Trump: chciałbym być papieżem

Donald Trump
Trump: chciałbym być papieżem
Źródło: CNN

Donald Trump został zapytany przez dziennikarzy, kto jego zdaniem powinien zostać nowym papieżem. Prezydent USA stwierdził, że on sam chciałby objąć ten urząd. - To byłby mój wybór numer jeden - powiedział z uśmiechem.

Kluczowe fakty:
  • Konklawe, na którym wybrany zostanie nowy papież, rozpocznie się 7 maja.
  • Zdaniem Donalda Trumpa dobrym kandydatem do objęcia urzędu po Franciszku jest arcybiskup Nowego Jorku Timothy Dolan.
  • Fox News zauważa, że obecny prezydent USA nie jest katolikiem.

We wtorek, tuż przed odlotem do Michigan na konwencję z okazji 100 dni sprawowania urzędu prezydenta, Donald Trump rozmawiał z dziennikarzami. Został zapytany m.in. o to, kto jego zdaniem powinien być następcą Franciszka. - Ja chciałbym być papieżem. To byłby mój wybór numer jeden - odparł prezydent USA z uśmiechem.

Po chwili dodał jednak, że nie ma swojego faworyta. - Muszę powiedzieć, że mamy kardynała z Nowego Jorku, który jest bardzo dobry, więc zobaczymy, co się stanie - powiedział. Stacja Fox News przypomina, że Donald Trump nie jest katolikiem, a przez większość życia identyfikował się z protestanckim kościołem prezbiteriańskim.

Kiedy konklawe

Kardynałem z Nowego Jorku, o którym mówił Trump, jest 75-letni Timothy Dolan, arcybiskup tego miasta. Reuters zauważa, że nie jest on wymieniany w gronie faworytów do objęcia urzędu papieża, choć jest w nim inny Amerykanin - Joseph Tobin, arcybiskup Newark w stanie New Jersey. Łącznie w wyborze nowej głowy Kościoła ma uczestniczyć dziesięciu amerykańskich kardynałów.

Konklawe rozpocznie się 7 maja. Według ekspertów może potrwać kilka dni. W ciągu ostatnich przeszło 100 lat żadne nie trwało dłużej niż pięć dni. Papież Franciszek zmarł 21 kwietnia, w Poniedziałek Wielkanocny, w wieku 88 lat. Jego pogrzeb odbył się w sobotę, 26 kwietnia. Wśród gości był m.in. prezydent Donald Trump z żoną Melanią.

Czytaj także: