"Zadziałali Polacy, ale nie państwo polskie" 

Źródło:
TVN24
Mucha: mamy Odrę, którą ktoś zamordował, mamy państwo, które jest totalnie nieprzygotowane na duże zagrożenie
Mucha: mamy Odrę, którą ktoś zamordował, mamy państwo, które jest totalnie nieprzygotowane na duże zagrożenieTVN24
wideo 2/35
Mucha: mamy Odrę, którą ktoś zamordował, mamy państwo, które jest totalnie nieprzygotowane na duże zagrożenieTVN24

Goście "Kawy na ławę" w TVN24 dyskutowali o skażeniu Odry i reakcji rządu na tę katastrofę. - Ta sytuacja jest przerażająca z dwóch powodów. Po pierwsze, mamy Odrę, którą ktoś zamordował, a po drugie, mamy państwo, które jest totalnie nieprzygotowane na duże zagrożenia - oceniła Joanna Mucha z Polski 2050. Karol Karski z PiS przekonywał, że "państwo podejmuje działania", a minister Agnieszka Ścigaj sugerowała, że to opozycja powinna wcześniej zrobić konferencję prasową i informować o skażeniu.

Z dnia na dzień w Odrze, na kilkuset kilometrach długości, odnajdywanych jest coraz więcej martwych zwierząt - głównie ryb, ale też ptaków czy bobrów. Aktywiści mówią o katastrofie ekologicznej. O skażeniu Odry i postawie rządu w tej sprawie rozmawiali goście "Kawy na ławę" w TVN24.

CZYTAJ WIĘCEJ: Co wiemy o katastrofie ekologicznej w Odrze

Karski: nie można wykluczyć żadnych wariantów co do tego, co się stało

Karol Karski, europoseł PiS, przyznał, że "mamy do czynienia z ogromną katastrofą ekologiczną, z przestępstwem, jeśli będą ustaleni konkretni sprawcy". - Państwo podejmuje działania, jest zaangażowanych w oczyszczanie rzeki ponad 2000 policjantów, 300 strażaków, laboratoria badają, komendant główny policji wyznaczył nagrodę w wysokości miliona złotych za pomoc w ustaleniu sprawców tej zbrodni ekologicznej - wyliczał.

Dodał, że "nie można wykluczyć żadnych wariantów co do tego, co się stało". - Ta sprawa musi być rozwiązana dwutorowo - z jednej strony usunięcie skutków tej katastrofy ekologicznej, a z drugiej strony ustalenie sprawców - powiedział Karski.

Karski: mamy do czynienia z ogromną katastrofą ekologiczną
Karski: mamy do czynienia z ogromną katastrofą ekologicznąTVN24

Leszczyna: trzy punkty modus operandi PiS-u

Izabela Leszczyna z Koalicji Obywatelskiej, powiedziała, że "są trzy punkty w modus operandi", które "PiS stosuje przy każdej katastrofie, aferze, nieudacznictwie".

- Pierwszy punkt to niekompetentni ludzie, którzy zarządzają ważnymi odcinkami funkcjonowania państwa - mówiła.

Po drugie - dodała - "to ukrywanie informacji, brak informacji". - Społeczeństwo jest traktowane jak chłopi pańszczyźniani, którzy na folwarku dostają miskę ryżu, mają nie zadawać pytań. Dziedzic wie, co się dzieje, ale nic nie powie - komentowała Leszczyna.

- Trzeci punkt - w momencie, kiedy opinia publiczna już się dowie o tym, co się stało, mamy jakieś mataczenie, ukrywanie dowodów i znalezienie kozła ofiarnego - podsumowała posłanka.

Leszczyna: mamy do czynienia z trzypunktowym modus operandi
Leszczyna: mamy do czynienia z trzypunktowym modus operandiTVN24

Mucha: ta sytuacja jest przerażająca z dwóch powodów

Joanna Mucha z Polski 2050 stwierdziła, że "po raz kolejny, tak jak w przypadku [uchodźców z - przyp. red.] Ukrainy, zadziałali Polacy, ale nie państwo polskie".

- Wyobraźcie sobie, że państwo polskie pod rządami PiS miałoby zareagować na jakieś hybrydowe zagrożenie. Przez dwa tygodnie udawaliby że nic się nie dzieje, po dwóch tygodniach policja wyznaczyłaby nagrodę, żeby powiedzieć, kto to są te zielone ludziki, a pan premier zdymisjonowałby dwie płotki - mówiła.

Dodała, że "ta sytuacja jest dla niej przerażająca z dwóch powodów". - Po pierwsze mamy Odrę, którą ktoś zamordował, a po drugie mamy państwo, które jest totalnie nieprzygotowane na duże zagrożenie - powiedziała Mucha.

Ścigaj do opozycji: trzeba było zrobić konferencję i to pokazać

Agnieszka Ścigaj, minister w kancelarii premiera, przewodnicząca koła poselskiego Polskie Sprawy mówiła, że "zgadza się ze słowami o wielkiej katastrofie i z tym, że reakcja mogła być szybsza". - Czy byłaby wtedy skuteczniejsza? Trudno powiedzieć - zaznaczyła.

- Reakcja mogła być szybsza, gdyby nie brak kompetencji urzędników. I tutaj konsekwencje zostały wyciągnięte - dodała.

- Były reakcje ze strony obywateli i to obywatele 27 lipca alarmowali. Nie przypominam sobie żadnej konferencji żadnego posła opozycji z tamtego regionu, który wziąłby te informacje, przekazał je opinii publicznej i premierowi. Jeżeli te informacje do was dotarły, to trzeba było zrobić konferencję, pokazać - zwróciła się do polityków opozycji.

Ścigaj do opozycji: trzeba było zrobić konferencję i to pokazać
Ścigaj do opozycji: trzeba było zrobić konferencję i to pokazaćTVN24

Kamiński: premier, niestety, po raz kolejny udowadnia, że nie nadaje się do funkcji, którą pełni

Agnieszce Ścigaj odpowiedział Michał Kamiński, wicemarszałek Senatu z PSL. - Nie jesteśmy w rządzie i nie mamy całego aparatu państwowego, który by nas o tym poinformował. Ale mogę pani obiecać, że już wkrótce zamienimy się miejscami. Wtedy Polacy nie będą się musieli budzić ze strachem i zastanawiać się, czy ich państwo znowu zawiodło - powiedział.

- Dzisiaj premier, niestety, po raz kolejny udowadnia, że nie nadaje się do funkcji, którą pełni - ocenił Kamiński.

Kamiński: rząd udowodnił, że wszystko w tym rządzie jest złą polityką i imposybilizmem, a nic nie jest realnym pomaganiem
Kamiński: rząd udowodnił, że wszystko w tym rządzie jest złą polityka i imposybilizmem, a nic nie jest realnym pomaganiem TVN24

Gawkowski: rząd PiS przez brak działań doprowadził do tego, że Odra umiera

Krzysztof Gawkowski, szef klubu Lewicy, mówił, że "rząd Prawa i Sprawiedliwości przez brak działań doprowadził do tego, że Odra umiera".

- Była informacja o tym, że rzeka umiera. Poszukajmy odpowiedzi, dlaczego rząd z pełną premedytacją tę sprawę przykrywał - dodał.

Jego zdaniem "Odra pokazuje dzisiaj w pigułce, jak wygląda zarządzanie państwem". - Premier przyjechał wczoraj na konferencję do miasta - do Gorzowa Wielkopolskiego. Z całym szacunkiem, ale Gorzów leży nad Wartą. To są te absurdy - powiedział.

Gawkowski: rząd PiS, przez brak swoich działań, doprowadził do tego, że Odra umiera
Gawkowski: rząd PiS, przez brak swoich działań, doprowadził do tego, że Odra umieraTVN24

Autorka/Autor:ads//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Założyciel WikiLeaks Julian Assange został zwolniony z brytyjskiego więzienia i opuścił Wielką Brytanię na pokładzie samolotu. Wcześniej właściciel demaskatorskiego portalu zawarł ugodę z amerykańskim wymiarem sprawiedliwości, który go ścigał za ujawnienie setek tysięcy poufnych dokumentów.

Założyciel WikiLeaks Julian Assange zwolniony z brytyjskiego więzienia

Założyciel WikiLeaks Julian Assange zwolniony z brytyjskiego więzienia

Źródło:
PAP

Viktor Orban spotkał się w Rzymie z Giorgią Meloni. Po rozmowie premier Węgier powiedział, że jego partia Fidesz nie przystąpi do Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, w której jest ugrupowanie szefowej włoskiego rządu, a także Prawo i Sprawiedliwość. Jako powód wskazał przyjęcie do tej grupy antywęgierskiej formacji z Rumunii.

Orban spotkał się z Meloni. Jego Fidesz nie przystąpi do EKR

Orban spotkał się z Meloni. Jego Fidesz nie przystąpi do EKR

Źródło:
PAP

Prawnicy Aleca Baldwina zwrócili się do sędzi o oddalenie wysuniętych przeciwko aktorowi zarzutów nieumyślnego spowodowania śmierci operatorki filmowej Halyny Hutchins na planie westernu "Rust". Twierdzą, że główny dowód w sprawie - rewolwer - został uszkodzony podczas badań. Gwiazdor nie przyznaje się do winy.

Wraca sprawa Aleca Baldwina. Prawnicy aktora wnioskują do sądu

Wraca sprawa Aleca Baldwina. Prawnicy aktora wnioskują do sądu

Źródło:
PAP

Rzecznik Pentagonu potwierdził, że Ukraina sama podejmuje decyzje w sprawie wyboru celów swych ataków. To reakcja na oskarżenia Rosji pod adresem USA w związku z ukraińskim atakiem na okupowany Sewastopol. Waszyngton powtórzył, że to w rękach Moskwy jest zakończenie wojny już teraz.

Pentagon: Ukraina podejmuje własne decyzje w sprawie wyboru celów

Pentagon: Ukraina podejmuje własne decyzje w sprawie wyboru celów

Źródło:
PAP

Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski odwołał w poniedziałek ze stanowiska szefa Połączonych Sił Zbrojnych generała Jurija Sodola. Wcześniej jeden z wysokich rangą oficerów oskarżył generała o doprowadzenie do nieusprawiedliwionej utraty "dziesiątków miast i tysięcy żołnierzy".

Zełenski odwołał ważnego generała

Zełenski odwołał ważnego generała

Źródło:
PAP

Senator Koalicji Obywatelskiej sprawdził, czy w siedzibie Fundacji "Dumni z Elbląga" prowadzona jest działalność związana z edukacją - okazuje się, że nie. Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem. Z kolei Kamil Grosicki kończy karierę reprezentacyjną. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 25 czerwca.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek

Źródło:
PAP, TVN24, Eurosport

Przed dekadami Władimir Putin obiecał pokonać islamski ekstremizm. Śmiertelny atak w Dagestanie po raz kolejny udowadnia, że mu się to nie udało - tak ocenia tragiczne zdarzenie w rosyjskiej republice na Kaukazie Północnym portal amerykańskiej telewizji CNN. Autor publikacji opisuje burzliwą historię regionu, w którym odpowiedzią na przemoc terrorystów była równie brutalna przemoc państwa.

"Choroba, którą Putin obiecał uleczyć". Zaatakowała ponownie

"Choroba, którą Putin obiecał uleczyć". Zaatakowała ponownie

Źródło:
CNN, Interfax

Dwie osoby zostały poszkodowane w niewielkim wybuchu, do którego doszło w poniedziałek w Zakładzie Amoniaku Grupy Azoty Puławy - poinformowała straż pożarna. Trwa wyjaśnianie przyczyn wypadku.

Eksplozja w zakładach azotowych w Puławach

Eksplozja w zakładach azotowych w Puławach

Źródło:
PAP

Ustawa o związkach partnerskich zostanie okrojona, wykreślone zostaną z niej przepisy dotyczące przysposobienia dzieci. W zamian za to PSL może poprzeć ustawę i zgodzić się, by była ona projektem rządowym - wynika z informacji reportera "Faktów" TVN Michała Tracza po spotkaniu ministry do spraw równości z liderami PSL. Jutro ludowcy mają podjąć w tej sprawie ostateczną decyzję.

"Spotkanie ostatniej szansy". Możliwy kompromis, ale nie bez wyrzeczeń

"Spotkanie ostatniej szansy". Możliwy kompromis, ale nie bez wyrzeczeń

Źródło:
TVN24

Ratownicy ze Świnoujścia zostali zadysponowani do wyjątkowo niepokojącego zdarzenia: z lasu na terenie miasta wybiegł płonący mężczyzna. 28-latek z poważnymi oparzeniami został zabrany do szpitala, okoliczności zdarzenia bada policja.

Płonący mężczyzna wybiegł z lasu. Jest poważnie poparzony

Płonący mężczyzna wybiegł z lasu. Jest poważnie poparzony

Źródło:
iswinoujscie.pl / tvn24.pl

- To, co zrobił Andrzej Duda, to całkowite przyjęcie chińskich zasad i interesów, mówienie językiem Pekinu. W rezultacie jest postrzegany w całej Europie jako prochiński prezydent - tak trwającą wizytę polskiego prezydenta w Chinach ocenia ekspertka, dr Alicja Bachulska. Jak stwierdziła w rozmowie z tvn24.pl, retoryka Andrzeja Dudy w trakcie tej podróży "jest całkowicie oderwana od obecnej rzeczywistości na świecie", a "taka wizyta, jak polskiego prezydenta, pomaga głównie Chinom".

"To, co zrobił Andrzej Duda, to całkowite przyjęcie chińskich zasad i interesów"

"To, co zrobił Andrzej Duda, to całkowite przyjęcie chińskich zasad i interesów"

Źródło:
tvn24.pl

- Dla mnie kara nigdy nie będzie adekwatna, bo nie ma mojego dziecka – mówi matka 33-latka, który ponad cztery lata temu zginął w wypadku na ulicy Sokratesa w Warszawie. Rodzice pana Adama po raz pierwszy zdecydowali się opowiedzieć o tym, co przeżyli. Reportaż "Uwagi!" TVN.

Kierowcy, który zabił Adama, sąd obniżył wyrok. Rodzice ofiary: prosimy o sprawiedliwość

Kierowcy, który zabił Adama, sąd obniżył wyrok. Rodzice ofiary: prosimy o sprawiedliwość

Źródło:
"Uwaga!" TVN

- Nie mam innej opcji, niż zapytać prezydenta o zgodę - powiedział w "Faktach po Faktach" Adam Bodnar, szef resortu sprawiedliwości i prokurator generalny. Mówił o odwołaniu prokuratora Tomasza Janeczka. Wskazywał, że powodem, dla którego do tego nie doszło, jest "zabetonowana ustawa o prokuraturze", która wymaga zgody głowy państwa. - Nawet dzisiaj dostałem pismo od prezydenta w tej sprawie - przyznał. Szef MS powiedział, że w liście jest jednak "cała lista pytań".

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

Źródło:
TVN24

Jeden policjant nie żyje, a drugi został ciężko ranny w wyniku wypadku, do którego doszło w poniedziałek w Stuttgarcie. 69-latka kierująca samochodem wjechała w funkcjonariusza na motocyklu, który zabezpieczał przejazd premiera Węgier Viktora Orbana.

Zabezpieczali przejazd Orbana, gdy doszło do wypadku. Nie żyje jeden z policjantów

Zabezpieczali przejazd Orbana, gdy doszło do wypadku. Nie żyje jeden z policjantów

Źródło:
Bild, focus.de

Tegoroczna pielgrzymka wyznawców islamu do Mekki pochłonęła ponad 1300 ofiar śmiertelnych. Przyczyną tych tragedii były skrajne upały, sięgające nawet około 50 stopni Celsjusza. Córka starszego mężczyzny, który zmarł w namiocie nieopodal Mekki, przyznała jednak, że jego rodzina jest "szczęśliwa, że został pochowany w Mekce". Według islamu śmierć i bycie tam pochowanym jest błogosławieństwem.

Tragiczny skutek upałów. "Widziałem wielu pielgrzymów, którzy zmarli. Co kilkaset metrów leżało przykryte ciało"

Tragiczny skutek upałów. "Widziałem wielu pielgrzymów, którzy zmarli. Co kilkaset metrów leżało przykryte ciało"

Źródło:
CNN, Reuters

Piotr G., znany polski ksiądz katolicki, który od wielu lat pełni posługę w Wielkiej Brytanii - w przeszłości także jako egzorcysta - został oskarżony o popełnienie 10 przestępstw natury seksualnej wobec nieletnich – przekazała w poniedziałek diecezja katolicka w Portsmouth na południu Anglii.

Polski ksiądz oskarżony w Wielkiej Brytanii o przestępstwa seksualne wobec dzieci

Polski ksiądz oskarżony w Wielkiej Brytanii o przestępstwa seksualne wobec dzieci

Źródło:
PAP

- Ostatnie wyniki wykonania budżetu państwa są bardziej niepokojące, Ministerstwo Finansów przygląda się przede wszystkim wpływom z podatku VAT - przyznał w poniedziałek wiceminister finansów Jurand Drop podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Według ekonomistów poziom dochodów z tytułu podatku od towarów i usług w 2024 roku może być o około 25-30 miliardów złotych niższy, niż przewiduje ustawa budżetowa.

Rząd liczył na skokowy wzrost. "Niepokojące" informacje

Rząd liczył na skokowy wzrost. "Niepokojące" informacje

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Policjanci z Pabianic (woj. łódzkie) zatrzymali kobietę, która brutalnie pobiła 33-latkę na przystanku autobusowym. Pokrzywdzona z obrażeniami trafiła na szpitalny oddział ratunkowy, po wyjściu z placówki o zdarzeniu zawiadomiła policję. Nagranie z ataku opublikowała straż miejska.

Pobiła kobietę na przystanku. "Brutalna pomyłka". Nagranie

Pobiła kobietę na przystanku. "Brutalna pomyłka". Nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Lotnisko Katowice-Muchowiec zostało zamknięte dla ruchu powietrznego, gdy w miniony weekend odbywała się tam impreza masowa. To uziemiło załogę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Teraz organizatorzy imprezy tłumaczą, że maszyna poruszała się w sposób niebezpieczny dla zdrowia i życia zgromadzonych osób. Mimo zamknięcia przestrzeni powietrznej pilot uruchomił śmigłowiec i wystartował.

Trwała impreza, śmigłowiec LPR startował. "Na dwie osoby wywróciło się stoisko z gorącym olejem"

Trwała impreza, śmigłowiec LPR startował. "Na dwie osoby wywróciło się stoisko z gorącym olejem"

Źródło:
TVN24

Słupscy policjanci zatrzymali kierowcę samochodu, który 23 czerwca wjechał na skrzyżowanie i zderzył się z motocyklistą. Wstępne ustalenia funkcjonariuszy wskazują, że kierowca wjechał na ulicę na czerwonym świetle, a motocyklista poruszał się prawidłowo. Tuż po wypadku kierowca samochodu nagrał film, w którym nawoływał do nienawiści - tym także zajmuje się policja.

Auto z impetem wjechało na skrzyżowanie i uderzyło w motocykl

Auto z impetem wjechało na skrzyżowanie i uderzyło w motocykl

Źródło:
tvn24.pl, KMP Słupsk

W jednym z domów w powiecie sochaczewskim kot wybrał się na niebezpieczny spacer. Przez dach dostał się do kanału wentylacyjnego. Właściciel nie mógł go wydostać. Kiedy strażacy ruszyli z pomocą, zwierzak poszedł na dalsze zwiedzanie.

