Nowak: Jest porozumienie. Kolejarze: Krok w dobrym kierunku, ale niewystarczający

Minister Nowak o porozumieniu na kolei napisał na Twitterze
Minister Nowak o porozumieniu na kolei napisał na Twitterze
tvn24
tvn24Minister Nowak na Twitterze napisał o porozumieniu na kolei

"Jest porozumienie pomiędzy głównymi przewoźnikami w spr. ulg dla pracowników kolei. Ulgi na tegorocznym poziomie" - napisał na Twitterze minister transportu Sławomir Nowak. - To krok w dobrym kierunku, ale niewystarczający - skomentował w TVN24 Leszek Miętek z Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych.

Nowak napisał, że "realnego powodu do niepokoju wśród kolejarzy nie ma". "Proszę zatem działaczy związkowych, by przestali już grozić strajkiem" - apelował minister.

Porozumienie możliwe

W TVN24 na gorąco wpis ministra skomentował Leszek Miętek. - Wpis dobry, niezaskakujący, bo do porozumienia o świadczeniach przejazdowych dołączyły Przewozy Regionalne. To idzie w bardzo dobrym kierunku. W tym całym porozumieniu brakuje jeszcze Kolei Śląskich, Dolnośląskich i Wielkopolskich. Wtedy będziemy mieli poziom świadczeń przejazdowych na terenie całego kraju, tak jak oczekujemy - powiedział.

I dodał: - Przyjmujemy to w dobrej wierze, to jest krok w dobrym kierunku, ale niewystarczający. Mam nadzieję, że do 28 (grudnia - red.) pozostałe spółki wejdą do tego projektu związanego ze świadczeniami przejazdowymi. Zatrzymamy się jeszcze nad tym, jak rozwiązać problem kolejowych emerytów i myślę, że porozumienie jest możliwe - ocenił.

Miętek wyraził nadzieję, że "jeśli pracodawcy i pan minister utrzymają ten trend konstruktywnych rozmów o świadczeniach przewozowych, to możemy się spodziewać podpisania porozumienia 28". - Brakuje jednak do tego spółek samorządowych - zaznaczył. I podkreślił: - Już dawno powiedzieliśmy, że w okresie świat i Sylwestra nie będziemy robili strajków.

Ostre rozmowy

Kolejowe związki zawodowe oczekują do 28 grudnia rozpoczęcia rozmów z udziałem mediatorów ws. utrzymania na dotychczasowych poziomach ulg przejazdowych dla emerytów kolejowych. Podczas wczorajszej konferencji prasowej Konfederacja Kolejowych Związków Zawodowych, Federacja Związków Zawodowych Pracowników PKP, SKK NSZZ "Solidarność" poinformowały, że w okresie od 20 listopada do 10 grudnia zostało przeprowadzone w spółkach kolejowych referendum ws. świadczeń przejazdowych na kolei.

We wszystkich spółkach referendum jest ważne. Przy ponad 60 proc. frekwencji, ponad 95 proc. pracowników opowiedziało się za utrzymaniem świadczeń przejazdowych na dotychczasowym poziomie lub wypłatą rekompensat, a w przypadku braku porozumienia w tej kwestii - za strajkiem. Mietek dodał, że spotkanie z udziałem mediatorów powinno się odbyć nie później niż 28 grudnia, gdyż nowe zasady świadczeń przejazdowych mają obowiązywać od 1 stycznia 2013 r. Przypomniał, że jeżeli mediacje pójdą w złym kierunku, to procedury sporu zbiorowego dopuszczają możliwość zorganizowania dwugodzinnego strajku ostrzegawczego. Jeśli mediacje zakończą się protokołem rozbieżności, związki zawodowe mają prawo do strajku. Zdanie ministra Minister transportu Sławomir Nowak uważa, że przywileje związkowe i pracownicze w PKP były "rozdęte ponad miarę". Minister ocenił w środę, że formułowane przez związkowców oczekiwania finansowane są nierealne i "obliczone na paraliżowanie negocjacji z zarządem PKP".

Nowak podkreślił w środę w rozmowie z dziennikarzami w Jarosławiu (Podkarpackie), że wszystkie spółki z grupy PKP są "w dużych kłopotach finansowych" i ten rok zakończą stratą. Zdaniem ministra sprawa ograniczenia ulg przejazdowych dla emerytów kolejowych i kolejarzy jest wyłącznie pretekstem do akcji strajkowej.

Minister zaapelował do związkowców, aby byli racjonalnymi partnerami w procesie naprawy PKP.

Autor: mn//bgr/k / Źródło: PAP, TVN24, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości