Duży wzrost jednej partii. Nowy sondaż

Sejm
Najważniejsze tematy dla Polaków. Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Źródło: Fakty po Południu TVN24

Koalicja Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość uzyskałyby takie samo poparcie, gdyby wybory parlamentarne odbyły się pod koniec kwietnia - wynika z nowego sondażu CBOS. Na podium znalazłaby się również Konfederacja.

Kluczowe fakty:
  • Gdyby wybory odbyły się pod koniec kwietnia, KO i PiS zdobyłyby po 32 proc. głosów.
  • Największy wzrost poparcia odnotowało Prawo i Sprawiedliwość.
  • Sondaż wskazuje również na rekordowo wysoką deklarowaną frekwencję.

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w niedzielę 27 kwietnia, pierwsze miejsce zajęłyby ex aequo Koalicja Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość z poparciem po 32 proc. Dla KO oznacza to spadek o 1 pkt proc. względem początku kwietnia, zaś dla PiS - wzrost o 6 pkt proc. "Końcówka kampanii wyborczej przed pierwszą turą wyborów prezydenckich okazuje się korzystna dla obecnej opozycji, czyli PiS" - zauważono w komunikacie CBOS.

Na trzecim miejscu uplasowała się Konfederacja z poparciem 15 proc., co oznacza spadek o 1 pkt proc. względem poprzedniego badania. Na czwartym miejscu znalazła się Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) z poparciem 6 proc. respondentów - (wzrost o 1 pkt proc.), zaś na piątym Lewica z poparciem 5 proc. (spadek o 1 pkt proc.). Takie wyniki oznaczają, że do Sejmu weszłyby tylko cztery ugrupowania - Trzecia Droga w ostatnich wyborach startowała jako koalicja, dla której próg wyborczy wynosi 8 proc.

Nowy sondaż partyjny

Pod progiem wyborczym znalazła się także partia Razem, na którą chęć głosowania deklaruje 4 proc. badanych - tyle samo, ile na początku kwietnia. 0 proc. badanych zadeklarowało głos na inne ugrupowanie, z kolei 7 proc. udzieliło odpowiedzi "trudno powiedzieć"; na początku kwietnia było to 9 proc.

Do urn poszłoby 90 proc. respondentów, co oznacza wzrost o 1 pkt proc. w stosunku do badania z początku miesiąca.

Poparcie dla partii politycznych
Poparcie dla partii politycznych
Źródło: TVN24

Jak informuje CBOS, badanie zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI - 92,5 proc.) oraz wywiadów internetowych (CAWI - 7,5 proc.) w okresie 22-24 kwietnia b.r. na próbie 1001 dorosłych mieszkańców Polski, z których na pytanie o preferencje wyborcze odpowiedziało 895 osób.

TVN24
Dowiedz się więcej:

TVN24

Czytaj także: