Polska

Nowicka nie zamierza rezygnować, "podda się procedurom"

Polska

Graś i Miller o odwołaniu Nowickiej
tvn24Nowicka została wybrana na wicemarszałka Sejmu z rekomendacji Ruchu Palikota, teraz partia chce jej odwołania.

Wanda Nowicka (RP) nie zamierza rezygnować z funkcji wicemarszałka Sejmu. - Poddam się wszystkim przewidzianym przez przepisy prawa procedurom - oświadczyła, nawiązując do wniosku Ruchu Palikota o odwołanie jej ze stanowiska. PO nie zdecydowała, jeszcze czy zagłosuje za jej odwołaniem. SLD już zapowiedział, że będzie przeciw.

Nowicka napisała także w wydanym przez siebie oświadczeniu, że do czasu głosowania nad wnioskiem w Sejmie nie będzie udzielała komentarzy w niniejszej sprawie. Rzecznik rządu Paweł Graś pytany w Radiu Zet, czy PO zagłosuje za odwołaniem Wandy Nowickiej z funkcji wicemarszałka Sejmu, odpowiedział: - Będziemy czekać na stanowisko samej pani (wice)marszałek, bo od tego wszystko zależy. (...) Jeśli powie, że czuje się krzywdzona przez klub, to wtedy warto się nad głosowaniem zastanowić. Jak podkreślił, Nowicka nie jest wicemarszałkiem klubu Ruchu Palikota, ale wicemarszałkiem Sejmu.

Dopytywany, jak zachowa się Platforma, jeśli Nowicka nie będzie chciała ustąpić, Graś odpowiedział: - Wtedy na pewno będziemy się nad tym zastanawiać, decyzji w tej sprawie nie ma.

Graś zastrzegł jednocześnie, że PO nie jest także przeciwko Annie Grodzkiej. - Nikt z PO nie ma zastrzeżeń do ewentualnej pani (wice)marszałek Grodzkiej - zapewnił.

Z kolei SLD już zapowiedział, że zagłosuje przeciwko odwołaniu Nowickiej.

- Nie ulega wątpliwości, że to, co się w tej sprawie dzieje jest kolejnym teatrem Janusza Palikota. Szkoda tylko, że ofiarą tego przedstawienia staje się kobieta bardzo wartościowa, zasłużona dla polskich kobiet i różnych ruchów feministycznych. Pani Wanda Nowicka nie zasłużyła sobie na takie potraktowanie - powiedział szef Sojuszu Leszek Miller.

Odwołanie za nagrody

Półtora tygodnia temu klub Ruchu Palikota wycofał poparcie dla Nowickiej, jako wicemarszałka Sejmu.

Decyzja ta to pokłosie przyjęcia przez Nowicką nagrody za 2012 rok - nagrody takie otrzymali wszyscy wicemarszałkowie oraz marszałek Sejmu. Wszyscy też ostatecznie zapowiedzieli przekazanie nagród na cele społeczne. Posłowie Ruchu Palikota zdecydowali, że nową kandydatką na wicemarszałka Sejmu będzie posłanka Anna Grodzka. Głosowanie przeciwko odwołaniu Nowickiej zapowiedział w poniedziałek SLD. Sejm odwołuje wicemarszałka Sejmu, na wniosek złożony przez co najmniej 15 posłów, bezwzględną większością głosów w obecności, co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, co w praktyce oznacza, że odwołanie Nowickiej nie będzie możliwe bez głosów przynajmniej części posłów PO. Kandydata na wicemarszałka Sejmu może zgłosić co najmniej 15 posłów. Sejm wybiera wicemarszałka Sejmu bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów

Autor: mac/ola / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości