) oraz muzyka Pawła Kukiza (kandydat niezależny).
Podpisy kandydatów: Andrzeja Dudy (PiS), Janusza Palikota (TR), Mariana Kowalskiego (RN), Magdaleny Ogórek oraz Pawła Tanajno (Demokracja Bezpośrednio) czekają na rejestrację.
Autor: Joanna Miziołek / Źródło: tvn24.pl