Z okna na dach i do kanału wentylacyjnego. Tam utknął kot

Z okna na dach i do kanału wentylacyjnego. Tam utknął kot

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Co najmniej 22 osoby, głównie obywatele Chin, zginęły w pożarze fabryki produkującej baterie litowe pod Seulem - podały BBC i południowokoreańska agencja Yonhap, powołując się na służby ratunkowe.

Pożar w fabryce baterii w Korei Południowej. Jest wiele ofiar śmiertelnych

Pożar w fabryce baterii w Korei Południowej. Jest wiele ofiar śmiertelnych

Źródło:
BBC, Yonhap, PAP

Naukowcy odkryli nieznany im dotąd sposób, w jaki bakterie emitują gazy cieplarniane. Niektóre grupy mikroorganizmów, gdy nie mają wystarczającego dostępu do tlenu, potrafią zasilać swój metabolizm za pomocą azotanów. W procesie tym wytwarzane są znaczące ilości gazu o silnym działaniu cieplarnianym. Naukowcy uspokajają, że emisjom tym możemy przeciwdziałać w jeden prosty sposób.

Odkryto nieznane dotąd źródło emisji gazów cieplarnianych

Odkryto nieznane dotąd źródło emisji gazów cieplarnianych

Źródło:
Caltech
Dzieło pielgrzymkowe i apartament za milion od Czarnka. Kontrola: brak dowodów na działalność

Dzieło pielgrzymkowe i apartament za milion od Czarnka. Kontrola: brak dowodów na działalność

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zespół archeologów odkrył w Egipcie 33 grobowce rodzinne zawierające szczątki mumii oraz narzędzia pogrzebowe - podało w poniedziałek egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytnego Dziedzictwa.

Niezwykłe znalezisko. "Mumie wykazują oznaki anemii, chorób płuc i osteoporozy"

Niezwykłe znalezisko. "Mumie wykazują oznaki anemii, chorób płuc i osteoporozy"

Źródło:
PAP

Tamayo Perry, aktor który wystąpił między innymi w "Piratach z Karaibów", został zaatakowany podczas surfowania przez rekina. Służby ratunkowe szybko zjawiły się na miejscu, ale mężczyzny nie udało się już uratować. Zmarł w wieku 49 lat.

Aktor "Piratów z Karaibów" zmarł po ataku rekina

Aktor "Piratów z Karaibów" zmarł po ataku rekina

Źródło:
NBC Chicago, Sky News, Time

Od kilku dni furorę w sieci robi zwiastun serialu "Pingwin", nakręconego dla platformy Max. Jest to spin-off "Batmana" Matta Reevesa oparty na tytułowej postaci. W głównej roli wystąpi Colin Farrell. Aktor odtwarza swoją rolę z "Batmana" i obiecuje, że będzie jeszcze mroczniej i brutalniej niż w fabule. Serial trafi do sieci we wrześniu.

Będzie jeszcze mroczniej. Wiemy, kiedy "Pingwin" trafi na platformę Max

Będzie jeszcze mroczniej. Wiemy, kiedy "Pingwin" trafi na platformę Max

Źródło:
"Variety", tvn24.pl

- Zacząłem się bać schodzić po kawę. Unikałem rozmów z ludźmi, bo nie chciałem, żeby to pytanie padło. Uświadomiłem sobie, że muszę powiedzieć na głos, jak jest - mówi Piotr Jacoń, dziennikarz TVN24, ojciec transpłciowej córki. Właśnie ukazała się jego druga książka "Wiktoria. Transpłciowość to nie wszystko". Z Piotrem Jaconiem rozmawia Natalia Szostak.

Piotr Jacoń: Myśleliśmy, że nasze życie się skończyło. Dziś ledwie ten dzień pamiętamy

Piotr Jacoń: Myśleliśmy, że nasze życie się skończyło. Dziś ledwie ten dzień pamiętamy

Źródło:
tvn24.pl