Nowy rok już jutro, więc partie polityczne ujawniają swoje plany. Wśród nich inwestycje, gospodarka, walka z bezrobociem, ale też wotum nieufności dla rządu i jednoczenie się pod wodzą byłego prezydenta.
PO na najbliższe miesiące prac w Sejmie proponuje zmiany w Prawie energetycznym, rządowy program Inwestycje Polskie, wydłużenie do roku urlopu rodzicielskiego, zmiany w ustawie o janosikowym i ustawę reprywatyzacyjną dla Warszawy.
Związki partnerskie
Wśród projektów kluczowych dla polityki społecznej wymienia się uchwalenie wydłużenia do roku urlopu rodzicielskiego oraz reformę edukacji przedszkolnej. Najprawdopodobniej w styczniu Sejm zajmie się projektem autorstwa Artura Dunina (PO) ws. związków partnerskich.
Projekt Dunina został złożony w Sejmie na początku września br., ale do tej pory nie trafił pod obrady. Projekt umożliwia dwóm osobom - hetero- lub homoseksualnym - zawarcie przed notariuszem, albo przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego umowy związku partnerskiego. Projekt Dunina reguluje m.in.: kwestie dziedziczenia, wspólnego zaciągania kredytów oraz obowiązku alimentacyjnego.
Platforma planuje też zmiany w ustawie o tzw. janosikowym, czyli subwencji wyrównawczej, płaconej przez najbogatsze samorządy na rzecz pozostałych.
In vitro
PO ma też przygotować ustawę dotyczącą in vitro - jak wynika z zapowiedzi będzie ona miała charakter ramowy. Posłowie PO podkreślają, że w obecnej sytuacji nie ma potrzeby umieszczania w ustawie szczegółów dotyczących in vitro, gdyż zostaną one określone przez ekspertów w programie zdrowotnym. Premier Donald Tusk i minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zapowiedzieli w październiku, że zapłodnienie in vitro będzie finansowane w ramach programu zdrowotnego. Obecnie w Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad projektem programu. Refundacja ma być dostępna dla par (nie tylko małżeństw), które udokumentują, że od roku bezskutecznie leczą niepłodność. Program przewidziany jest na 3 lata; ma objąć 15 tysięcy par.
Wotum nieufności
Z kolei PiS już na początki roku planuje wniosek o konstruktywne wotum nieufności z prof. Piotrem Glińskim jako kandydatem na premiera rządu technicznego, a w połowie roku - kongres programowy, który przyjmie zaktualizowany program partii.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas niedawnego posiedzenia Rady Politycznej PiS przyznał, że konstruktywne wotum nieufności to cel "trudny do zrealizowania, ale trzeba go podjąć w imię interesów Polski".
Na wiosnę Piotr Gliński i przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Obrony Demokratycznego Państwa Krzysztof Szczerski zapowiadają natomiast przygotowanie raportu o naprawie Rzeczypospolitej. Jak podkreślają, chcą nim wywołać "wiosnę obywateli". Według Glińskiego w raporcie "będą wyraziste tezy do dyskusji". Jak mówił, raport ma dotyczyć m.in. "nadużyć demokracji i ograniczenia wolności w Polsce".
W połowie roku Prawo i Sprawiedliwość planuje z kolei kongres programowy, na którym przyjęty będzie zaktualizowany program partii.
Plany ludowców
Politycy PSL za priorytety w 2013 r. uważają walkę z kryzysem gospodarczym i starania o korzystny dla Polski budżet UE na lata 2014-2020. Chcą też zablokować reformę sądów rejonowych i stworzyć klubowy zespół ds. deregulacji.
- 2013 będzie rokiem dużych wyzwań. Nasza aktywność musi się skupiać na sprawach gospodarczych i społecznych - powiedział wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak. Jego zdaniem istotne zadania stoją zwłaszcza przed dwoma politykami PSL: szefem partii, ministrem gospodarki Januszem Piechocińskim oraz ministrem pracy i polityki społecznej Władysławem Kosiniak-Kamyszem.
Z kolei szef sejmowego klubu PSL Jan Bury jako jeden z priorytetów na przyszły rok zapowiedział powołanie w ramach klubu ludowców "Zespołu Sprytnych Regulacji". Bury zapowiedział też złożenie projektów nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym, Prawa łowieckiego, Prawo budowlanego, ustawy o refundacji leków, o systemie oświaty czy projektu ustawy "dzieci w sieci".
Byle razem
Plany na przyszły rok ujawnił też Ruch Palikota. Są to: łączenie centrolewicy pod patronatem Aleksandra Kwaśniewskiego, by złamać monopol PO-PiS; wielki piknik w Warszawie 4 czerwca - w rocznicę wyborów '89 i kolejne projekty ustaw np. o likwidacji powiatów czy zmniejszeniu liczby posłów.
Na początku przyszłego roku - na przełomie stycznia i lutego - ma się odbyć spotkanie szefa RP z byłym prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim oraz byłym działaczem SLD, europosłem Markiem Siwcem. Według Palikota wówczas Kwaśniewskiemu zostanie "zarekomendowana" formuła działania środowisk lewicowych.
Inny punkt widzenia
SLD chce się skupić na walce z bezrobociem i poprawie sytuacji w służbie zdrowia. Zorganizuje też Kongres Lewicy Społecznej, który ma zbudować silną lewicową alternatywę dla prawicy.
Sojusz zamierza poprzeć również wniosek PiS o wotum nieufności dla ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. Lewica poważnie rozważa ponadto powrót do dyskusji na temat tegorocznej reformy emerytalnej, która zrównała i podwyższyła wiek emerytalny do 67 roku życia. Być może do Sejmu trafi projektu ustawy, która zamiast wyznaczonego dla wszystkich wieku 67 lat, zakładałaby, że to staż pracy (35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn) decydowałby o przejściu na emeryturę.
Autor: mn\mtom / Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24