Nowak: Pieniądze z fotoradarów pójdą na drogi. Projekt ustawy gotowy

Nowak: Pieniądze z fotoradarów na drogi
Nowak: Pieniądze z fotoradarów na drogi
tvn24
tvn24Rząd chce stawiać kolejne fotoradary. Pieniądze z mandatów mają pójść na drogi

Projekt ustawy, która pozwoli na przekazanie pieniędzy z fotoradarów na drogi, jest gotowy. Posłowie PO złożą go w Sejmie - zapowiedział minister transportu Sławomir Nowak. - Liczę, że to zamknie tę pustą dyskusję, że celem budowania systemu fotoradarowego było zasilenie budżetu - podkreślił.

Nowak poinformował, że wraz ministrem finansów Jackiem Rostowskim zakończyli pracę nad zmianą ustawy o Krajowym Funduszu Drogowym. Dzięki temu - jak wyjaśnił - pieniądze z fotoradarów zasilą Krajowy Fundusz Drogowy.

Projekt ustawy - jak poinformował wcześniej minister na Twitterz - złożą w przyszłym tygodniu w Sejmie posłowie Platformy Obywatelskiej.

- Liczę, że to zamknie tę pustą dyskusję, że celem budowania systemu fotoradarowego było zasilenie budżetu - stwierdził Nowak.

I dodał, że jego zdaniem, powinna "wrócić ona na właściwe tory", czyli ma dotyczyć bezpieczeństwa na drogach.

- Jak wdrażać Narodowy Program Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, który przedstawiliśmy wspólnie z ministrem Cichockim, a który zakłada cztery elementy, czyli inżynierię, nadzór, edukację i ratownictwo. W tych czterech obszarach będziemy bardzo konsekwentnie działali - powiedział Nowak.

Zaznaczył, że ma nadzieję, że pieniędzy z fotoradarów nie będzie jednak dużo.

- Najlepiej zero, bo to będzie oznaczało, że nie łamiemy przepisów i coraz mniej ofiar będzie na naszych drogach - powiedział minister.

Więcej fotoradarów

Dwa tygodnie temu ministrowie transportu i spraw wewnętrznych Sławomir Nowak i Jacek Cichocki zaprezentowali projekt Narodowego Programu Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, który ma poprawić bezpieczeństwo na drogach.

Zakłada on, że na drogach pojawi się 160 kolejnych fotoradarów oraz nowe radiowozy z wideorejestratorami.

Rozpętała się burza, a rządowi zarzucono, że z fotoradarów zrobił maszynkę do zarabiania pieniędzy i łupi kierowców.

Tym bardziej, że w ustawie budżetowej na 2013 r. rząd zapisał 1,5 mld zł dochodów z fotoradarów. W 2012 r. było to 1,2 mld zł.

Autor: mac//gak/k / Źródło: tvn24.pl, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości